, piątek 26 kwietnia 2024
Szykuje się Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej
Wierzą, że to miejsce ma szanse stać się perełką turystyczną miasta, oraz przyciągać zagranicznych turystów oraz inwestorów . fot: arc



Dodaj do Facebook

Szykuje się Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej

Agnieszka Kaczmarczyk
Szykuje się Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej

Chcą stworzyć miejsce, w którym lokalni artyści będą mogli zaprezentować swoją działalność. Projekt: Michał Ogiński

Nieformalna grupa "Młynówka", w której skład wchodzą ludzie pełni pasji do sztuki i zapału do działania i tworzenia, wpadła na pomysł zorganizowania Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. Szykuje się ciekawa inicjatywa, w którą może włączyć się każdy.

Nieformalna grupa "Młynówka", nazwę zapożyczyła od kanału przepływającego przez Wenecję cieszyńską. W jej skład wchodzą studenci, absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Grupa postawiła sobie za cel zorganizowanie Biennale, które za kilka lat, jak mówią jej członkowie, będzie znane w całej Polsce i na świecie.

Biennale (z wł. "dwuletni"), to wydarzenie, najczęściej impreza artystyczna, mająca miejsce co dwa lata lub trwająca dwa lata. Biennale mają zazwyczaj charakter międzynarodowy. Na biennale wystawiane mogą być dzieła z wybranej dyscypliny sztuki, lub kilku dyscyplin - biennale sztuki. Towarzyszą mu często różne wydarzenia artystyczne.

O pomyśle i planach rozmawiamy z Magdaleną Szadkowską, pomysłodawczynią inicjatywy i Michałem Ogińskim, propagatorem pomysłu.

Jak narodził się pomysł?

Powstał spontanicznie, można powiedzieć przypadkiem. Podczas spotkania z grupą przyjaciół w jednym z cieszyńskich barów. Po raz kolejny dyskutując o Biennale w Wenecji we Włoszech, na które to nie udało nam się jechać, ktoś rzucił, że właściwie to po co jechać tak daleko, skoro w Cieszynie też jest Wenecja. I tak oto żarcik, stał się początkiem tej inicjatywy. Skoro istnieje Wenecja Cieszyńska, to dlaczego nie zorganizować wystawy sztuki? Przecież nie jesteśmy gorsi od Włochów. Polacy nie gęsi i swoje biennale weneckie też będą mieli.

Kogo sztukę chcecie pokazać?

W Cieszynie jest Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Jest wielu zdolnych studentów, wykładowców. Prace powstające na UŚ nie odbiegają od poziomu światowej sztuki współczesnej. Nie brakuje wielu wizjonerów i pasjonatów,oraz instytucji które zajmują się sztuką. Trzeba wykorzystać ten potencjał.

Uważacie, że Cieszyn wpisze się w waszą inicjatywę?

Jest wiele osób które twierdzą, że Cieszyn to zaścianek, koniec polski i nic się tu nie da zrobić. Na przekór tym malkontentom, chcemy pokazać, że w tym mieście dzieje się wiele fantastycznych rzeczy, że jest tu wielu zdolnych ludzi. Do pomocy w organizacji imprezy włączyły się koła naukowe działające przy Uniwersytecie, studenci, a także pracownicy Instytutu Sztuki. Mamy szczerą nadzieję, że w organizację włączy się miasto i mieszkańcy.

Co chcecie dzięki temu osiągnąć?

Chcemy stworzyć miejsce, w którym lokalni artyści będą mogli zaprezentować swoją działalność. Do tej pory nie było w Cieszynie takiego wydarzenia, podczas którego swoje prace prezentowali zarówno studenci, ich wykładowcy i artyści, którzy w jakiś sposób zaistnieli już na polskim i nie tylko polskim rynku sztuki. Taka inicjatywa stwarza artystom możliwość prezentacji i promocji, ale także daje szanse miastu na wykorzystanie artystycznego potencjału, jaki w nim tkwi. Są jeszcze inne długofalowe powody, dla których chcielibyśmy zorganizować to wydarzenie. Jednym z nich jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zaniedbaną cieszyńską Wenecję, która jest miejscem niepowtarzalnym i unikatowym. Wierzymy, że to miejsce ma szanse stać się perełką turystyczną miasta, oraz przyciągać zagranicznych turystów oraz inwestorów. Nasza inicjatywa ma też ambicję być wydarzeniem integrującym różne działające w Cieszynie środowiska artystyczne i okazją do edukacji kulturalnej uczniów, studentów oraz mieszkańców.

Jak to będzie wyglądać?

Jeszcze dokładnie nie wiemy. Wzorem jest Biennale w Wenecji, impreza organizowana od 1895 roku. Artyści prezentujący swoje prace w przestrzeni miejskiej, barach, w przestrzeniach "postindustrialnych". Malarstwo, rzeźba, video, performance. Zobaczymy. W planach mamy wykorzystanie hali starej drukarni, lecz na razie jest to niepewne. Wierzymy jednak, że jakimś sposobem uzyskamy zgodę na wystawienie prac artystycznych w tym miejscu, jak również na ulicy Przykopa. Pewnym miejscem wystawienniczym jest na razie tyko nasza rodzima Uczelnia.

Czy znacie już datę tego wydarzenia?

26-29 kwiecień. Mało czasu, dużo do zrobienia, ale za to wielka motywacja, pasja i chęć działania. Czeka nas przygoda, frajda, wiele niewiadomych, mnóstwo nowych doświadczeń i poznanych ludzi. Zabieramy się do roboty. Nasze biennale nie musi być, jak sugeruje nazwa co dwa lata lecz co rok. Chcemy stworzyć cykliczne wydarzenie.

To wielkie plany i wizje. Wymagają na pewno dużo pracy i pieniędzy. Jak chcecie sobie z tym poradzić?

W marzeniach wybiegamy, wyobrażając sobie, że Wenecja stanie się kiedyś w przyszłości dzielnicą artystyczną Cieszyna, podobną do paryskiej Montmartre tyle tylko, że na mniejszą skalę. Zdajemy sobie sprawę, że samymi wizjami, marzeniami i pomysłami nie uda nam się tego osiągnąć, jeśli nie będziemy mieli odpowiedniego zaplecza finansowego, pozwoleń ,oraz wszelkiej pomocy. Będziemy zatem wdzięczni za wszelką pomoc sponsorską, dobre słowo, radę, czy pomoc w sprawach biurokratycznych.

Jeśli chcecie włączyć się w inicjatywę, pomóc i stworzyć to wymarzone wydarzenie kulturalne, jakim jest Biennale sztuki w Wenecji cieszyńskiej, piszcie do nieformalnej grupy "Młynówka". Kontakt do organizatorów: biennalecieszyn@interia.pl. Wszystkie bieżące informacje znajdziecie na profilu społecznościowym portalu www.facebook.com.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama