, sobota 4 maja 2024
Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat
W ciągu 15 miesięcy 60-ciu osobom (36 kobiet i 24 mężczyzn) zapewniono możliwość skorzystania ze szkoleń, doradztwa specjalistycznego oraz zajęć dodatkowych. fot: AK



Dodaj do Facebook

Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat

Program jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem". fot. AK


Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat

Kilkanaście osób dzięki niemu dostało pracę, wszyscy podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, odnaleźli swoje pasje, poznali przyjaciół i z większym optymizmem patrzą na świat. fot. AK


Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat

W ciągu 15 miesięcy 60-ciu osobom (36 kobiet i 24 mężczyzn) zapewniono możliwość skorzystania ze szkoleń, doradztwa specjalistycznego oraz zajęć dodatkowych. fot. AK


Znaleźli pracę i z większym optymizmem patrzą na świat

Wiele pozytywnych emocji i uśmiechów wśród uczestników spotkania wzbudził film Miłosza Szarawary, pracownika socjalnego projektu. fot. AK

60 historii ludzkich, czasami łatwiejszym, czasem trudniejszych. Wypełnionych problemami, dylematami. Czas niezwykłych spotkań, doświadczeń, rozmów, kłótni. Wreszcie czas wzruszeń, nawiązywania więzi i próba zmiany swojego życia na lepsze. 12 listopada w sali konferencyjnej Hotelu Orbis Halny w Cieszynie odbyła się oficjalna konferencja podsumowująca Program Rewitalizacji Społecznej "Cieszyn-OdNowa".

Program jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem".

Uczestnikami projektu były osoby chore i niepełnosprawne w wieku 15-25 lat, osoby młode w wieku 15-25 lat - nieaktywne zawodowo i samotne matki w wieku 15-25 lat. Pozostali uczestnicy projektu to kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 25 lat, również zagrożeni wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotni lub niepełnosprawni.

W ciągu 15 miesięcy 60-ciu osobom (36 kobiet i 24 mężczyzn) zapewniono możliwość skorzystania ze szkoleń, doradztwa specjalistycznego oraz zajęć dodatkowych. Objęto ich indywidualnym, kompleksowym wsparciem społecznym, zawodowym i psychologicznym. W ramach projektu odbyło się ponad 40 szkoleń zawodowych. Uczestnicy skorzystali z kursów prawa jazdy, wizażu, gastronomicznego, masażu i wielu innych. Pracownicy socjalni wspierali ich każdego dnia organizując spotkania, warsztaty. Podczas realizacji projektu odbyło się ponad 7 tys. godz. aktywnej integracji (coaching), 256 godz. warsztatów psychospołecznych, 240 godz. doradztwa zawodowego, prawnego, 240 godz. doradztwa psychologicznego. Uczestnicy wyjeżdżali na wizyty studyjne i integracyjne.

Co zmienił projekt?

- Mimo, że projekt się jeszcze nie skończył, z 60-ciu uczestników 17 osób znalazło pracę. Jeszcze może się to zmienić, gdyż wciąż trwają szkolenia zawodowe - mówi Dariusz Bożek, psycholog kliniczny, przedstawiciel Partnera PRS "Cieszyn-OdNowa". - Przedstawiamy liczby, podsumowania, ale trzeba przyznać, że był czas ciężkiej pracy i trudnych momentów. Na szczęście było również wiele tych podnoszących na duchu przemian - przyznaje psycholog i dodaje, że szkolenia były czasem, gdzie w dobrej atmosferze zaufania budowało się poczucie własnej wartości, odwagę, chęć zmiany swojego życia i chęć porzucenia życia w samotności. Budujące jest to, że ludzie po zakończeniu projektu nadal się spotykają i wspierają.

- Na rynku zawodowym nie miałem szczęścia. Do roku 2005 błądziłem, szukałem. Później lekarze zdiagnozowali u mnie stwardnienie rozsiane i przedstawili mi moją przyszłość na wózku inwalidzkim. Dzisiaj wciąż chodzę, działam, realizuję plany i jestem szczęśliwy. W marcu zamierzam podjąć pracę. Tak ogromną siłę wyniosłem z zajęć i zachęcam wszystkich, żeby się nie bali, nie wstydzili, tylko brali udział w takich projektach, bo można skorzystać z porady i wiedzy innych. Trzeba się nauczyć prosić o pomoc - mówi Piotr Ryszka, uczestnik projektu. - Te spotkania dały mi więcej, niż mogłam się spodziewać - mówi Ania. - Nabraliśmy pewności siebie. Mogłam zrobić potrzebne mi szkolenia, żeby łatwiej znaleźć pracę - dodaje Sandra. - Dzięki spotkaniom poznałem ciekawych ludzi. Mogłem zrobić prawo jazdy. A przyznaję, że trafiłem tu przypadkowo i cieszę się, bo miałem duże szczęście - mówi z uśmiechem Rafał.

Wiele pozytywnych emocji i uśmiechów wśród uczestników spotkania wzbudził film Miłosza Szarawary, pracownika socjalnego projektu. - To tylko migawki z przebiegu zajęć i spotkań podczas realizacji projektu. Wycinek z miliona rzeczy, które się działy - przyznał. - Dzięki tej pracy nabrałem ogromnego doświadczenia, a ludzi których spotkałem byli niezwykli. Cieszę się, że miałem taką możliwość - przyznał Miłosz.

Projekt trwa do grudnia 2012 roku. Kilkanaście osób dzięki niemu dostało pracę, wszyscy podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, odnaleźli swoje pasje, poznali przyjaciół i z większym optymizmem patrzą na świat.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dziękuję, to było coś niezwykłego. Chyba najlepsze co mnie w ostatnich latach spotkało.

Fajny tekst. Sprawnie napisany. Dobry projekt - oby więcej takich inicjatyw.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama