, piątek 5 czerwca 2020
Weź udział w strumieńskim festiwalu i zostań artystą!
SFart jest festiwalem, którego założeniem jest stworzenie przestrzeni do wzajemnego łączenia się i przenikania różnych rodzajów sztuki. fot: Paulina KrzyżowskaDodaj do Facebook

Weź udział w strumieńskim festiwalu i zostań artystą!

PAULINA KRZYŻOWSKA
Weź udział w strumieńskim festiwalu i zostań artystą!

Tegoroczny Strumieński Festiwal Artystyczny, odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia. fot. mat. pras.

Już po raz drug, w dniach 23-25 sierpnia, w Strumieniu odbędzie się SFart, czyli Strumieński Festiwal Artystyczny. Organizowany jest on przez fotografów-amatorów skupionych w grupie C41. Ciekawym aspektem festiwalu jest możliwość współtworzenia go w trakcie jego trwania. Będzie można np. przynieść swoją pracę i wystawić ją w galerii czy włączyć się w inne działania artystyczne.

- Pomysł był taki żeby stworzyć festiwal fotograficzny, ale że Strumień jest za mały na tego typu przedsięwzięcie więc będzie artystyczny - tłumaczy Mariusz Gruszka, pomysłodawca i założyciel grupy fotograficznej C41.

Pierwsze wydarzenia w ramach SFartu będą miały miejsce już w czwartek, 23 sierpnia. Odbędzie się wtedy wernisaż wystawy Martyny Szymik-Kaszy i Szymona Kaszy pt. "Tam, gdzie lądują żurawie". Ekspozycje będzie można oglądać w Galerii "Pod Ratuszem" do 21 września.

Dzień później, w piątek w galerii MGOK odbędzie się wernisaż fotograficznej wystawy nieżyjącego już Piotra Szymona pt.: "Pielgrzymi kalwaryjscy". - Bardzo się cieszę, że udało mi się sprowadzić jego zdjęcia na wystawę - mówi Gruszka. Prace wybitnego fotografa będą gościły w galerii do 19 września.

Kulminacją Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego będzie sobotnia impreza w Parku pod namiotem. - Rozpocznie się od pleneru fotograficznego na strumieńskim Rynku. Każdy będzie mógł się w niego włączyć. Będzie to takie oprowadzanie po Strumieniu z wersją fotograficzną - tłumaczy Gruszka. O 14:00 nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu. Chwile później chętni zaprezentować swoje muzyczne umiejętności będą mogli wystąpić na scenie i zaprezentować się szerszej publiczności.

W trakcie festiwalu będzie można m.in. : zobaczyć jak działa kamera otworkowa w wersji BIGGG, podglądać jak Szymon Kasza rzeźbi w kamieniu, zostawić swój ślad na ściankach do graffiti.

SFart jest festiwalem, którego założeniem jest stworzenie przestrzeni do wzajemnego łączenia się i przenikania różnych rodzajów sztuki. Ciekawą propozycją organizatorów jest również "openSFARTart" - Każdy może przynieść swoje dzieło do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Wymyśliłem to na zasadzie Galerii Bezdomnej: kto chce i co chce to wiesza - wyjaśnia Gruszka.

Nie zabraknie również dobrej muzyki (wystapi m.in. The Black Pearls), teatru (Teatr Ognia Animo) oraz kina (projekcje będą odbywały się na świeżym powietrzu. Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych, proponują im włączyć się we wspólne ozdabianie Wieży Piastów oraz ławek w parku miejskim. W tym celu wymienione obiekty zostaną szczelnie oklejone papierem, na którym dzieci i młodzież będą mogli puszczać kolorowe wodze fantazji.

- Warto podkreślić, że festiwal robi młodzież, całkowicie spontanicznie i społecznie - podkreśla Mariusz Gruszka. Grupa C41, w której dwa lata temu zrodził się pomysł zorganizowania festiwalu, działa już od pięciu lat i ma za sobą liczne wystawy, m.in. w Strumieniu i na Słowacji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama