, sobota 18 sierpnia 2018
Kultura na weekend... Lampka Oliwna
"Lampka Oliwna", tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zagedłowicza.  fot: Karin DziadkovaDodaj do Facebook

Kultura na weekend... Lampka Oliwna

red.
W nadchodzący weekend warto zajrzeć do Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, gdzie Scena Polska zagra spektakl pt.: "Lampka Oliwna". Na piątek polecamy również wernisaż wystawy Tadeusza Kantora "Brudnopisy". Do Avionu zapraszamy na spotkanie z cyklu Bez Stereotypów, którego gośćmi będą łucznik David Drahonínský oraz kulomiot Janusz Rokicki. Ostatnią propozycją jest występ Grupy MoCarta w Goleszowie.

Lampka Oliwna

Twórczość Zegadłowicza Scena Polska przypomina od 2009 roku, kiedy to odbyła się premiera dramatu "Głaz graniczny". Po raz kolejny Zagedłowicz pojawił się w repertuarze Sceny Polskiej w 2015 r. - premiera "Powsinóg beskidzkich".

"Lampka Oliwna", tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zagedłowicza. Prapremiera miała miejsce 31 maja 1924 w reżyserii Stanisławy Wysockiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. "Lampka oliwna" to dramat o ludzkich namiętnościach "dramat pierwotnych sił, niepohamowanych żądz, zbrodni". Osadzona w realiach wsi beskidzkiej tragedia opowiada o kondycji człowieka targanego uczuciami miłości, zniewolenia i pragnienia wolności - za wszelką cenę.

"Lampka Oliwna", Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
13.10.2017 19:00

Tadeusz Kantor "Brudnopisy"

Miejska Galeria Sztuki 12, wspólnie z Galerią Foksal współorganizują pierwszą w Cieszynie wystawę Tadeusza Kantora. kspozycja „brudnopisów” Tadeusza Kantora w Miejskiej Galerii Sztuki 12, w Cieszynie jest kolejnym (po Galerii Foksal (2015 i Zbrojowni Sztuki w Gdańsku (2017)) pokazem realizacji kantorowskiego projektu z lat 70. Składa się z ponad 100 wydruków zapisków, notatek etc. wykonanych w dużych, powiększeniach. Główny akcent wystawy został położony na bardzo ważne dla Kantora pojęcia: istoty twórczości i dzieła sztuki. Cieszyńska wystawa „brudnopisów” nie jest prezentacją archiwalnych dokumentów. Ma ambicję zwrócenia uwagi na potrzebę identyfikacji aktualnej polskiej kultury z pojęciami, które proponuje sztuka Kantora: nie tylko idei historii i pamięci, ale też świadomości, tożsamości i uniwersalności.

Wernisaż: 13 X 2017 godzina: 18:30 Wystawa: 13 X 2017 - 30 XI 2017 Miejska Galeria Sztuki 12 (COK, Dom Narodowy), Rynek 12, Cieszyn.

Spotkanie bez stereotypów
Serecznie zapraszamy w piątek 13. 10. o godz. 17:00 do Avionu na spotkanie w ramach cyklu Bez stereotypów. Czesi i Polacy o sobie nawzajem, którego gośćmi będą paraolimpijczycy, zdobywcy medali igrzysk paraolimpijskich łucznik David Drahonínský oraz kulomiot Janusz Rokicki.

Grupa MoCarta

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie serdecznie zaprasza 15 października (niedziela) do sali gimnastycznej goleszowskiego gimnazjum na występ Grupy MoCarta. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w GOKu i na stronie biletyna.pl. Początek godzina 15.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama