, sobota 7 grudnia 2019
Comiesięczne spotkanie w Książnicy
Książnica Cieszyńska w ostatni piątek miesiąca utartym zwyczajem, zaprosiła do siebie miłośników ciekawych prelekcji i starodruków. fot: FJDDodaj do Facebook

Comiesięczne spotkanie w Książnicy

FJD
Tym razem tematem prelekcji, którą prowadził Wojciech Święs było nasze miasto, a właściwym tematem były “Najstarsze opracowania historyczne na temat Cieszyna”.

Na podstawie unikalnego dzieła jaką jest odnaleziona “Kronika książąt cieszyńskich” Eleazara Tilischa pt.:”Kurze Vrzeichnus, Bericht und Auszug von dem Stamling vnd Ankunfft der Herzoge zu Teschen und Groß Glogaw...” wydana w 1588 we Freybergu na Łużycach, prelegent w bardzo dostępnym przekazie podzielił się z zebranymi swoją wiedzą. Nie omieszkał także poinformować zebranych, że swoją wiedzę o historii Cieszyna w dużej mierze uzupełnił zapoznając się z opracowaniem prof. Janusza Spyry “ Historiografia, a tożsamość w czasach nowożytnych na przykładzie Śląska Cieszyńskiego w okresie od XVI do początku XX wieku”. Historia naszego miasta jak wielu innych wiekowych miejscowości jest na pewno bardzo ciekawa i warto, aby mieszkańcy Cieszyna częściej odwiedzali naszą książnicę i poszperali osobiście w jej ciekawych zbiorach. Osobiste uczestnictwo w takiej prelekcji także pozwala na pogłębianie wiedzy na różne tematy historyczne. I tak tym razem można się było dowiedzieć, że legenda o trzech braciach, którzy założyli Cieszyn mija się z prawdą i jest stworzona wyłącznie w celu upiększenia historii naszego miasta. Tym nie mniej inni kronikarze tacy jak między innymi Jakub Schickfus wydedukowali, że Cieszyn został założony po roku 804 przez księcia Cieszymira po śmierci króla Leszka III. Tego jednak do tej pory nikt wiarygodnie nie udokumentował i dlatego data powstania naszego miasta, póki co będzie jeszcze jakiś czas wielką zagadką.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama