, niedziela 5 lipca 2020
Wielki Koncert Jubileuszowy
Dokładnie 100 lat temu, tuż u progu rodzącej się niepodległości, z ogromnej pasji do muzyki i śpiewu chóralnego powstało Towarzystwo, które od tamtej pory działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. fot: arch. Chór "Lutnia"Dodaj do Facebook

Wielki Koncert Jubileuszowy

red./mat.pras.
Już 20 października 2018 o godzinie 15.00 w Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu odbędzie się Wielki Koncert Jubileuszowy, który będzie zwieńczeniem i podsumowaniem stuletniej działalności artystycznej Chóru „Lutnia”.

Dokładnie 100 lat temu, tuż u progu rodzącej się niepodległości, z ogromnej pasji do muzyki i śpiewu chóralnego powstało Towarzystwo, które od tamtej pory działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. We wrześniu 1918 roku, miesiąc przed powołaniem Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, dwa miesiące przed oficjalnym odzyskaniem przez Polskę niepodległości grupa strumieńskich nauczycieli: Jan Orszulik, Maria Dudzikówna, Franciszek Pusch, ks. Franciszek Trombala i dr Stanisław Dybowski zakładają kilkunastoosobowy chór męski. Nikt nie przypuszcza, że oto rodzi się tradycja, która przez następne sto lat trwale wpisze się w życie miasta, rozsławiając go w kraju i poza jego granicami. Tradycja, która wrośnie w rodziny, przetrwa II wojnę światową i zawieruchy historii.

Podczas sobotniego koncertu chóry zaprezentują się w repertuarze a cappella, a ponadto Chór „Lutnia” razem z zaproszonymi artystami wykona Mszę G-dur op. 167 Franza Schuberta.

Wystąpią:
Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Jana Orszulika w Strumieniu pod dyrekcją Anny Czerwińskiej,
Chór Canzonetta Szkoły Podstawowej w Strumieniu pod dyrekcją Tamary Nowok i Agnieszki Gawron-Gaszczyk,
Żorska Orkiestra Kameralna Camerata Sariensis pod dyrekcją Anny Czerwińskiej
oraz soliści:
Edyta Langer-Paczyńska (sopran),
Izabela Kopeć (mezzosopran),
Rafał Talarczyk (tenor),
Szymon Szymik (baryton).

Koncert honorowym patronatem objął biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel.

W dniu koncertu w „Galerii pod Ratuszem” w Strumieniu otwarta będzie także wystawa „Lutnia – pasja i tradycja. 1918–2018”. Ekspozycję można będzie zwiedzać w godzinach 13.00–18.30, w kolejne dni będzie otwarta w godzinach pracy Urzędu Miasta.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama