, wtorek 7 maja 2024
Na Wenecję Cieszyńską wraca Biennale
W przerwie między kolejną edycją Biennale w Cieszyńskiej Wenecji, odbyły się Spotkania Sztuki. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Na Wenecję Cieszyńską wraca Biennale

STEFAN MAŃKA
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, po roku przerwy, na Wenecję Cieszyńską wróci Biennale Sztuki. Organizatorzy oficjalnie potwierdzili niedawno termin imprezy. O planach na drugą edycję opowiada nam Magdalena Szadkowska z Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej - organizatora Biennale oraz Spotkań Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej

Przyszłoroczne Biennale w Wenecji Cieszyńskiej będzie dłuższe niż jego pierwsza edycja i takie same jak tegoroczne Spotkania Sztuki? - Tak. Dodatkowo będzie to ten sam termin, w którym w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywać się będzie Przegląd Filmowy Kino na Granicy (od 29 kwietnia do 4 maja - przyp. red.). Jest to czas długiego, majowego weekendu, rodzinnych wyjazdów i wycieczek, podczas którego również Cieszyn, nie tylko ze względów filmowych, odwiedza wielu turystów. Pragniemy stworzyć dla nich kolejny obszar kulturalny miasta, który będą mogli w tym czasie eksplorować - wyjaśnia Magdalena Szadkowska z Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej i z uśmiechem dodaje, iż pierwsze cieszyńskie Biennale było krótsze, bo było pierwsze. - Nie wiedzieliśmy na ile idea wychodzenia ze sztuką w przestrzeń miejską, niegaleryjną się przyjmie. Nie wiedzieliśmy jak zareagują na taką inicjatywę mieszkańcy. Okazało się, że w Cieszynie jest wielu ludzi, którzy po prostu chcieli pomóc i włączyli się w przygotowania udostępniając swoje pomieszczenia, czy też w inny sposób wspierając nasze działania. Również instytucje, do których się zgłosiliśmy z prośbą o udostępnienie przestrzeni chętnie nam pomagały - dodaje Szadkowska.

Cel organizacji cieszyńskiego Biennale oparty jest na idei upowszechniania kultury poza głównymi ośrodkami kulturalnymi oraz gospodarczymi. - Formuła wystawy pozostaje otwarta, zatem każdy zainteresowany udziałem w cieszyńskim Biennale, może zgłosić swoje prace lub działanie. Nie oznacza to jednak, iż nikt nie czuwa na poziomem artystycznym. Powołany w tym celu koordynator artystyczny wraz z pozostałymi organizatorami dba o to, by prace charakteryzowały się odpowiednim poziomem - wyjaśnia organizatorka. Na Biennale trafią również prace, które zgłoszone zostaną do konkursu sztuki. - Konkurs skierowany będzie do studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Tutaj będą obowiązywały nieco większe obostrzenia, ale też przewidujemy nagrody. Jeszcze jest za wcześnie aby precyzować jakie nagrody, ale drodzy studenci: na pewno warto podjąć próbę i odrobinę wysiłku! - przekonuje Szadkowska.

Najważniejszym miejscem wystawienniczym Biennale oraz Spotkań Sztuki była oczywiście Wenecja Cieszyńska, ale nie tylko. Jak będzie teraz? - Najważniejsza była i nadal jest Wenecja. Podczas I Biennale w 2012 roku główną "krytą" ekspozycję zorganizowaliśmy w hali starej drukarni przy ul. Pokoju. Niestety hala została sprzedana, więc musieliśmy poszukać sobie nowego miejsca. Wtedy z pomocą przyszła Energetyka Cieszyńska, która udostępniła nam przepiękną halę starej, zabytkowej maszynowni, wzdłuż której przepływa cieszyńska Młynówka Cieszyńska - zatem miejsce związane z naszą Wenecją. W przyszłym roku chcielibyśmy utrzymać większość z przestrzeni, choć mamy też nowe pomysły i nowe marzenia. Nie chciałabym jednak odkrywać wszystkich naszych planów, ale mogę zdradzić, iż chcielibyśmy się skierować w stronę centrum miasta, bliżej rynku - wyjaśnia Magdalena Szadkowska.

Każda kolejna edycja cyklicznego wydarzenia rodzi pytania o nowości i innowacje. Jak będzie w przypadku drugiej edycji Biennale? - Wiele zależy od środków finansowych, jakie uda się nam zgromadzić. Przede wszystkim chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze szerszego grona twórców. Chcemy zaprosić do współpracy ośrodki terapii zajęciowej i osoby niepełnosprawne, które często mają pasję, tworzą lecz nie mają szansy pokazać swojej sztuki. Chcemy zaprosić te osoby do udziału w Biennale na takich samych zasadach jak wszystkich innych artystów - odpowiada Szadkowska.

Druga edycja Biennale na Wenecji Cieszyńskiej odbędzie się w dniach od 29 kwietnia do 4 maja 2014 r. Podobnie jak rok temu obejmować będzie przede wszystkim prezentację sztuk wizualnych (malarstwo, rzeźba, grafika, video, performance i innych) a także muzycznych i poetyckich. Więcej na temat przygotowań do kolejnej edycji Biennale znajduje się na stronie www.biennale.cieszyn.pl oraz na profilu Facebook.com.

Portal gazetacodzienna.pl objął drugą edycję Biennale w Wenecji Cieszyńskiej swoim patronatem medialnym

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama