, piątek 26 kwietnia 2024
"…obywatele płacić będą, aż im się teatru odechce"
Współfinansowanie budowy teatru w Cieszynie z pieniędzy miasta budziło duże kontrowersje. fot: Pocztówka z 1911 r., fotopolska.eu



Dodaj do Facebook

"…obywatele płacić będą, aż im się teatru odechce"

MMT
Cieszyński teatr już u swojego zarania był kulą u nogi miejskiego budżetu. W 1908 roku samorządowcy zdecydowali się zadłużyć jeszcze bardziej miasto, aby dofinansować budowę teatru. Później trzeba było łatać dziurę budżetową w jedyny znany politykom sposób - przez podniesienie podatków.

W 1902 roku zawiązało się Cieszyńskie Towarzystwo Budowy Teatru, ale zbieranie pieniędzy na planową inwestycję szło opornie. Z tego powodu działacze towarzystwa, wśród których znajdowali się burmistrz Rudolf Bukowski i jego zastępca Jan Struhal, postanowili sięgnąć po publiczne pieniądze.

W sobotę 7 marca 1908 roku można było przeczytać w "Dzienniku Cieszyńskim": "Gmina Cieszyna, pogrążona w długach, stojąca u progu przepaści w skutek karkołomnej swej polityki finansowej, nie odmówiła towarzystwu i rok rocznie wyznacza mu hojne subwencye. Nie dość na tem. Zwolennicy teatru, posiadający kapitału tylko 140.000 K[oron], pragną zaciągnąć pożyczkę 200.000 K i żądają od miasta, by wzięło ono na siebie gwarancyę procentową na tę sumę. I Wydział gminny [odpowiedni dzisiejszej Rady Miejskiej] zdaje się skłaniać już ku temu i bez względu na to, iż miasto znajduje się pod strasznem obciążeniem milionowych długów, chce nałożyć nań jeszcze taki ciężar, jakim jest żądana powyżej gwarancya".

Gdy miasto postanowiło hojnie zasponsorować budowę teatru, "Dziennik Cieszyński” nie pozostawił na samorządowcach suchej nitki: "Któż bowiem odczuwa w mieście naszem potrzebę niemieckiego teatru? Czy pragnie go mieszczaństwo, czy wołają oń szerokie koła ludności rzemieślniczej, czy domagają się ci wszyscy, którzy opłacają ciężkie i uciążliwe podatki gminne? Teatru niemieckiego w Cieszynie chce grupa miejscowych kapitalistów, urzędnicy niemieccy i oficerowie, zatem przeważnie ci ludzie, którzy, jak urzędnicy i oficerowie, nie ponoszą ciężarów gospodarki gminnej, nic na nią nie łożą, a pragną tylko na koszt mieszczaństwa cieszyńskiego pobawić się i znaleźć rozrywkę i przyjemność w teatrze. (…) Kto będzie więc płacił za zabawę „panów”? A no naturalnie, że miasto Cieszyn, że kasa miejska, że ludność miasta Cieszyna. Zapłacą tylko biedacy. Panu Bukowskiemu z pensyi jego burmistrzowskiej nie urwą ani halerza, a sprawy teatralne mogą dać nawet zarobek jego kancelaryi adwokackiej…”.

Wprawdzie "Dziennik Cieszyński” sięgał w dalszej części artykułu po argumenty o charakterze narodowym, ale pomysł budowy teatru ze środków publicznych krytykował również "Neue Schlesische Zeitung”. Przeciwko zadłużaniu miasta na potrzeby budowy nierentownego teatru protestowało zaledwie trzech samorządowców: Matter, Wojnar i Wotke. Na nic zdał się ich sprzeciw.

W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że w 1909 roku w Cieszynie podniesiono podatki. - A gdy powstanie teatr niemiecki, to dopiero obywatele płacić będą, aż im się teatru odechce - zapowiadała "Gwiazdka Cieszyńska”.

W 1910 roku budynek teatru był już gotowy. Wielu jednak się zastanawiało, czy ten okazały gmach musiał powstać za pieniądze publiczne - a jak pokazała przyszłość, również być z nich utrzymywany.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w jednej z piwiarni, jej były właściciel, zwykł mówić: spoko-loko...(stali bywalcy...juz wiedzą) - jestem czysty, jak łza...

Oszi, czy Ty naprawdę jesteś trzeżwy, bo tak dobrych i ostrych wypowiedzi dawno u Ciebie nie było.

od zaraz - co to oznacza? akcja obywatelska w postaci zbierania podpisów?

A społeczeństwo cieszyńskie jest obywatelskie? Śmiem wątpić.Zawsze dużo gadają, a mało robią w kierunku demokracji. Jestem za KADENCYJNOŚCIĄ stanowisk kierowniczych.!! Co to za durny pomysł, by dyrektor , kierownik, burmistrz,starosta itd,.był dożywotnio na stanowisku??> Kto tak w Cieszynie zdecydował. To "obywatelskie społeczeństwo". ? czas to zmienić. Od zaraz.

no to radni powinni podjąć stosowną uchwałę...czy wpadnie to któremuś do głowy? "dinozaury" bardzo psują nam życie! pamiętam kilku...nie będę wymieniał nazwisk, żeby nie było im przykro - nich cieszą się, nie do końca zasłużoną emeryturą...

Oczywiście,jestem za kadencyjnością na kazdym szczeblu wladzy...... e dozywotnie stanowiska w urzędasów i samorządowców trzeba ograniczyć.....

jak zbojkotować?

Czemu nie dofinansujemy np. przedstawień cyrkowych? Te się muszą podobać widzowi, inaczej zbankrutują.
Czas całkowicie wycofać finansowanie państwa z kultury. Wtedy filmy, przedstawienia, wystawy będą robione pod gusta ludzi kupujących bilet, a nie urzędników z komisji kultur.

Nic się, k^rwa nie zmieniło...
dalej lud podatkami łoży na teatr, którego "derektor" w czapce bileciki do starostwa i ratusza nosi

tak, teatr wciąż jest utrzymywany z naszych podatków ale obywatel nie ma wpływu na kształtowanie jego repertuaru...dyrektor został negatywnie zweryfikowany przez prace Kongresu Kultury i Komunikacji (podobnież samozwańcza pani pani dyrektor Domu Narodowego, wepchnięta skandalicznie na stanowisko przez podstępnie zaplanowane działania samej wierchuszki UM) i nic z tego, bowiem ulubieńcy władzy (ręka rękę myje...), mogą sprawować swoje urzędy dożywotnio...czyli do przejścia na emeryturę...póki społeczeństwo obywatelskie będzie słabe, taka arogancka , ignorancka władza będzie silna...nie ma na to innego sposobu...

Mocie panoczku recht,ale nejprzód powiydzcie Cieszyniokóm jako to towarzystwo rozgónić.Taki państwo sobie urządziliśmy,a prawo,które w nim obowiązuje nie sprzyja tworzeniu się społeczeństwa obywatelskiego.Do tzw.władzy idą ludzie w większości przeciętnie zamożni albo nawet"borocy" i potem cały czas kombinują jak by tu coś z tej władzy dla siebie uszczknąć.Jeżeli w naszym kraju nie będzie wprowadzona kadencyjność na wszystkich "piętrach" władzy to panie Jurku już żadnej poprawy pan się nie doczeka.Dla tych dobrych i uczciwych gospodarzy ,bo i tacy się zdarzają głosy powyżej 80% i to w pierwszej turze mogłyby im powierzać władzę o jedną kadencje dłużej.I Tyle i aż tyle ! ! !

"Społeczeństwo obywatelskie" mogłoby jeszcze zbojkotować dyr. Łyżbickiego i ten teatr...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama