, piątek 22 marca 2019
Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym
Eksponaty dotyczące tego tematu są prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych do 25 lutego. fot: Małgorzata PerzDodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym

red./mat.pras.
Już tylko kilka dni pozostaje na obejrzenie wystawy „Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Eksponaty dotyczące tego tematu są prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych do 25 lutego.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada bogatą kolekcję eksponatów pochodzących z okresu międzywojennego. Na wystawie w Galerii Wystaw Czasowych znajdziemy eksponaty z Działu Fotografii, Historii oraz Kartografii, odnoszące się do lat 1920-1938 (wystawa z założenia nie tyka lat 1918-20 ani sytuacji po przejęciu Zaolzia w październiku roku 1938). Wystawa dotyczy całego Śląska Cieszyńskiego, od Białej po Ostrawicę, choć „ograniczyła się” tylko do eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, co oznacza, że akcentów czeskich jest niewiele. Muzeum nie posiada obiektów pochodzących z okolic Frydku czy Ostrawy, związanych ze społecznością i kulturą czeską. A przy wielce ciekawej kolekcji rodzimej wystawa skupiła się właśnie na niej.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wszechnica i dofinansowaniu wystawy przez Powiat Cieszyński, możliwe było powiększenie prawie tuzin fotografii, z których większość wykonał Tadeusz Kubisz, syn poety, Jana Kubisza. Powiększenia powstały ze skanów szklanych klisz, więc ich jakość jest wyjątkowa! Możemy przyjrzeć się rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu, wiślańskiej willi Almira projektu Teodora Bursche, imponującemu kompleksowi sanatorium na Kubalonce, polskiemu schronisku na Kozubowej i niemieckiemu na Skałce, wiaduktowi w Łabajowie, tzw. grażynkom, czyli szkołom budowanym z inicjatywy wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

Zaolziańską część Śląska Cieszyńskiego reprezentuje imponujący, aczkolwiek w niewielkim stopniu zrealizowany plan regulacyjny Czeskiego Cieszyna z roku 1926, domy Macierzy Szkolnej w Czechosłowacji czy budowane i prowadzone przez nią polskie szkoły. Wiele z tych zdjęć zamieszczonych zostało w albumie sprezentowanym wojewodzie śląskiemu, Michałowi Grażyńskiemu, w roku 1929*. Autorem większości fotografii zza Olzy był Leon Beer z Frysztatu. Dzięki niemu powstały fotograficzne dokumentacje stowarzyszeń spożywczych ze Stonawy i Łazów, które w niewielkim wyborze można zobaczyć na wystawie – w oryginalnych ramkach – tak jak pokazywane były na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w roku 1929.

Magazyny opuściły też sztandary stowarzyszeń weteranów i rezerwistów: z Hażlacha, Goleszowa, Dębowca i Cieszyna, „Siły” z Cieszyna i Cisownica czy też cieszyńskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest tarcza z gwoździami do sztandaru z Pogwizdowa i tarcze pamiątkowe pomnika Wolności w Dziedzicach. W końcu obok sfotografowanego przez Tadeusza Kubisza, a zniszczonego przez hitlerowców, mauzoleum w Cierlicku na Żwirkowisku, znalazła się muzealna relikwia – w gablocie z lat 30. zamknięta jest kurtka porucznika Franciszka Żwirki, pozyskana z miejsca katastrofy w roku 1932.

* Jako że jest to wyjątkowy eksponat, a na wystawie z wiadomych względów można pokazać tylko jedną kartę, pozostałe można zobaczyć na stronach wirtualnego magazynu muzeum cieszyńskiego:
http://www.katalog.muzeumcieszyn.pl/
Należy wejść do któregokolwiek działu i w okienku wyszukiwarki (w prawym górnym rogu) wpisać: MC/F/00444
Wówczas – klikając na kolejne fotografie – można obejrzeć cały album.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama