, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Hans Peter Sturm w Cieszynie
Trzydzieści lat doświadczenia w projektowaniu i stawianiu żywych konstrukcji wierzbowych, nagrody branżowe oraz najpopularniejsza książka o wiklinie na koncie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić Hansa Petera Sturma, architekta zieleni, dla którego tworzywem jest wierzba. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Hans Peter Sturm w Cieszynie

SM/MAT. PRAS.
Od poniedziałku w Cieszynie gości Hans Peter Sturm nazywany mistrzem żywej architektury (projektuje i buduje obiekty takiego rodzaju jak altana przy różowym moście). Jest on także autorem jedynego w Polsce profesjonalnego wydawnictwa poświęconego architekturze ogrodowej "Wiklina w ogrodzie". Jest to pierwsza wizyta twórcy w Polsce. Do najbliższego piątku prowadził będzie warsztaty dla połączonych grup Żywa Architektura oraz Ekozofia. Istnieje możliwość porozmawiania z Peterem, a także uczestniczenia w dniu otwartym. Odbędzie się on 21 czerwca przed budynkiem Zespołu Szkół Zawodowych im. Szybińskiego na ul. Kraszewskiego 11.

Trzydzieści lat doświadczenia w projektowaniu i stawianiu żywych konstrukcji wierzbowych, nagrody branżowe oraz najpopularniejsza książka o wiklinie na koncie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić Hansa Petera Sturma, architekta zieleni, dla którego tworzywem jest wierzba.

Do Cieszyna twórca przyjechał na zaproszenie Żywej Architektury, jednej z trzech największych w Polsce grup profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem wierzby w ogrodach oraz miejskim ogrodnictwie.

Żywa architektura w ogrodach zachodniej Europy obecna jest od dawna. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy uznają, że jest to nowy nurt w ekobudownictwie, dla innych to po prostu naturalna alternatywa dla produktów ogrodowych wykonanych z plastiku. Tworzywem najczęściej jest wierzba, a to co z niej powstanie zależy tylko od fantazji oraz umiejętności twórców. Możliwości są niemalże nieskończone. Od altan, przez płoty, obiekty przypominające zwierzęta, pojazdy, na wielkoformatowych kulach kończąc. Cała sztuka polega na tym, by stworzyć taki projekt, który przez lata będzie rósł oraz się zazieleniał. Żywa architektura jest równocześnie naturalna i trwała. Co ciekawe, w Polsce rozwiązania wierzbowe cieszą się największym zainteresowaniem w ogrodnictwie miejskim. Obiekty nadające nowe życie skwerom czy placom zabaw pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Warto również dodać, że żywa architektura jest też nazywana najbardziej humanistycznym nurtem w designie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ekologiczna wiklinowa altana przy różowym moście której konstrukcja z ekologicznych pędów wikliny jest pospinana ekologicznymi plastikowymi paskami do kabli.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama