, sobota 17 kwietnia 2021
Jerzy Pilch, zgodnie z ostatnią wolą, spocznie w Kielcach
Zgodnie z ostatnią wolą Jerzy Pilch spocznie w Kielcach, a uroczystość będzie miała charakter rodzinny. Pisarz chciał być żegnany w skromnym gronie bez celebracji. fot: arch.GCDodaj do Facebook

Jerzy Pilch, zgodnie z ostatnią wolą, spocznie w Kielcach

UM
Jerzy Pilch zmarł w swoim domu w Kielcach 29 maja, w piątek po południu. Był jednym z najważniejszych polskich autorów ostatnich 30 lat.

Są ludzie, co mówią wieloma językami obcymi i w żadnym z tych języków nie maja nic do powiedzenia. I tak samo są ludzie, co potrafią czytać w myślach, ale ni w ząb żadnej z tych myśli nie pojmą. („Marsz Polonia”)

- Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać – mówiła „Gazecie Wyborczej” jego żona Kinga Strzelecka.

Od kilku dni pisarz miał problemy z ciśnieniem. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, co wyznał publicznie w 2012 r.
Zgodnie z ostatnią wolą Jerzy Pilch spocznie w Kielcach, a uroczystość będzie miała charakter rodzinny. Pisarz chciał być żegnany w skromnym gronie bez celebracji.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. Mieszkał tam do dziesiątego roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rodzinne miasto bywało, dość częstym, bohaterem jego książek.

Jerzy Pilch był jednym z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, prócz tego publicystą, felietonistą, dramaturgiem, scenarzystą filmowym, przede wszystkim autorem powieści. Był wielkim fanem piłki nożnej, o której chętnie opowiadał i pisał, komentując m.in. rozgrywki Euro 2012. Był wiernym kibicem Cracovii. W ostatnich latach ukazywały się także jego dzienniki.

W 1989 był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 1998 jego powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność" nagrodzono Paszportem "Polityki", a trzy lata później otrzymał Nagrodę Literacką Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

Przez wiele lat współpracował z redakcją "Tygodnika powszechnego", a także m.in. "Polityki" i "Przekroju".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama