, piątek 15 luty 2019
Nowe lampy na Uliczce Cieszyńskich Kobiet
Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Nowe lampy na Uliczce Cieszyńskich Kobiet

mat.pras.
Żony, matki, córki, studentki, właścicielki firm, działaczki polityczne, aktywistki społeczne, obywatelki… Cechowała je odwaga i nowatorskie myślenie. Podejmowały rewolucyjne wyzwania, nie wahały się zabierać głos, kreowały nową rzeczywistość i wyprzedzały epokę. Mowa o bohaterkach wystawy „Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego”, której prezentacja w Zamku Cieszyn dobiega końca.

Ostatnim akcentem będzie odsłonięcie na Uliczce Cieszyńskich Kobiet dwóch nowych lamp, upamiętniających: Dorotę Kłuszyńską i Marię Sojkową – członkinie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego – pierwszego lokalnego rządu na ziemiach polskich. Trzecią z członkiń była Zofia Kirkor-Kiedroniowa, która już ma swoją lampę na Uliczce. Odsłonięcie odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 15.00. Po uroczystości symbolicznego odsłonięcia nowych lamp / pomników będzie można zwiedzić wystawę, po której oprowadzi Władysława Magiera, historyk, autorka cyklu „Cieszyński Szlak Kobiet”, współinicjatorka stworzenia Uliczki Cieszyńskich Kobiet.

Uliczka Cieszyńskich Kobiet pojawiła się na Wzgórzu Zamkowym w 2010 roku (druga część w 2013 roku) z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych przy współudziale Zamku Cieszyn. Powstała, by zaznaczyć rolę i miejsce kobiet, które tworzyły niecodzienność i codzienność Cieszyna. Ich nazwiska przypominają minimalistyczne lampy/ pomniki. W gronie tym znalazły się: Nina Górniak, Marianna Górniak-Cienciałowa, Zofia Leitner i Józefina Białkowa, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Emilia Kołder, Janina Marcinkowa, Stefania Michejdowa, Ewa Milerska, Helena Molak, Łucja Maria Monne, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), Helena Tichy, Gabriela von Thun-Hohenstein. Uliczka wzbogaci się o dwie nowe lampy dedykowane Marii Sojkowej oraz Dorocie Kłuszyńskiej.

Maria Sojkowa 1875-1944
Całe życie mieszkała w Trzyńcu – Oldrzychowicach, a do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski.

Dorota Kłuszyńska 1874 -1952
Do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet”. W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama