, czwartek 22 kwietnia 2021
Schetyna zdjął BOR z Zameczku!
BOR już nie kontroluje osób odwiedzających Zameczek. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Schetyna zdjął BOR z Zameczku!

TWO, KK
Schetyna zdjął BOR z Zameczku!

Zameczku chroni teraz prywatna agencja. fot. Wojciech Trzcionka

Biuro Ochrony Rządu nie strzeże już Zameczku Prezydenckiego w Wiśle! Funkcjonariuszy zdjął wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.
BOR ochraniał rezydencję od momentu, gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył jej remont kilka lat temu. Funkcjonariusze stacjonowali tu przez cały rok, a gdy do Zameczku zjeżdżali prezydenci czy inni notable, potrajali ochronę. Teraz po „borowikach" na Zadnim Groniu nie ma już śladu. — BOR odszedł 20 stycznia — dowiedzieliśmy się dzisiaj w Zameczku.

Marian Janicki, szef BOR, powiedział RMF FM, że decyzję o zdjęciu ochrony z prezydenckiej rezydenci poprzedziła analiza, z której jasno wynikało, że nie należy na stałe angażować kilkudziesięciu funkcjonariuszy w miejscach, w których prezydent bywa bardzo rzadko albo, w których nie ma żadnego zagrożenia.

Czy to oznacza, że rezydenci głowy państwa nikt nie pilnuje i Zameczek można swobodnie zwiedzać? — Nie, organizujemy zwiedzanie rezydencji na takich samych zasadach jak wcześniej - trzeba się umówić na grupowe zwiedzanie, podać pesel i przejść kontrolę — powiedziała Gazeciecodziennej.pl Helena Skorupa, kierowniczka Centralnej Recepcji PTTK w Wiśle.

Mimo braku „borowików", do Zameczku nadal nie można wejść bez specjalnej kontroli i przepustek. Obowiązki BOR przejęła... prywatna agencja ochrony „Komandos".

Dziś rano postanowiliśmy sprawdzić skuteczność nowej ochrony. Pojechaliśmy do Zameczku. Przywitali nas pracownicy agencji. — Zakaz wstępu! Zakaz robienia zdjęć! — oznajmili stanowczo.

Decyzja o zdjęciu BOR z ochrony rezydencji oburzyła Kancelarię Prezydenta. Piotr Kownacki szef Kancelarii w rozmowie z RMF FM był zdziwiony wycofaniem ochrony z Wisły. Pytany, czy Schetyna uzasadnił swoją decyzję, Kownacki odpowiedział: — Ja nie znam żadnego uzasadnienia poza tym, że uznał, że tak trzeba. Kownacki dodał, że zwrócił się z prośbą do wicepremiera o przywrócenie ochrony BOR.

Szef BOR powiedział tymczasem, że dziwi się oburzeniu szefa Kancelarii Prezydenta, bo - jak podkreśla - sprawa od dawna była uzgodniona z szefostwem Kancelarii. Poza tym Kancelaria Prezydenta zgodziła się na te zmiany i sama wyznaczyła termin, w którym BOR opuści posterunki.

Co na to władze Wisły? — Trudno mi się wypowiadać na ten temat, jest to suwerenna decyzja ministra Schetyny. Mam nadzieję, że decyzja ta została dokładnie przeanalizowana. Dowiedziałem się o tym kilka dni temu, wiem tylko, że aktualnie ochroną Zameczku zajmuje się wynajęta agencja ochrony — wytłumaczył Andrzej Molin, burmistrz Wisły.

Schetyna zdjął też ochronę BOR z archiwum prezydenckiego w Warszawie.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To za prezydenta AK dopiero BOR wprowadzono. Niepotrzebnie. Zameczek dla ludu, Śląski Humbug Dizajnu i Marnotrawstwa na licytację!...

Ciekawe kto jest właścicielem agencji ochroniarskiej? Ktoś robi niezły interes, a oszczędności żadnych bo BORowiki będą gdzieś przeniesieni, a ochronie trzeba dodatkowo płacić. Takie jest tanie państwo tuska.

A po co pilnowac, przecież wystarczy jakiś ciec z pieskiem......

"KOMANDOS" kurcze nie wiem co powiedziec , juz sie boje .

...bardziej na miejscu byli chłopcy z Gwardii Szwajcarskiej. Chyba że firma ochroniarska ma certyfikat od Dziwisza.

Z tego co słyszałem to decyzję o usunięciu BOR-u podjęto już jakieś 2 miesiące temu. Na ochronę zameczku ogłoszono wtedy przetarg, do którego stanęły 4 firmy. Żadna nie spełniała warunków stawianych na liście wymagań. Ostatecznie warszawska firma "Komandos" przejęła ochronę obiektu w trybie bezprzetargowym, a powierzone jej zadania wykonują ochroniarze z jednej z lokalnych firm działającej jako podwykonawca. Sprawa śmierdzi przekrętem wykonanym w klasycznym, polszym stylu. Jestem pewien, że właścicielem "komandosa" jest jakiś emerytowany oficer.

w resorcie?

mam wątpliwości, czytając ich stroniczkę:
www.komandos.pl
Z przyjemno�ciš i satysfakcjš przedstawiam Państwu � naszym potencjalnym Klientom oraz sympatykom Spółki - Profesjonalnš Szkoleniowo � Ochronnš Agencję Zwišzku Polskich Spadochroniarzy �KOMANDOS� Sp. z o.o., (zwanš w skrócie Agencjš �KOMANDOS").
Mam nadzieję, że poziomem i skuteczno�ciš �wiadczonych usług ochrony potwierdzimy trafno�ć podjętej decyzji o wyborze naszej firmy jako partnera zdolnego zapewnić Państwu należne bezpieczeństwo zarówno swoich najbliższych jak i własnego mienia.

płk dypl. rez. Józef BĘBENEK
Prezes Zarzšdu

to czeska zbrojeniówka...?

Żenada prywatna ochrona będzie pilnowac obiektu prezydenckiego, wiecej bedzie kosztowac ochrona prywatna niż BOR

Cóz tu chronić,Pan Pezydent przylatuje do Wisły raz
na rok, a i to jeszcze obrażony,wystarczyłby zwykły cieć.

To bardzo dobrze po chuj nam prezydenta-w dodatku kaczkę !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama