, poniedziałek 30 listopada 2020
Mieszkaniec Brennej ze wspólnikami wyłudził 5,5 mln zł
Policjanci ustalili, że główny podejrzany - 39-letni mieszkaniec Brennej - jego 30-letnia żona oraz trzech mieszkańców powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w wieku od 44 do 61 lat, prowadząc razem działalność gospodarczą, wystawiali faktury za nieistniejące usługi.  fot: KPP CieszynDodaj do Facebook

Mieszkaniec Brennej ze wspólnikami wyłudził 5,5 mln zł

MB/KPP
Mieszkaniec Brennej ze wspólnikami wyłudził 5,5 mln zł

Śledczy zabezpieczyli należącą do nich biżuterię i markowe zegarki o łącznej wartości blisko 60 tys. zł fot. KPP

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą prowadzą śledztwo, pod nadzorem bielskiej prokuratury, w sprawie wyłudzenia podatku VAT. Śledczy ustalili, że trzech mężczyzn i dwie kobiety wystawili fałszywe faktury na rożnego rodzaju usługi. Zatrzymani narazili Skarb Państwa na straty w kwocie przekraczającej 5,5 miliona złotych.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą cieszyńskiej komendy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, prowadzą śledztwo przeciwko pięciu osobom prowadzącym kilka firm na Śląsku. Sprawa dotyczy wyłudzeń podatku VAT na dużą skalę. Policjanci ustalili, że główny podejrzany - 39-letni mieszkaniec Brennej - jego 30-letnia żona oraz trzech mieszkańców powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w wieku od 44 do 61 lat, prowadząc razem działalność gospodarczą, wystawiali faktury za nieistniejące usługi.

Przestępcy zajmowali się fikcyjnym obrotem usługami z ponad 100 firmami w całym kraju. Skutkowało to naliczeniem podatku, który Skarb Państwa zwracał firmom zaangażowanym w proceder. W ten sposób wyłudzili podatek VAT na kwotę ponad 5,5 miliona złotych. Przestępstw tych dopuszczali się w latach 2010-2013.

Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli należącą do nich biżuterię i markowe zegarki o łącznej wartości blisko 60 tys. zł. Jeszcze dziś śledczy i prokurator będą składali wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec głównego podejrzanego. Wobec pozostałej czwórki prokurator zastosował poręczenie majątkowe. Ponadto dwie kobiety zostały objęte policyjnym dozorem. Sprawa jest rozwojowa i kolejne osoby wkrótce usłyszą zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama