, poniedziałek 6 maja 2024
Młodzi projektanci z Polski, Słowacji i Finlandii w Zamku Cieszyn
Projektanci i studenci z Polski, Słowacji i Finlandii przez pięć dni pracowali nad stworzeniem specjalnych projektów dedykowanych cieszyńskiemu Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty oraz Muzeum Protestantyzmu, które pomogą w promowaniu ich działalności. fot: Daniel Dmitriew



Dodaj do Facebook

Młodzi projektanci z Polski, Słowacji i Finlandii w Zamku Cieszyn

JM
W Zamku Cieszyn zakończyły się warsztaty projektowania społecznego "Graficznie zaangażowani". Projektanci i studenci z Polski, Słowacji i Finlandii przez pięć dni pracowali nad projektami materiałów graficznych dla Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty oraz Muzeum Protestantyzmu. Teraz te projekty zostaną wcielone w życie.

- Najważniejszym przesłaniem tych warsztatów było to, aby zaszczepić w tych młodych ludziach typ współpracy z daną instytucja, bo niestety zdarza się, że współcześni projektanci, zamknięci w swoich pracowniach, tworzą projekty oderwane od kontekstu, historii danego miejsca, tego czym to miejsce się zajmuje. A projekty nie mogą być projektowane tylko dla użytkownika, ale również we współpracy z użytkownikiem - tłumaczy Anna Pilch z Zamku Cieszyn.

Tak właśnie pracowali uczestnicy warsztatów projektowania społecznego "Graficznie zaangażowani", które w minionym tygodniu zakończyły się w Zamku Cieszyn. Warsztaty poprowadzili Tomáš Klepoch, Matúš Lelovský, Juraj Blaško z "Dizajn na Kolesách" - słowackiej grupy projektowej, która postawiła sobie za cel podnoszenie jakości kultury wizualnej na Słowacji. Podróżując minibusem z niezbędnym wyposażeniem technicznym, odwiedzali małe miejscowości w kraju, gdzie za darmo tworzyli i poprawiali systemy identyfikacji i materiały promocyjne różnych, często defaworyzowanych organizacji. Myślą przewodnią grupy jest zaangażowanie w projekt wszystkich odbiorów, zbadanie i poznanie potrzeb organizacji, współpraca podczas procesu projektowego z jej pracownikami i pozostałymi użytkownikami.

Pod ich opieką w Cieszynie projektanci i studenci z Polski, Słowacji i Finlandii przez pięć dni pracowali nad stworzeniem specjalnych projektów dedykowanych cieszyńskiemu Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty oraz Muzeum Protestantyzmu, które pomogą w promowaniu ich działalności. Wszystkie elementy graficzne powstawały we współpracy z obiema instytucjami i zostały im przekazane bezpłatnie do wdrożenia.

Najważniejszym wyzwaniami przed jakimi stanęli projektanci było stworzenie projektów o jasnym i czytelnym przekazie, które będą spójne z danym miejscem. - Największym błędem dotyczącym projektowania identyfikacji wizualnej jest bałagan i chaos - zauważają projektanci. - Jestem pod wrażeniem tego co powstało i na pewno niektóre z tych elementów będziemy starali się wdrożyć - mówi Marcin Gabryś z Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie, który dodaje, że szczególnie podoba mu się zaproponowana przez uczestników warsztatów nowa aranżacja placówki. Oprócz tego młodzi i projektanci przygotowali m.in. nowe ulotki informacyjne, logo, roll-up, czy teksty informacyjne do gablot oraz tablice kierunkowe.

Wśród propozycji, które powstały w ramach współpracy z Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, pojawiła się m.in. niewielka modyfikacja logo, nowa strona internetowa, torby ekologiczne z logo, czy projekty dyplomów i wizytówek. - Te produkty są szansą na to, aby nasza działalność, która w ogóle nie jest medialna, zaprezentowana została szerszej grupie odbiorców - zauważa Dorota Kania z Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, która jest przekonana, że 60-70 proc. z nich zostanie wdrożonych w życie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jeszcze więcej hipsterów... yupi :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama