, piątek 10 lipca 2020
Trójstyk: Będą się modlić Polacy, Czesi i Słowacy
Spotkanie na Trójstyku poprzedzi procesja. fot: istebna.euDodaj do Facebook

Trójstyk: Będą się modlić Polacy, Czesi i Słowacy

KK/KAI
Tradycyjnie już na beskidzkim Trójstyku będą modlić się trzy narody. W Jaworzynce, na granicy trzech państwa, spotkają się wierni z diecezji opawsko-ostawskiej z Czech, żylińskiej ze Słowacji i bielsko-żywieckiej z Polski.

25 sierpnia po raz kolejny odbędzie się uroczysta msza na Trójstyku. - Całość rozpocznie się procesją sprzed kościoła w Jaworzynce Trzycatku, której przewodniczyć będzie biskup Tadeusz Rakoczy. Wspólnie przejdą na Trójstyk, tam o godzinie 10.00 rozpocznie się polsko-czesko-słowacka msza święta - przyznaje Lucyna Ligocka-Kohut z Informacji Turystycznej w Istebnej.

W specjalnym zaproszeniu biskup Rakoczy zauważył, że będzie to okazja "aby realnie doświadczyć powszechnego wymiaru Kościoła. Jezus Chrystus zaprasza nas do wspólnej modlitwy, gdzie stół Słowa Bożego i stół Eucharystii przypominają, że w doczesnym pielgrzymowaniu wszyscy jesteśmy braćmi niezależnie od narodowości, stopnia zdobytej wiedzy, piastowanego urzędy czy posiadanego stanowiska. Niech modlitwa sąsiednich narodów będzie także wołaniem do poszanowania w całej Europie wartości chrześcijańskich, które są korzeniami historii i tradycji tej części świata".

Mszę świętą poprzedzą procesje, które prawie jednocześnie wyruszą z Czech (z Hrčavy), ze Słowacji (z Čiernego) i z Polski (z Trzycatka). Mszy świętej przewodniczyć będzie biskup Tomáš Galis z diecezji żylińskiej. Udział zapowiedział także biskup František Lobkowicz ordynariusz ostrawsko-opawski z Republiki Czeskiej. Kazanie wygłosi biskup pomocniczy Piotr Greger, reprezentujący diecezję bielsko-żywiecką.

Spotkanie i msza święta na Trójstyku cieszy się rosnącą popularnością wśród wiernych trzech narodów. - To jest inicjatywa Jana Gazura, przewodniczącego rady gminy i księdza dziekana Jerzego Palarczyka. Wspólnie od 3 lat organizują mszę. Cieszy się to coraz większą popularnością. Najbardziej przeżywają to Słowacy - zauważa Lucyna Ligocka-Kohut.

Msza święta rozpocznie się 25 sierpnia o godzinie 10.00 w Jaworzynce na Tróstyku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama