, poniedziałek 9 grudnia 2019
Ratują niezwykłe organy z cieszyńskiego kościoła Jezusowego
Monumentalne i doskonale wkomponowane w późnobarokowy wystrój kościoła Jezusowego organy to jeden z najcenniejszych tego typu instrumentów w Polsce. fot: ARCDodaj do Facebook

Ratują niezwykłe organy z cieszyńskiego kościoła Jezusowego

JM
Pochodzące częściowo z XVIII w. organy w ewangelickim kościele Jezusowym w Cieszynie to jeden z najcenniejszych instrumentów tego typu w Polsce. Niestety od lat niszczeją i potrzebują natychmiastowej renowacji. Na jej przeprowadzenie potrzeba co najmniej 600 tys. zł.

Twórcą wybudowanych po pierwszej wojnie światowej i znajdującym się obecnie w kościele Jezusowym w Cieszynie organów była znana wówczas w całej Europie niemiecka firma Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Instrument posiada 36 registrów, 3 manuały i pedał. Jego brzmienie wydobywane jest z 2076 piszczałek. Część z nich pochodzi jeszcze z pierwszych kościelnych organów z XVIII w. Najdłuższe piszczałki mają ponad 5 metrów wysokości, a najkrótsze zaledwie 6 cm.

Niestety instrument od lat niszczeje. Niektóre z piszczałek są pozaginane lub złamane. Elementy drewniane zaatakowane zostały przez groźnego szkodnika kołatka. W efekcie może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia organów. - Od kilku miesięcy podczas gry w czasie nabożeństw coraz częściej słyszymy różne świsty, piski oraz samogrające piszczałki, które odzywają się bynajmniej nie za sprawą organisty, zakłócając prawidłowe brzmienie akompaniamentu i śpiew - mówi Piotr Sikora, który jest jednym z pomysłodawców akcji "Ratujemy organy kościoła Jezusowego", która ma na celu ocalenie cennego instrumentu.

- Naszym marzeniem jest, by w 2017 roku, kiedy cała społeczność ewangelicka na świecie obchodzić będzie wielki jubileusz 500-lecia Reformacji, w Kościele Jezusowym odbył się okolicznościowy koncert już na w pełni odnowionym instrumencie - dodaje Sikora.

Wcześniej jednak organy będzie trzeba całkowicie rozebrać, pozbyć się żerujących w nich szkodników, naprawić i zrekonstruować uszkodzone elementy, zakonserwować wszystkie ich części, ponownie złożyć, a na końcu nastroić. Wszystko zajmie co najmniej dwa lata. Szacowany koszt renowacji instrumentu to co najmniej 600 tys. zł. Cieszyńska parafia ewangelicka zamierza starać się o pieniądze między innymi z funduszy europejskich. Nawet jeśli uda się je zdobyć, to parafia będzie potrzebować pieniędzy na wkład własny do projektu.

Stąd pomysł zorganizowania serii koncertów muzyki organowej, chóralnej i kameralnej oraz wydanie płyty, na której zarejestrowano brzmienie organów z cieszyńskiego Kościoła Jezusowego.

Koncert inauguracyjny w ramach akcji odbędzie się już w sobotę, 26 maja, o godz. 17:00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Wystąpią: prof. Elżbieta Karolak (organy) oraz Magdalena Hudzieczek - Cieślar (sopran). Koncert będzie połączony z promocją płyty-cegiełki. Wstęp wolny.

Więcej informacji o organach, wykonawcach koncertu i całej akcji na stronie www.ratujmyorgany.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama