, środa 1 maja 2024
Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych
Wykład "Jan Szczepański: geneza, wzrost i rozmiary" wygłosił prof. Daniel Kadłubiec. fot: JM



Dodaj do Facebook

Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych

JAKUB MARCJASZ
Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych

Jan Szczepański urodził się w 14 września 1913 roku w Ustroniu, zmarł 16 kwietnia 2004 roku w Warszawie. fot. JM


Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych

Stanisław Kubicius, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, oraz Stanisław Malina, przewodniczący Rady Miast Ustronia. fot. JM


Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych

Uroczystości związane z setną rocznicą urodzin profesora odbyły się w MDK "Prażakówka" w Ustronu. fot. JM


Chcą spełnić marzenie prof. Szczepańskiego i powołać Letnią Szkołę Nauk Filozoficznych i Społecznych

Beata Sabath, radna powiatu cieszyńskiego, w imieniu Komisji Kultury, Sportu i Promocji poparła pomysł powołania szkoły. fot. JM

Z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Jana Szczepańskiego, wybitnego socjologa, odbyła się uroczysta, wspólna sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz Rady Miasta Ustroń. W trakcie sesji przyjęto oświadczenie w sprawie powołania Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych. - To było marzenie prof. Jana Szczepańskiego - mówił prof. Daniel Kadłubiec, który wygłosił wykład na temat osoby wybitnego socjologa.

Uroczystości związane z setna rocznicą urodzin prof. Szczepańskiego miały miejsce zarówno w piątek, jak i sobotę. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta, wspólna sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz Rady Miasta Ustronia, a drugiego dnia konferencja popularnonaukowa poświęcona urodzonemu w Ustroniu wybitnemu socjologowi.

- Powołanie w Ustroniu Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych, która skupiałaby ludzi "mądrych, spolegliwych, myślących o przyszłości i mających najszczersze chęci dla tej przyszłości pracować", było marzeniem prof. Jana Szczepańskiego - przypomniał w trakcie wykładu pt. "Jan Szczepański: geneza, wzrost i rozmiary" prof. Daniel Kadłubiec.

Dziś do realizacji tej idei jest coraz bliżej. W trakcie wspólnej sesji powiatowi i ustrońscy radni przyjęli oświadczenie, w którym podkreślili, że "realizując marzenie prof. Jana Szczepańskiego zawarte w Dziennikach z lat 1933-1945, a także dla uczczenia jego pamięci" popierają powołanie Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych. W oświadczeniu napisano, że "zadaniem szkoły będzie upowszechnianie spuścizny intelektualnej profesora, wielkiego uczonego pochodzącego z Ziemi Cieszyńskiej", a z propozycją jej powołania przewodniczący obu rad zwrócą się do "władz Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego, a także innych wyższych uczelni i ośrodków akademickich".

Jan Szczepański urodził się w 14 września 1913 roku w Ustroniu, zmarł 16 kwietnia 2004 roku w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych polskich socjologów. Przyszły profesor ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim, pracował ze studentami w Łodzi, gdzie objął posadę rektora. W latach 1966-1970 pracował jako przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego, przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Studentom nauk społecznych znany jest jednak dzięki popularnemu podręcznikowi "Elementarne pojęcia socjologii".

W osiemdziesiąte urodziny Rada Miasta przyznała mu pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Ustronia. W 1998 roku postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego "w uznaniu wybitnych zasług dla nauki polskiej, za działalność publiczną i społeczną" został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu odsłonięto pomnik Jana Szczepańskiego. Profesor trzymając w ręce książkę siedzi na ławce i radośnie spogląda na swoje ukochane, rodzinne Zawodzie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Był posłem na Sejm PRL i członkiem Rady Państwa.
W 1974 wybrany w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Członek Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama