, wtorek 16 kwietnia 2024
I Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej rozpoczęte!
- To to miejsce, ta ulica jest źródłem pomysłu i pewnej filozofii pracy artystycznej, w której chodzi o działalność artystyczną w otwartej przestrzeni publicznej - mówi Adam Molenda. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

I Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej rozpoczęte!

I Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej rozpoczęte!

Spotkania Sztuki potrwają do 5 maja. W tym czasie wszyscy, którzy tylko chcą mogą umówić się rodzinnie, czy też po przyjacielsku, na wspólny trwający około 2-3 godzin spacer. fot. Maciej Kłek


I Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej rozpoczęte!

Dzisiaj, głównie dzięki determinacji i zaangażowaniu cieszyńskich studentów, mieszkańcy Cieszyna i turyści, mogą wziąć udział w Spotkaniach Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. fot. Maciej Kłek


I Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej rozpoczęte!

- Dostaliśmy prace nie tylko z Polski, czy Czech, ale i z Białorusi, a nawet z Bogoty, od osoby, która wykształciła się w Kolumbii, a na stałe mieszka w Polsce. Prace przyjeżdżały z różnych rejonów, to nam bardzo zaimponowało - mówi z uśmiechem Dziadzia. fot. Maciej Kłek

Symboliczne otwarcie, bo i miejsce symbolicznie związane z Cieszyńską Wenecją, miejsce, które było źródłem inspiracji do zorganizowania Biennale Sztuki, a dzisiaj Spotkań Sztuki, które najprawdopodobniej na stałe zagoszczą w kalendarzu cieszyńskich imprez. Już od wczoraj, od Galerii Půda przez Halę Elektrociepłowni po Zamek Cieszyn, można podziwiać prace polskich i czeskich artystów.

W ubiegłym roku, w tym samym czasie, podczas majowego weekendu, uczestniczyliśmy w Biennale Sztuki. Dzisiaj, głównie dzięki determinacji i zaangażowaniu cieszyńskich studentów, mieszkańcy Cieszyna i turyści, mogą wziąć udział w Spotkaniach Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. - To to miejsce, ta ulica jest źródłem pomysłu i pewnej filozofii pracy artystycznej, w której chodzi o działalność artystyczną w otwartej przestrzeni publicznej. Biennale bazuje na sztuce wielodyscyplinarnej, ale w dużym stopniu związanej z działalnością poza galeriami. Tutaj mamy miejsce, które nie jest galerią, a podpowiedziało pewną możliwość powiązania problematyki sztuki z problematyką życia, czy przestrzeni ludzkiej - wyjaśnia Adam Molenda, koordynator do spraw artystycznych.

Kilkadziesiąt, możliwe, że nawet więcej prac można obejrzeć na specjalnie wyznaczonym szlaku Spotkań Sztuki. - Wystawy rozciągają się od Galerii Půda przez Ulicę Przykopa, czeską stronę Avion i, jak my mówimy, Dom Kultury Hubert po Zamek Sztuki i wystawę na antresoli i Wieży Piastowskiej aż po Halę Elektrociepłowni, gdzie znajduje się największa i najbardziej reprezentacyjna wystawa - mówi Bogusław Dziadzia, koordynator z ramienia FASK. - Prace są bardzo zróżnicowane. W zasadzie nie było żadnej reguły dopuszczania kandydatów do wystawiania swoich prac podczas Spotkań Sztuki - dodaje Molenda.

W założeniu impreza skierowana miała być do miejscowych studentów. Jej zasięg zaskoczył samych organizatorów. - Dostaliśmy prace nie tylko z Polski, czy Czech, ale i z Białorusi, a nawet z Bogoty, od osoby, która wykształciła się w Kolumbii, a na stałe mieszka w Polsce. Prace przyjeżdżały z różnych rejonów, to nam bardzo zaimponowało - mówi z uśmiechem Dziadzia.

Spotkania Sztuki potrwają do 5 maja. W tym czasie wszyscy, którzy tylko chcą mogą umówić się rodzinnie, czy też po przyjacielsku, na wspólny trwający około 2-3 godzin spacer, i poznać skalę tej inicjatywy i miejsc, w których artyści wystawiają swoje prace. Dokładne adresy przestrzeni zawładniętej sztuką można znaleźć na www.biennale.cieszyn.pl.

Organizatorzy Spotkań Sztuki zorganizowali Konkurs Sztuki, w którym udział mogły wziąć studenci i absolwenci kierunków artystycznych wyższych uczelni. Spośród prac nadesłanych przez polskich i czeskich artystów jury zadecydowało że pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Izabela Biela i Izabela Łęska. Obydwie prace można podziwiać w Hali Elektrociepłowni.

Portal gazetacodzienna.pl objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bylem widziałem. Wyrazy uznania dla twórcy instalacji art. którą można by zatytułować " Jaka Wenecja taka gondola" /chodzi o taczki/ a może Autor miał inne przesłanie ?

Z ust żeś mi to Pan wyjął. Podziwiam odwagę stojących na balkoniku dziekan M. trochę zachowawczo pól kroku do tyłu ale jego towarzysz zapiera się o gelendrę całą siłą. Co będzie jak wpadnie do Młynówki ????? Stawiam na dysharmonię - sztuka świetnie się prezentuje w zgrzebnym otoczeniu.

szczęśliwie nie wpadł

dach pordzewiały, balustrada do odmalowania - zamierzona dysharmonia całości czy w ogóle nie ma to nic do rzeczy...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama