, niedziela 12 maja 2024
Oczy i uszy bezpieki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Wystawę można oglądać w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego czynna do 12 lipca. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Oczy i uszy bezpieki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

JM
Oczy i uszy bezpieki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Na 34 planszach wystawienniczych przedstawiono, w jaki sposób inwigilowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się systemowi. fot. Maciej Kłek


Oczy i uszy bezpieki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, by inwigilować społeczeństwo, z drugiej - ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych. fot. Maciej Kłek

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbył się wernisaż, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, wystawy "Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956-1989". Wystawę można oglądać do 12 lipca.

Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956-1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo.

- Do roku 55-tego ze względu na brak wyszkolonych fachowców i brak odpowiedniego sprzętu te metody nie były stosowane, przynajmniej w takim stopniu, jak później. Dopiero w roku 1955 powstały w ramach Centralnej Służby Bezpieczeństwa wydziały "B", "T" i "W", które odpowiednio znaczyły: śledzenie, metody techniczne oraz perlustracja korespondencji, czyli czytanie listów - przypomniał podczas wernisażu Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Na 34 planszach wystawienniczych przedstawiono, w jaki sposób inwigilowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się systemowi. Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, by inwigilować społeczeństwo, z drugiej - ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych: Poznań '56, Marzec '68, Grudzień '70, czasy "Solidarności", stan wojenny. Na wystawie można zobaczyć bogaty materiał ikonograficzny (zdjęcia wykonane z ukrycia np. podczas procesji Bożego Ciała, pielgrzymek na Jasną Górę czy z prowadzonych obserwacji m.in. Poczty Głównej w Katowicach).

- To bardzo dobra ilustracja tego z czym mogliśmy mieć do czynienia w swoim otoczeniu, a na pewno w skali całej Polski - mówi Ryszard Macura, prezes Stowarzyszenia Wszechnica.

Autorami wystawy są pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach: Robert Ciupa i Ewelina Małachowska

Wystawę "Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989" można oglądać w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego czynna do 12 lipca.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To budzi nadzieję, że nadejdą kiedyś czasy, w których będzie się robiło podobne wystawy o tych, którzy teraz czepiają się trawki, mp trójek i pijanych rowerzystów

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama