, czwartek 19 września 2019
Wyrok uniewinniający dla Gluzy i Pilcha
Czesław Gluza poskreśla, że dodatkowe prace były niezbędne z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Wyrok uniewinniający dla Gluzy i Pilcha

MMT, KK
Wyrok uniewinniający dla Gluzy i Pilcha

Na chwilę obecną orzeczenie odnośnie uniewinnienia Czesława Gluzy i Jerzego Pilcha nie jest prawomocne. fot. Maciej Kłek

9 marca w Katowicach przed Regionalną Komisją Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych odbyła się rozprawa Czesława Gluzy, byłego starosty cieszyńskiego, i Jerzego Pilcha, wicestarosty cieszyńskiego, obwinionych o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Czesław Gluza, poseł na Sejm, został obwiniony, że jako starosta cieszyński dokonał udzielenia zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na roboty dodatkowe dla zadania podstawowego pn.: "Przebudowa drogi powiatowej 2643 S-droga przez wieś Istebna" bez spełnienia wynikających z tego przepisu [art. 67 ust. 1 pkt 5 lit. a i b ustawy Prawo o zamówieniach publicznych] przesłanek zastosowania ww. trybu.

Dodatkowo, byłego starostę cieszyńskiego oraz obecnego wicestarostę Jerzego Pilcha obwiniono o to, że z naruszeniem terminu określonego w umowie z 9 listopada 2010 roku, zawartej między Powiatem Cieszyńskim a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozliczyli dotację otrzymaną z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi.

Rozprawa odbyła się 9 marca w Katowicach przed Regionalną Komisją Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych. - Zapadło orzeczenie odnośnie uniewinnienia - informuje nas Paweł Drzazga z Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. - Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych oraz obwinieni będą mieli 2 tygodnie od otrzymania orzeczenia na odwołanie się do Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych - wyjaśnia.

Na chwilę obecną orzeczenie odnośnie uniewinnienia Czesława Gluzy i Jerzego Pilcha nie jest prawomocne.

Komentarz Czesława Gluzy

Sprawa dotyczyła wykonania dodatkowych robót przy inwestycji podstawowej, jaką był remont drogi przez tak zwaną Dziedzinę w Istebnej. W trakcie prac okazało się, że trzeba wykonać prace wcześniej nieuwzględnione w projekcie. Wzięliśmy pod uwagę sugestie mieszkańców, nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne względy. Teren ten jest trudny, prace należało wykonać kompleksowo. Chciałem, by inwestycja została wykonana w sposób racjonalny. Działaliśmy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

Zarzucano nam, że dodatkowe prace nie wiązały się z inwestycją podstawową. Wnioskowano o upomnienie, czyli najłagodniejszą formę kary. Nasze wyjaśnienia jednak zostały przyjęte, skład orzekający zgodził się z moją argumentacją.

Jestem zadowolony, że ta trudna inwestycja, która została przywrócona do realizacji po moim powrocie ze szpitala, po wcześniejszym jej odrzuceniu, została zrealizowana i służy mieszkańcom gminy Istebna.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I tak trzymać Panie Gluza! Tylko ten kto ryzykuje to coś pożytecznego zrobi. Chowanie głowy w piasek i pisanie bzdurnych interpelacji to nie to czego oczekujemy od naszych przedstawicieli. Dobrze Pan wtedy zrobił.

A mnie interesuje ile jeszcze marketów nowy burmistrz wpuści np ten Merkury co wykończy Cieszyniaków.

a mnie by tak bardziej interesowała prywatyzacja szpitala o którym Rada Powiatu miała decydować w tym tygodniu bez zgody społeczeństwa. Ciekawe jak zagłosują radni PO. Kto wyceni nasz regionalny majątek czy jak zwykle pójdzie za najniższą cenę, bo widocznie sprawa przesądzona a najważniejsze czy mu stela tego chcemy bo zapewnie NIE

...nie wykole

stare powiedzenie mówi .." kruk krukowi oka nie wydziobie"...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama