, piątek 21 luty 2020
Odsłonięto pomnik Jana Szczepańskiego w Ustroniu
Pomnik Szczepańskiego zaprojektował Jan Herma, artysta-rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Odsłonięto pomnik Jana Szczepańskiego w Ustroniu

Odsłonięto pomnik Jana Szczepańskiego w Ustroniu

Córka i syn Jana Szczepańskiego podczas odsłonięcia pomnika. fot. Barbara Śliż

W Ustroniu, przed gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej, odsłonięto pomnik Jana Szczepańskiego, wybitnego polskiego socjologa, wyróżnionego doktoratami honoris causa na pięciu uczelniach wyższych. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział włodarze miasta, a także syn i córka Szczepańskiego.

Profesor Jan Szczepański trzymając w ręce książkę siedzi na ławce i radośnie spogląda na swoje ukochane, rodzinne Zawodzie. - To tam Jan Szczepański spędził całe swoje życie. Osiem lat temu odszedł od nas mając niespełna 91 lat, dzisiaj, odsłaniając ten pomnik możemy upamiętnić i docenić tego niezwykłego człowieka - mówiła Dantua Koenig, prowadząca uroczystość.

Pomnik Szczepańskiego zaprojektował Jan Herma, artysta-rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i członek Związku Polskich Artystów Plastyków, sama rzeźba powstała z kolei w odlewni Marka Żeromskiego w Bielsku-Białej.

Syn luterańskiego chłopa ze Śląska Cieszyńskiego, Jan Szczepański, był jednym z wybitnych polskich socjologów. Pracował wspólnie z Florianem Zanieckim. Przyszły profesor ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim, pracował ze studentami w Łodzi, gdzie objął posadę rektora. W latach 1966-1970 pracował jako przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego, przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Studentom nauk społecznych znany jest jednak dzięki popularnemu podręcznikowi "Elementarne pojęcia socjologii".

Odsłonięcie pomnika odbyło się w poniedziałek, 16 kwietnia, po uroczystości goście przeszli do Muzeum Ustrońskiego, w którym wysłuchali prelekcji profesora Daniela Kadłubca i Katarzyny Szkaradnik na temat życia profesora Jana Szczepańskiego.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pomniko-Landia hehehe !!!!!

nasuwa się jedno pytanie. Pomnik stał tam od końca jesieni, dlaczego "szumne odsłonięcie" miało miejsce dopiero teraz?!?

Jak żywy :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama