, niedziela 28 kwietnia 2024
Prace państw Grupy Wyszehradzkiej nad europejską polityką bezpieczeństwa w Wiśle
W odbywającej się w Wiśle roboczej naradzie zorganizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wzięły udział reprezentacje sekretariatów rad bezpieczeństwa, Ministerstw Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. fot: bbn.gov.pl



Dodaj do Facebook

Prace państw Grupy Wyszehradzkiej nad europejską polityką bezpieczeństwa w Wiśle

JM, BBN.GOV.PL
W dniach 12-13 stycznia w rezydencji Prezydenta RP w Wiśle przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali nad możliwościami rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. W sesji podsumowującej wziął udział Bronisław Komorowski.

Prezydent, dla którego polityka bezpieczeństwa europejskiego zajmuje szczególne miejsce w agendzie Polskiej aktywności w sferze międzynarodowej w 2013 roku, podkreślił w swoim wystąpieniu, że nasz kraj stawia na jasne określenie kierunków działań Unii w tym zakresie. - Dojrzał czas, by Unia z całą powagą podeszła do swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie i w jej otoczeniu - mówił Komorowski w swoim przemówieniu podczas głównej sesji konferencji. - W moim przekonaniu drogą do rewitalizacji wysiłku UE w sferze bezpieczeństwa powinno być podjęcie odkładanych prac nad nową strategią bezpieczeństwa Unii - zaznaczył.

W odbywającej się w Wiśle roboczej naradzie zorganizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wzięły udział reprezentacje sekretariatów rad bezpieczeństwa, Ministerstw Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jej celem było m.in. podjęcie prac nad wypracowaniem wspólnego stanowiska państw przed odbywającym się w grudniu spotkaniem Rady Europejskiej, poświęconym strategicznym kierunkom rozwoju polityki bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.

W wystąpieniu otwierającym spotkanie Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił szczególną rolę Grupy Wyszehradzkiej w procesie wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego. - W ramach formalnych i nieformalnych ugrupowań regionalnych należy podjąć próbę wypracowania katalogu wspólnych interesów i celów strategicznych w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, które w przyszłości mogłyby stanowić fundament nowych strategicznych ram Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE - stwierdził szef BBN.

Część warsztatową podzielono na trzy części. Podczas pierwszej sesji przedstawione zostały wnioski z przeprowadzonego w Polsce Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W tym kontekście szef BBN zapoznał uczestników z katalogiem interesów narodowych i celów strategicznych. W sesji drugiej uczestnicy dokonali analizy interesów i celów w dziedzinie bezpieczeństwa pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej. Kolejną sesję poświęcono identyfikacji wspólnych interesów i celów państw Grupy Wyszehradzkiej w kontekście regionalnym oraz europejskim. Ponadto celem sesji trzeciej była próba określenia wspólnej misji Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie polityki bezpieczeństwa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama