, sobota 16 stycznia 2021
Zmarł Ladislav Sliva – człowiek teatru
- Teatr był nie tylko moim zawodem. Był w moim życiu bardzo ważny – mówił Sliva w wywiadzie dla Tramwaju Cieszyńskiego. fot: arch. prywatneDodaj do Facebook

Zmarł Ladislav Sliva – człowiek teatru

red./borderfestival.eu
W sobotę 19 stycznia zmarł Ladislav Sliva (ur. 13 listopada 1941 roku) – poeta, tłumacz, dyrektor, kierownik literacki i krytyk teatralny. Dyrektor Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w latach 1990 – 1996, członek dyrektoriatu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez granic” w latach 1991 – 1995.

Ladislav Sliva był wielkim miłośnikiem teatru. - Teatr był nie tylko moim zawodem. Był w moim życiu bardzo ważny – mówił Sliva w wywiadzie dla Tramwaju Cieszyńskiego (nr 10 - 2017 rok). Uważał, że Scena Polska Teatru Cieszyńskiego jest wyjątkowym miejscem. Był emocjonalnie związany z Teatrem Cieszyńskim.

Sliva studiował dzieje literatur słowiańskich i teatrologię na uniwersytecie w Brnie. Po ukończeniu studiów w 1963 roku podjął współpracę z brneńskim Divadlem Poezie X. W latach 1964–68 pracował jako nauczyciel w Ostrawie i Havířowie, w 1968 był recenzentem teatralnym dziennika „Mlada Fronta” i miesięcznika „Červený Květ”. Od 1968 do 1975 roku pracował jako referent w wydziale kultury wojewódzkiej rady narodowej (Krajský národní výbor) w Ostrawie. Od 1970 zajmował się równocześnie przekładami z literatury pięknej (rosyjskiej, bułgarskiej i polskiej). Jego dorobek translatorski liczy ponad 30 sztuk teatralnych, tłumaczył również prozę. Z teatrem ostrawskim (Státní Divadlo) związał się zawodowo w 1975 roku, początkowo jako dramaturg zespołu dramatycznego, a od 1980 do 1990 jako kierownik literacki. W 1984 obronił pracę doktorską.

W 1990 został dyrektorem teatru Těšínské Divadlo w Czeskim Cieszynie i kierownikiem literackim jego czeskiej sceny. Włączył się wówczas w organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Na Granicy” (dziś pod nazwą „Bez Granic”) – w latach 1991–1995 reprezentował teatr w międzynarodowym „dyrektoriacie” festiwalu. W 1996 został przez polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Po odejściu w 1997 roku z Czeskiego Cieszyna pracował do 2004 roku jako kierownik literacki teatru w Opawie i (do 2008) jako wykładowca aktorstwa i mowy scenicznej w konserwatorium im. Leoša Janáčka w Opawie. Równocześnie był dokumentalistą w archiwum ostrawskiego teatru. Cały czas był aktywny jako dramaturg i tłumacz. W roku 2018 ukazał się tom jego poezji „Zrnka ze strniště - život v básních a nedobásních” (pol. Ziarna ze ścierniska – życie w wierszach i niedowierszach).

Źródło: borderfestiwal.eu

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama