, sobota 6 czerwca 2020
Rozpoczyna się święto folkloru
Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą jubileuszowe 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (31 lipca - 3 sierpnia). fot: arch. GCDodaj do Facebook

Rozpoczyna się święto folkloru

DR
To będzie najdłuższy tydzień, bo potrwa aż 9 dni. Od 27 lipca do 4 sierpnia w Beskidach na dobre zagości 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Liczne koncerty odbędą na pięciu głównych estradach - w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Przez miasta przejdą również barwne korowody.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to święto folkloru, sztuki ludowej, a także śpiewu, muzyki i tańca. Podczas imprezy można zapoznać się, zarówno z rodzimą kulturą ludową, jak i kulturą innych krajów – nawet tą orientalną. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna.

Możemy podziwiać ją również w powiecie cieszyńskim, a dokładnie w Wiśle. Już w najbliższą sobotę do beskidzkiego miasta zawitają grupy z trzynastu krajów: Albanii, Chile, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Nie zabraknie licznych zespołów z Polski - przede wszystkim z terenów górskich, ale także z innych zakątków kraju.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą jubileuszowe 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (31 lipca - 3 sierpnia). Z tej okazji w amfiteatrze ze specjalnym projektem wystąpi zespół Trebunie-Tutki z gruzińskimi przyjaciółmi. Koncert odbędzie się w środę 31 lipca około godziny 22:00, na zakończenie konkursowych występów.

Interesująco zapowiada się też koncert gościa, jakim jest zespół Tekla Klebetnica. Jest to zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. Folk-Crossover. Ten koncert odbędzie się we wtorek 30 lipca około godz. 22:30.

W czwartek 1 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się na rynku miasta wernisaż plenerowej wystawy pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat", zorganizowanej przez miasto Wisła przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny w setną rocznicę urodzin, i stąd też m.in. poprzez wystawę Wisła chce przypomnieć sylwetkę tego wybitnego profesora, Honorowego Obywatela Miasta Wisła. Podczas wernisażu będzie można również wysłuchać ulubionych pieśni twórcy ZPiT "Śląsk" w wykonaniu artystów tegoż zespołu.

Ważnym elementem wiślańskiego Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest barwny korowód uczestników. W tym roku przez miasto przejdą dwa korowody! Jeden w sobotę na inaugurację świętowania - 27 lipca o godz. 15:30, a drugi w sobotę finałową Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych - 3 sierpnia o godz. 11:00.

Tradycyjnie już w Wiśle na pl. Hoffa działać będzie estrada, gdzie codziennie (z wyjątkiem sobót) od godz. 11:00 do 13:00 prezentować się będą regionalne kapele i grupy muzyczne poszczególnych zespołów oraz grupy wokalne z okolic. W okolicach amfiteatru będzie też funkcjonował jarmark rękodzieła i odbywać się będą warsztaty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama