, czwartek 21 marca 2019
Pokażą jasną stronę buntu
Do środy w Kinie Piast będzie można obejrzeć filmy, które mają za zadanie pokazać tą pozytywną stronę buntu. fot: DRDodaj do Facebook

Pokażą jasną stronę buntu

DR
W Cieszynie właśnie wystartowała 15. edycja Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina. Do środy w Kinie Piast będzie można obejrzeć filmy, które mają za zadanie pokazać tą pozytywną stronę buntu, czyli walkę o wyższe cele i wartości. W tym roku Przegląd towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

- 15. czASKina wkracza w okres buntu, stwierdziliśmy że podejmiemy właśnie ten temat. Nie chcieliśmy pokazać buntu ze złej strony, dlatego ta edycja nosi nazwę „Jasna stroną buntu”. Ma ona pokazać walkę o wyższe wartości i cele. Czasami warto się zbuntować, żeby dopiąć swego – mówią organizatorki Przeglądu Sonia Szymala i Julia Chlebowska – Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku rozpoczniemy od licealistów. Podjęliśmy współpracę z czterema szkołami średnimi w Cieszynie – dodają.

Pierwszy dzień rozpoczął się od kultowego filmu „Buntownik bez powodu” Nicholasa Raya, na który przybyli uczniowie cieszyńskich szkół średnich. Seans był połączony z dyskusją o obrazie, którą poprowadziła dr hab. Ewelina Konieczna. Następnie odbyło się spotkanie z prof. Ingą Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, autorką książki „Pięćdziesiątka”. Oficjalne otwarcie Przeglądu czASKina będzie miało miejsce w Kinie Piast o godz. 18:00. Na nim zostaną zaprezentowane kolejno: krótkometrażowy „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli oraz „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. Dzień zakończy Krypta Absurdu w Klubie Studenckim Panopticum.

Dzień drugi Przeglądu rozpocznie pokaz filmów stworzonych podczas warsztatów Akademii Filmu Dokumentalnego (17:00), zobaczymy film krótkometrażowy „Twist&Blood” (17:30) i pełnometrażowy „Królewicz Olch” Kuby Czekaja (18:00) oraz „Fala” Dennisa Gansela. Na zakończenie – Projekt „Czas ROSAS” na rynku (22:00).

W ostatnim dniu zaprezentowany zostanie film „Dziku”, autorstwa studentki Uniwersytetu Śląskiego, Kamili Chojnackiej (19:00), a następnie wielokrotnie nagradzany „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha (20:00). Uwieńczaniem 15. Studenckiego Przeglądu czASKina będzie koncert zespołu NOW z Pszczyny w Klubie Studenckim Panopticum (22:30).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama