, wtorek 9 marca 2021
Niepełnosprawność na co dzień: Niewidomi w teatrze
Ostatnie dni sierpnia pozwoliły na realizację marzeń aktorów oraz widzów i osoby z dysfunkcją wzroku zostały zaproszone na spektakl „Pensjonat Pana Bielańskiego. fot: Joanna GałuszkaDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Niewidomi w teatrze

Iwona Włodarczyk
Od momentu ogłoszenia pandemii i wprowadzenia rygorystycznych obostrzeń w wyniku których placówki kulturalne zmuszone były zawiesić swoją działalność, miłośnicy teatru byli niepocieszeni. Wśród nich znaleźli się niewidomi i niedowidzący z Powiatu Cieszyńskiego, dla których od wielu lat Teatr Polski w Bielsku -Białej przygotowywał spektakle z audio deskrypcją.

W czasie obostrzeń teatr do widzów docierał poprzez media społecznościowe, gdzie zarówno dyrektor teatru jak i aktorzy w swoich wypowiedziach przekazywali publiczności chęć szybkiego wystąpienia dla nich na scenie.

Ostatnie dni sierpnia pozwoliły na realizację marzeń aktorów oraz widzów i osoby z dysfunkcją wzroku zostały zaproszone na spektakl „Pensjonat Pana Bielańskiego.

Zarówno reżyser spektaklu – Marek Gierszał jak i grający w nim aktorzy zapewnili wszystkim przybyłym dużą dawkę relaksu. Do pełnego odbioru przyczynił się perfekcyjnie opracowany przez Joannę Feikisz tekst audio deskrypcji, który aktor Michał Czaderna po mistrzowsku przekazywał w przerwach między dialogami niewidomym widzom.

Pomimo niedogodności związanych z obowiązkiem noszenia maseczek w budynku teatru, zachowania niezbędnych odległości, a także co drugiego wolnego siedzenia, widzom humory dopisywały.

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2020” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama