, niedziela 5 lipca 2020
Chcą upamiętnić "żołnierzy wyklętych"
Prawda o procesach politycznych "żołnierzy niezłomnych" w cieszyńskim ratuszu była wymazana ze świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego na długie lata. fot: cieszyn.plDodaj do Facebook

Chcą upamiętnić "żołnierzy wyklętych"

JM
Podczas pokazowych procesów odbywających się w 1946 roku w cieszyńskim ratuszu, osiemnastu "żołnierzy wyklętych" usłyszało wyroki śmierci. Dzięki pamiątkowej tablicy członkowie Stowarzyszenia Wszechnica chcą dziś przypomnieć o tych ofiarach.

"Żołnierzami wyklętymi" określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II wojny światowej opierali się sowietyzacji Polski. Wielu zostało zatrzymanych i osądzonych. W 1946 roku osiemnastu z nich skazanych zostało podczas procesów pokazowych, które odbyły się w cieszyńskim ratuszu, na karę śmierci.

- Prawda o procesach politycznych "żołnierzy niezłomnych" w cieszyńskim ratuszu była wymazana ze świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego na długie lata. Upamiętnienie ofiar cieszyńskich procesów traktujemy jako moralny obowiązek, a jednocześnie okazję do przypomnienia ludzi i czasów, które są częścią naszej historii - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Cieszyna Grzegorz Księżyc, nauczyciel historii, sekretarz Stowarzyszenia Wszechnica.

Stowarzyszenie planuje powołać komitet, który zająłby się gromadzeniem środków, które pozwoliłby na sfinansowanie tablicy upamiętniającej "żołnierzy wyklętych" skazanych na karę śmierci w cieszyńskim ratuszu. Na ten cel potrzeba około 5-6 tys. zł. Tablica najprawdopodobniej powieszona zostałaby przy wejściu do sali sesyjnej.

Już teraz wsparcie działań Stowarzyszenia Wszechnica zapowiedziała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytut Pamięci Narodowej. - Mam nadzieję, że 1 marca 2013 uda się nam zamknąć to przedsięwzięcie - mówi Ryszard Macura, prezes Stowarzyszenia Wszechnica i przypomina, że właśnie tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Członkowie Stowarzyszenia Wszechnica apelują również do wszystkich świadków wydarzeń z 1946 roku i osób posiadających jakiekolwiek dokumenty na ten temat o kontakt (kliknij).

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju zachowują tych ludzi we wdzięcznej pamięci. Dla tych, których przodkowie i krewniacy, kolaborując z sowieckim okupantem, uczestniczyli w eksterminowaniu żołnierzy niepodległości i w ogóle – polskich patriotów, wspominanie „Żołnierzy Wyklętych” nie należy do przyjemności, ponieważ przypomina im, skąd wyrastają ich korzenie i jaką treść niesie ich rodzinna tradycja. Niezależnie od tego, jak bardzo to się byłym komunistom i ich sojusznikom nie podoba, nie ma już wątpliwości, że dla Polaków bohaterami są ci, którzy do komuny strzelali. A nie ich oprawcy.

Brawo Panie Macura ! Jest Pan wspaniałym cvzłowiekiem .Tak Trzymać i nie popuszczać też w innych sprawach.Obserwuję Pana na sesjach Rady Powiatu i jestem za Panem.Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama