, wtorek 21 stycznia 2020
Nie głosujesz? Nie masz prawa głosu.
Jeśli więc chcemy przez kolejną kadencję mieć prawo głosu i prawo do niezadowolenia powinniśmy w niedzielę wrzucić swój głos do urny. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Nie głosujesz? Nie masz prawa głosu.

UM
Może więc jednak lepiej wrzucić swój głos do urny niż w poniedziałek zaniemówić.

Faktem jest, że w Polsce od roku 1989 głosuje około 50% uprawnionych do głosowania, nawet często poniżej. Na przykład w roku 2005 w wyborach parlamentarnych wzięło udział rekordowo mało uprawionych, bo tylko 40%, a najwięcej w roku 1989 i 2007 odpowiednio 62% i prawie 54%. W wyborach samorządowych i prezydenckich frekwencja wyglądała podobnie.

Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy i różniących się od siebie w zależności od okresu, w którym się odbywały. Teoretycznie w pierwszych wyborach parlamentarnych w roku 1989 frekwencja powinna być wysoka, co można było wnioskować z nastrojów społecznych. Ludzie domagali się zmian, chcieli „Solidarności” i otwarcia na zachód. Powinni to pokazać i mieli ku temu okazję w wolnych wyborach. Okazało się jednak, że nie wszyscy uwierzyli w możliwość przemian na lepsze, tym bardziej, że wiadomo było, co tak drastyczna zmiana będzie oznaczała.

Pomimo to, Polacy są zadowoleni z demokracji i uważają ją za najlepszy z możliwych ustrojów i wysoko sobie cenią obywatelską broń w postaci kartki wyborczej. Ale to wszystko pozostaje w sferze teorii, bo w praktyce po prostu do wyborów nie chodzą.

Nawet na szczeblu samorządowym nastąpiło załamanie zaufania do polityków. Zbyt wiele mieliśmy w ostatnich latach afer, awantur, niewyjaśnionych spraw, niezrealizowanych obietnic. Poza tym, nieustanna walka polityczna sprawiła, że nie tylko nie dyskutuje się o najważniejszych sprawach, ale ucieka w ciekawsze tematy zastępcze. Jest gorzej, bo równocześnie politycy, zamiast udowadniać swoją wyższość, prezentując lepsze argumenty, walczą, ciągnąc rywali w dół. W wyborach samorządowych frekwencja często jest niższa niż przy wyborach parlamentarnych, co jest pewnym zaskoczeniem. Mieszkańcy widzą problemy i mają możliwość dokonać realnej zmiany w swoim regionie właśnie przy wyborze samorządów. Oczekujemy więc zaangażowania społecznego w swoich gminach. Zazwyczaj jednak wypada to na odwrót. Niezmiennym od lat powodem jest brak wiary w to, że coś się zmieni i że władze samorządowe w ogóle tych zmian chcą.

Dla Polaków polityka nie jest więc dyskusją o dobru wspólnym, docieraniem różnic, wspólnym szukaniem najlepszych rozwiązań. Polityka jest teatrem, w którym trwa wielkie przedstawienie – kto kogo obrazi, kto komu przypnie łatkę, kto kogo mocniej oskarży. I nikt nie zauważył, że wyborcom ten spektakl dawno się znudził. Pomysłów na poprawę frekwencji wyborczej jest coraz więcej, ale czy nawet wyższa frekwencja poprawi demokrację?

Najlepszym sposobem na zmianę jest odbieranie niegłosującym obywatelom prawa do narzekań, oczekiwań i rozliczeń. Słusznie ktoś zauważy, że ten pomysł to łamanie demokracji ale łamaniem demokracji jest również wyborcza bierność. Jeśli więc chcemy przez kolejną kadencję mieć prawo głosu i prawo do niezadowolenia powinniśmy w niedzielę wrzucić swój głos do urny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama