, poniedziałek 1 czerwca 2020
Niepełnosprawnośc na co dzień. Kobieca siła
Niepełnosprawność nie jest czymś, co w obecnych czasach stanowi przeszkodę do zdobycia przez kobiety wykształcenia, realizowania się w pracy zawodowej, czy uczestnictwa w ogólnie pojętym życiu publicznym.  fot: www.pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawnośc na co dzień. Kobieca siła

Iwona Włodarczyk
Słaba płeć – to określenie ma się nijak do siły drzemiącej w kobietach. Tylko nieliczne chowają się pod opiekuńcze skrzydła mężczyzn, całkowicie poddając się ich decyzjom. Zdecydowanie większa część kobiet, to kobiety silne, nie cofające się przed napotkanymi trudnościami, lecz starające się je przezwyciężyć. Bywają nawet takie sytuacje, kiedy to one stają się podporą dla własnych mężów czy partnerów.

Mamy samotnie wychowujące dzieci, żony opiekujące się niepełnosprawnymi mężami, czy córki dbające o starszych schorowanych rodziców nie mogące pozwolić sobie na utratę pracy. Dwoją się i troją, aby sprostać wszystkim powinnościom oraz oczekiwaniom. Pobudka wczesnym rankiem, wyprawienie dzieci do szkoły, następnie praca zawodowa, a po niej zrobienie zakupów, powrót do domu, gdzie trzeba przygotować obiad, pomóc pociechom w lekcjach, zrobić pranie, posprzątać…, a czynności do wykonania wciąż przybywa.

Tak w większości wygląda dzień wielu pań, które bez względu na swoje samopoczucie, czy zdrowie robią wszystko, aby to co mają do wykonania nie zostało odłożone na później. Nie zawsze udaje im się wygospodarować czas na własne przyjemności, lecz z nich nie rezygnują i tu za przykład mogą posłużyć panie lubiące czytać książki, którym z pomocą przyszły audiobooki. Słuchane przez niejedną czytelniczkę w trakcie wykonywania różnych czynności takich jak np. sprzątanie, gotowanie czy w podróży. W momencie, gdy pojawiają się choroby zwalniają, lecz kiedy tylko trochę ich stan zdrowia ulega poprawie nadrabiają zaległości.

Wydawać by się mogło, że niepełnosprawność, która jest udziałem wielu kobiet sprawia, iż, większość dotychczasowych obowiązków przekazują najbliższym, a co za tym idzie mają dla siebie więcej wolnego czasu. Takie myślenie jest błędne, ponieważ panie zaprawione w codziennych bojach, pojawiającą się w ich życiu nieproszoną niepełnosprawność, traktują jako kolejne wyzwanie. Reorganizując swoje dotychczasowe życie, uczą się na nowo, wykonywania wielu czynności, a robią to po to, aby zminimalizować ograniczenia związane z daną dysfunkcją.

Niepełnosprawność nie jest czymś, co w obecnych czasach stanowi przeszkodę do zdobycia przez kobiety wykształcenia, realizowania się w pracy zawodowej, czy uczestnictwa w ogólnie pojętym życiu publicznym.

Dobra organizacja czasu, podzielność uwagi, czy samodyscyplina pozwalają kobietom na ogarnięcie codziennego chaosu i nieważne pełnosprawne, czy z niepełnosprawnością żyją pełnią życia wprowadzając w nie ład oraz dbając o ciepło domowego ogniska.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama