, wtorek 21 stycznia 2020
Rada Powiatu Cieszyńskiego odmłodnieje?
Dzisiaj na cieszyńskim Rynku nadarzyła się okazja do tego, by porozmawiać z najmłodszymi kandydatami do Rady Powiatu Cieszyńskiego. fot: DRDodaj do Facebook

Rada Powiatu Cieszyńskiego odmłodnieje?

DR
Radni w wieku 24, 20, a nawet 18 lat? Wielu podchodzi do takich kandydatur sceptycznie, a młodym często nie daje się dojść do głosu. Jeżeli już znajdą się tacy kandydaci do rad gmin, miast, czy powiatów, lokuje się ich na ostatnich miejscach na listach, a ich udział w kampanii ogranicza się do rozdawania ulotek wyborczych. Na liderów wybierane są osoby, które w samorządzie lokalnym są już znane. Pomimo tego, przy obecnych wyborach młodość odważanie puka do drzwi Sali Sesyjnej Starostwa Cieszyńskiego w Cieszynie. Dzisiaj na cieszyńskim Rynku nadarzyła się okazja do tego, by porozmawiać z najmłodszymi kandydatami do Rady Powiatu Cieszyńskiego – komitetem KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego.

Do kandydatów z komitetu KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego mógł podejść każdy, a przy okazji zadać pytania i wysłuchać tego, co chcą przekazać.

O to, dlaczego młode osoby powinny znaleźć się w Radzie Powiatu Cieszyńskiego zapytałam lidera i założyciela komitetu, Christiana Jaworskiego. - Średnia wieku obecnego składu rady wynosi 57 lat. Uważamy, że ta średnia powinna zostać obniżona. Niestety w radzie nie ma młodych osób. Najmłodsza radna ma 39 lat, a najstarszy radny ma 80 lat. Nie jest czymś złym, że w radzie zasiadają osiemdziesięciolatkowie, ale złe jest to, że obok doświadczenia, które niesie ze sobą wieloletnia praca w samorządzie, brakuje świeżości, kreatywności i pomysłów. Tego, co mogły wnieść osoby młode w wieku 20, 30 lat. To chcemy właśnie zmienić – wyjaśnia Christian Jaworski - Mamy program stworzony przez młodych ludzi, ale nie tylko dla młodych ludzi. W naszym programie wyborca w każdym wieku znajdzie dla siebie istotną rzecz – dodaje.

KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego w swoim programie podkreślają przede wszystkim problem, z którym borykamy się obecnie na terenie całego powiatu cieszyńskiego – problem transportu publicznego. Stąd w komitecie powstał pomysł utworzenia Cieszyńskiego Transportu Powiatowego. - Chcielibyśmy, żeby w powiecie powstała spółka publiczna, która podlegałaby Radzie Powiatu, czy Staroście Powiatu. Spółka ta regulowałaby ceny biletów, a utrzymywana byłaby po części z cen biletów, które byłyby niższe, a po części dotowana z budżetu powiatu i budżetu poszczególnych gmin. Obejmowałaby połączenia na całym terytorium powiatu – od Istebnej po Strumień przez Cieszyn – mówi lider najmłodszych kandydatów do powiatu cieszyńskiego.

Zapytałam również o kolej – konkretnie o linię 190, o której dwa lata temu było głośno i z rozmachem planowano jej rewitalizację. Projekt został jednak wrzucony do szuflady i nikt tak naprawdę nie wie, czy w tej sprawie coś dalej ruszy. Losy tej linii powinny zainteresować powiat cieszyński, a obojętna nie powinna również pozostać międzymiastowa komunikacja autobusowa. - Chcielibyśmy przywrócić połączenie kolejowe Bielsko-Biała – Cieszyn. Linia 190 powinna zostać przywrócona, a równolegle powinna być konsultowana sprawa połączeń autobusowych z Katowicami. Obecnie mamy przewoźnika Bus Brothers, który jest przepełniony. Warunki w tych busach nie są najlepsze. Powinno to zostać zmienione, dla Cieszyna ten potencjał transportowy jest istotny i trzeba przez Radę i Starostę taką pracę rozpocząć, żeby połączenia autobusowe pojawiły się - najlepiej publiczne i regularne – przyznaje Christian Jaworski.

Kolejnymi postulatami KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego jest wydłużenie pracy Starostwa Powiatowego w jednym dniu w tygodniu do godziny 19:00, co umożliwiłoby załatwienie spraw urzędowych obywatelom, którzy pracują w standardowym wymiarze godzin. Niestety obecnie w jednym dniu Starostwo otwarte jest do godziny 17:00. Jeśli ktoś mieszka w Istebnej, nie jest w stanie dojechać na czas. Pojawił się również pomysł zaangażowania w sprawy samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu kolejne młode osoby, czyli utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Cieszyńskiego - dla najbardziej ambitnych, kreatywnych uczniów szkół średnich, ale również działaczy organizacji pozarządowych. Jak zauważają kandydaci z ramienia KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego, wiele pracy należy włożyć również w promocję powiatu, stosując przy tym nowoczesne rozwiązania – media społecznościowe, filmy promocyjne i targi turystyczne, a przy okazji pozyskania partnera zza granicy.

Jak widać, młodzi nie zamierzają oczekiwać w kolejce na lepsze miejsca na listach innych komitetów, tylko postanowili działać niezależnie. Stworzyli swój własny komitet, składający się z osób do 31 roku życia i próbują stawić czoła bardziej doświadczonym w samorządzie lokalnym. Czy rzeczywiście ich postulaty są słuszne, ocenią już sami wyborcy 21 października.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Może Pan Jaworski wyraził się nieprecyzyjnie, ale mają świętą rację - transport publiczny międzygminny powinien być organizowany przez samorząd powiatowy i ustawa o transporcie publicznym i o samorządzie powiatowym o tym mówią. Mają też rację, że transport powinien być współfinansowany przez gminy. To jaką ma to mieć formę prawną, jeśli nie spółki?

Ten komitet nie gra uczciwie bo nie płaci za wywieszone plakaty, a także zakleja opłacone plakaty innych komitetów.

Co autor ma na myśli pisząc nieopłacone plakaty? Z tego co mi wiadomo, każda gmina ma darmowe tablice ogłoszeń i za wieszanie tam nie są pobierane opłaty. A z tym zaklejaniem to różnie bywa, widziałem plakaty z wszystkich komitetów, które chociaż po części zakleiły swoich konkurentów. Doszło także do agitacji w szkole podstawowej jednego z komitetów i nie jest byli to młodzi...

Koncepcja utworzenia publicznej spółki transportowej podlegająca Radzie Powiatu lub Staroście świadczy o tym , że Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego pojęcia nie mają o uwarunkowaniach prawnych . Należało najpierw poczytać sobie ustawy regulujące kwestie transportu, plan transportowy Powiatu Cieszyńskiego oraz ustawę o samorządzie. Przede wszystkim Panowie powinni zapoznać się z kompetencjami samorządu powiatowego . Ich postulaty świadczą o braku podstawowej wiedzy o samorządzie .

Moim zdaniem, właśnie o tym mówią te ustawy - że powiat ma organizować transport. A plan transportowy jest dostosowany do istniejących warunków i można go w każdej chwili zmienić. Komunikację w powiecie trzeba przemeblować. Cieszy fakt, że młodzi to rozumieją, bo oni są pasażerami. A pozostali kandydaci wożą się samochodami czy służbowymi limuzynami. I co oni mają wiedzieć o transporcie publicznym? Oni wolą udawać, że problemu nie ma. I oczekiwać, że komunikacją zajmą się sami przewoźnicy. A widzimy jak to wygląda w praktyce

Przede wszystkim należy zobaczyć, że startują nie tylko panowie, ale i panie. Takie komentarze gaszą zapał młodych. Jak wygrają, to zobaczą co trzeba zrobić i na pewno zapoznają się z przepisami. Na razie starzy nic nie zrobili, by usprawnić transport publiczny w powiecie. Ja jestem całym sercem za, chętnymi do pracy na rzecz powiatu, młodymi. Starzy patrzą tylko, by zdobyć krzesełko i wygodnie się ustawić.

Ludzie dajcie spokoj,dzieci powinny bawić się w piaskownicy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama