, wtorek 18 luty 2020
Obecnie, kiedyś i w przyszłości
Trzy spektakle, jakie w Teatrze Polskim w Bielsku- Białej obejrzeli niepełnosprawni w ramach projektu „Spektakl Bez Barier". fot: teatr.bielsko.plDodaj do Facebook

Obecnie, kiedyś i w przyszłości

Iwona Czarniak
Czy brak wzroku lub słuchu wyklucza osoby borykające się z tymi dysfunkcjami z życia kulturalnego? To, co kilka lat temu było problemem na dzień dzisiejszy już nim nie jest, a świat kultury otwiera się na niepełnosprawność.

Trzy spektakle, jakie w Teatrze Polskim w Bielsku- Białej obejrzeli niepełnosprawni w ramach projektu „Spektakl Bez Barier" realizowanego z funduszy otrzymanych przez teatr z Narodowego Centrum Kultury, a będącego częścią programu „Kultura interwencje" dla niewidomych i słabo widzących z terenu Powiatu Cieszyńskiego, były ucztą jaka nie zdarza się co dzień.
Pomimo, iż uczestnikami projektu były osoby z dysfunkcją słuchu i wzroku z terenu Bielska- Białej, Pszczyny, Krakowa oraz Chorzowa to nie zapomniano o mieszkańcach naszego powiatu i dla nich znalazło się też kilka wygospodarowanych miejsc.
Pierwszy spektakl noszący tytuł „Boeing Boeing" w reż. Witolda Mazurkiewicza nawiązywał do czasów obecnych, a jako że była to komedia to podczas spektaklu było słychać salwy śmiechu. Natomiast powaga, zaduma i skupienie panowały podczas sztuki „DyBBuk" nawiązującej do czasów nie tak odległych, a jednak już historycznych. Z kolei „ Humanka" w reżyserii Agaty Puszcz przeniosła widza w przyszłość, a przedstawione w tym spektaklu sytuacje wywołujące uśmiech na twarzach dały widzowi temat do głębszych przemyśleń.
Obejrzane spektakle to była wisienka na torcie, na jaki składały się warsztaty, podczas których w pracowniach, za kulisami oraz na scenie za pomocą dotyku osoby mające problem z widzeniem miały możliwość oglądania dotykiem np. rekwizyty, kostiumy, peruki, nie bez znaczenia był również dokładny opis wszystkiego, co znajduje się na scenie i za jej kulisami.
Obecnie uczestnicy tych warsztatów znają tajniki powstawania przedstawień, a to, co dzieje się za kurtyną podczas trwania spektaklu też nie jest już dla nich tajemnicą.
Spotkanie niewidomych i niedowidzących z reżyserem Pawłem Passinim wprowadziło w tematykę spektaklu „DyBBuk" oraz przygotowało do pełniejszego odbioru przedstawienia.
Pomimo, iż widzami byli niesłyszący oraz niewidomi to nikt nie miał problemu z pełnym odbiorem sztuk, zostały one, bowiem zaopatrzone w audio- deskrypcję dla niewidomych, a dla niesłyszących tekst był prezentowany w języku migowym.
Widzowie z odległych terenów w ramach projektu mieli zorganizowany dojazd do Bielska, a pomimo iż spektakle zazwyczaj rozpoczynają się w godzinach wieczornych to ze względu na czas potrzebny na dojazd i powrót, godziny przedstawień zostały przesunięte na popołudniowe.
Pani Joanna Feikisz autorka tekstu audio- deskrypcji, trzymająca również rękę na pulsie projektu podkreśliła duże zaangażowanie w to przedsięwzięcie zarówno aktorów, reżyserów jak i wszystkich pracowników teatru.
„Teatr bez Barier" stał się faktem w Bielskim Teatrze Polskim już kilka lat temu, Audio –deskrypcja i język migowy, o jaki wzbogacone zostały niektóre przedstawienia pozwoliły niewidomym i głuchym na pełne uczestniczenie w niejednym spektaklu.
Zarówno podczas obecnych, jak i wcześniejszych przedstawień na sali nie było wolnych miejsc.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama