, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Uczestnicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ napisali sprawdzian z polskiego
Mário Kysel' ze Słowacji zdobył Tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego w sprawdzianie z polskiego. fot: JM



Dodaj do Facebook

Uczestnicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ napisali sprawdzian z polskiego

JAKUB MARCJASZ
Mário Kysel' ze Słowacji zdobył Tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego w sprawdzianie z polskiego. W tegorocznych zmaganiach z naszym językiem wzięło udział 120 obcokrajowców z 34 krajów.

Inspiracją do stworzenia tegorocznego tekstu dyktanda stała się obchodzona w 2013 roku setna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta. - Postanowiliśmy jednak ułożyć tekst poświęcony nie samemu artyście, bo dane biograficzne częstokroć mogą trochę nużyć, ale o muzyce - opowiada dr Marcin Maciołek z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, który wspólnie z dr Małgorzatą Smereczniak ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej, był autorem tegorocznego tekstu dyktanda.

"Skrzypek Szczepan przeciągnął smyczkiem po napiętej strunie, wprawiając ją w lekkie, ledwo dostrzegalne drżenie. Dopiero co zaczął, a już prawie zgubił rytm, gdyż nieopatrzenie spojrzał w fiołkowe oczy siedzące na wprost prześlicznej wiolonczelistki Joli. Ocknął się jednak po chwili, bo puzonista żwawo zadął w instrument, wydobywając zeń donośny ton. Wnet zadudniły bębny, zahuczały waltornie, zapiszczały flety. Jedynie delikatne pobrzękiwanie dzwonków niknęły w nawałnicy dźwięków" - to fragment tekstu, z którym musieli zmierzyć się cudzoziemcy. - Dyktando mogło sprawić trudność cudzoziemcom ze względu na mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych, z którymi obcokrajowcy najczęściej mają kłopot. Dodatkowo specjalnie tak skonstruowaliśmy zdania, aby zastosować konstrukcje imiesłowowe. Dzisiaj rzadkie, szczególnie w języku mówionym, a interpunkcja zdań, które zawierają tego typu formy językowe, również mogą być kłopotliwe dla cudzoziemców - podkreśla współautor dyktanda.

Najlepszym spośród piszących, chociaż i on nie ustrzegł się drobnych błędów, był Mário Kysel' ze Słowacji. - Nie spodziewałem się, że pójdzie mi tak dobrze, tym bardziej jestem szczęśliwy, że wygrałem - powiedział zdobywca tytułu Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego w sprawdzianie z polskiego, który jest studentem piątego roku Uniwersytetu w Bratysławie, gdzie studiuje język polski i angielski, a w przyszłości chce być tłumaczem. - Pochodzę z Liptowskiego Mikulasza, a w dzieciństwie bardzo często spotykałem się z Polakami, stąd wzięła się moja miłość do Polski i języka polskiego - opowiada. Co jest dla niego największą trudnością w nauce języka polskiego? - Myślę, że oprócz gramatyki, która w języku słowackim jest podobna do polskiej, trudniejsza jest wymowa i fonetyka - odpowiada. Dodając, że w tegorocznym dyktandzie najwięcej trudności sprawiały mu przecinki, które często stawiał... losowo.

"Sprawdzian z polskiego" to jedno z najważniejszych wydarzeń letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W dwudziestotrzyletniej historii wydarzenia konkurs ortograficzny został zorganizowany już po raz szesnasty. W czwartkowe przedpołudnie dyktando napisało 120 cudzoziemców z 32 krajów. - To ważne dla nas, bo dyktando pisane przez tak różne narodowości uczy nas, na jakie rzeczy mamy zwracać uwagę przy uczeniu pisania, a także słyszenia i rozumienia ze słuchu w różnych grupach narodowościowych - zwraca uwagę prof. Jolanta Tambor, dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe słowniki, zaś zwycięzca - Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego - będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w przyszłorocznej letniej szkole.

Treść dyktanda dla cudzoziemców pt. "Jubileuszowy koncert"

W wypełnionej po brzegi nowo otwartej filharmonii wszyscy oczekiwali od dawna zapowiadanego koncertu. Wtem przygasły światła i zamarły wszelkie szepty. Zapanowała wszechogarniająca cisza. Z wolna poczęła rozsuwać się kurtyna i w tym momencie zgromadzeni melomani ujrzeli usadzoną w półokręgu orkiestrę. Rozżarzyły się bladożółte światła reflektorów, a na scenę wszedł sławny dyrygent, odgarniając z czoła rozwichrzone włosy. Prowadzony oklaskami publiczności, zajął należne mu miejsce i, unosząc rękę ku górze, śmignął w powietrzu batutą.

Zabrzmiały pierwsze akordy symfonii. Skrzypek Szczepan przeciągnął smyczkiem po napiętej strunie, wprawiając ją w lekkie, ledwo dostrzegalne drżenie. Dopiero co zaczął, a już prawie zgubił rytm, gdyż nieopatrznie spojrzał w fiołkowe oczy siedzącej na wprost prześlicznej wiolonczelistki Joli. Ocknął się jednak po chwili, bo puzonista żwawo zadął w instrument, wydobywając zeń donośny ton. Wnet zadudniły bębny, zahuczały waltornie, zapiszczały flety. Jedynie delikatne pobrzękiwania dzwonków niknęły w nawałnicy dźwięków. Niespodziewanie muzyka przycichła. Pochopnie można by sądzić, że to już finał, bo też artyści zastygli w bezruchu, wpatrując się uważnie w dyrygenta. Ten jednak, przeczekawszy półnutową pauzę, machnął pałeczką, malując przed sobą niewidzialne esy-floresy. Tak rozpoczęło się radosne scherzo.

Upojona muzyką publiczność z zapartym tchem wsłuchiwała się w mistrzowsko zharmonizowane takty. A gdy koncert dobiegł już końca, rozległy się rzęsiste brawa. Cała sala tonęła w powodzi ochów i achów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama