, sobota 27 kwietnia 2024
Spółdzielnia Socjalna Parostatek już otwarta
Oficjalne przygotowanie "okrętu" do wodowania ruszyło we wrześniu br. Jego budowa trwała jednak 2 lata. W tym czasie 7 kobiet charakteryzujących się ogromną ilością pomysłów, determinacją oraz przebojowością stworzyło projekt jednostki, która za główny cel swoich rejsów obrała tchnięcie nowego ducha w miasto Cieszyn. fot: PAROSTATEK



Dodaj do Facebook

Spółdzielnia Socjalna Parostatek już otwarta

STEFAN MAŃKA/BS
Spółdzielnia Socjalna Parostatek już otwarta

Jako, że warsztaty to jedna z głównych działalności, na której chce się skupić Parostatek to będą one główną atrakcją Dnia Otwartego Parostatku. Odbędzie się on w środę 20 listopada. Wydarzeniu towarzyszyć będzie osiem bezpłatnych warsztatów. fot. Parostatek

Budynek przy ulicy Zamkowej 1 wzbogacił się o kolejnego lokatora. W sąsiedztwie Szkoły Rysunku, Malarstwa, Fotografii i Myślenia, Klubu Filozoficznego Kogucik, Pracowni Bogdana Kosaka i Studia Gajda oraz Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy", Klubu Kobiet Kreatywnych i Stowarzyszenia Serfenta zacumował Parostatek. A dokładnie Spółdzielnia Socjalna Parostatek. Miejsce buchające parą pomysłów, w którym już wkrótce pod czujnym okiem załogi "okrętu" każdy zrealizuje swoje pasje. Głównie poprzez warsztaty. "Bardzo dużo świetnych warsztatów" - dodaje załoga Parostatku.

Oficjalne przygotowanie "okrętu" do wodowania ruszyło we wrześniu br. Jego budowa trwała jednak 2 lata. W tym czasie 7 kobiet charakteryzujących się ogromną ilością pomysłów, determinacją oraz przebojowością stworzyło projekt jednostki, która za główny cel swoich rejsów obrała tchnięcie nowego ducha w miasto Cieszyn.

Jak przystało na prawdziwy parowiec, na pokładzie cieszyńskiego Parostatku, niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Wraz z jego wodowaniem oficjalnie zainaugurowane zostały bowiem cztery profile działalności spółdzielni, odpowiadające kwalifikacjom poszczególnych członków jej załogi. I tak Parostatek może przybrać formę Centrum Warsztatowego, stać się ambasadorem i wykonawcą Żywej Architektury, pełnić funkcję "turystycznej agencji" znanej już niektórym jako Cieszyn-Zdrój, czy też ruszyć z produkcją Dinksów - czyli produktów graficznych związanych przede wszystkim z regionem.

- Zakres branż jest wypadkową indywidualnych umiejętności oraz zainteresowań każdej z nas. Ważna jest ekonomia, ale nie mniej istotne są wartości, którym staramy się być wierne. Hołdując zasadzie "po czynach nas poznacie" zapraszamy do śledzenia naszych przygód - zachęcały podczas uroczystego otwarcia spółdzielni jej pomysłodawczynie.

Czyny o których mówią założycielki spółdzielni, stopniowo zdążyły już wypłynąć na światło dzienne. Pierwszym widocznym efektem ich pracy jest bowiem posadzona w okolicach "różowego mostu" żywa altana, którą w skali makro można również podziwiać w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Ciekawość co bardziej spostrzegawczych mieszkańców Cieszyna wzbudziły również próbny spływ kajakowy po Olzie oraz pierwsze grupy turystów, które w ramach nietypowej gry miejskiej zwiedzały, a raczej poznawały z zupełnie innej strony Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Na światło dzienne wyszła również działalność warsztatowa Parostatku. Można ją było poznać np. podczas jesiennych świąt jarzębiny oraz dyni, które odbyły się w Willi Słonecznej w Dębowcu. Jako, że warsztaty to jedna z głównych działalności, na której chce się skupić Parostatek to będą one główną atrakcją Dnia Otwartego Parostatku. Odbędzie się on w środę 20 listopada. Wydarzeniu towarzyszyć będzie osiem bezpłatnych warsztatów m.in. Joga śmiechu oraz Jak tanio podróżować mając niską emeryturę? - czyli praktyczne rady Parostatku dla obecnych i przyszłych emerytów. Szczegółowy program środowych warsztatów znajduje się tutaj.

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Padło pytanie czym tak na prawdę jest spółdzielnia socjalna.
Zapewne czymś wyjątkowym, bo pozwoli tym dziewczynom bawić się i pracować dokąd kasy starczy.
Rozumiem, że nie należy zadawać pytania, dlaczego każda z nich nie robi tego na własny rachunek.
Przykład jednak idzie z góry. Czym jest przykładowo taki nasz Urząd Miejski jak nie taką właśnie spółdzielnią socjalną.
Co się jednak stanie jak Unia zakręci kurek?

powodzenia dziewczyny!
cieszy mnie fakt, że w Cieszynie są jeszcze ludzie z takimi pomysłem jak wy!
dużo ludzie gadają, a nic nie działają. W końcu znalazł się ktoś kto stworzył idealne miejsce dla każdego z nas.
Takie inicjatywy należy doceniać i im kibicować! Dlatego jeszcze raz POWODZENIA i UDANEJ PRACY ŻYCZĘ.
no i oczywiście...dużo dużo zabawy!

.....ale bałagan i puste butelki po alkoholu panie pozostawiły..........wstyd!!!! to wszystko widać......ludzie przechodzą i zaglądają.....

Kolega/koleżanka swoim wpisem pięknie przypomniał(a) w jakim kraju leży Cieszyn ;). Napisz proszę, czy bardzo to boli, że innym się chce i coś się udaje? :) Zdrowia przede wszystkim!

Wszystko lśni!
Zapraszamy na Dzień Otwarty! :)

Bardzo się cieszę, że ludzie działają i tak dalej. Mam jednak pytanie, czym jest spółdzielnia socjalna? jakie są jej źródła finansowania? Pytam z życzliwości nie złośliwości.

Ani jednego słowa o tym skąd pieniążki na start i skąd i czyje wsparcie. Hm..?

Dzień dobry!
Wsparcie na założenie spółdzielni - bezzwrotną dotację, otrzymałyśmy w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Spółdzielnie socjalne drugiej generacji – II edycja” (nr projektu: POKL.07.02.02-24-026/11) jest realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Chorzowa oraz Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna.
Pozdrawiamy i zapraszamy jutro (środa) na Dzień Otwarty!

Witamy
Spółdzielnia socjalna to podmiot łączący w sobie działalność organizacji pozarządowej i firmy. Działając w oparciu o osobistą pracę członków, prowadzi działalność gospodarczą, może także realizować projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych.
Pozdrawiamy i zapraszamy jutro (środa) na dzień otwarty, gdzie chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z zakładaniem i prowadzeniem spółdzielni.

Bardzo ładny neon w rękach tych przedsiębiorczych Pań, na pewno tchnie ducha w to miasto - myślę że to jest coś !

:)

ŻYCZĘ WAM DZIEWCZĘTA OGROMNEGO SUKCESU, KTÓRY OKUPIONY BĘDZIE Z PEWNOŚCIĄ OGROMEM ZAANGAŻOWANIA Z WASZEJ STRONY I CIĘŻKIEJ PRACY. MAM TEŻ NADZIEJE ŻE CIESZYN NIE JEST ZA MAŁY DLA WAS. - WARSZTATÓW , SZKOLEŃ, SPOTKAŃ, KONGRESÓW, KONFERENCJI, U NAS CI DOSTATEK TYLKO ROBIĆ GDZIE I KOMU NIE MA - TAKI ŻARCIK ;)
MAM NADZIEJĘ ŻE WASZ POMYSŁ WYPALI.

Dziękujemy za życzenia :*

i zapraszamy jutro (środa) na Dzień Otwarty!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama