, czwartek 28 marca 2024
Czy posłowie interesują się sprawami Śląska?
Według informacji opublikowanych na stronie sejm.gov.pl Aleksandra Trybuś, posłanka Platformy Obywatelskiej, do tej pory dwukrotnie zabierała głos przed Izbą Poselską. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Czy posłowie interesują się sprawami Śląska?

JM, MAT. PRAS.
Posłowie od początku kadencji prawie 350 razy dyskutowali o sprawach dotyczących mieszkańców regionów. Stosunkowo często zajmują się oni tematami związanymi ze Śląskiem. Zagadnienia tego regionu poruszają najczęściej politycy Platformy Obywatelskiej. Wśród nich jest Aleksandra Trybuś, nie ma - Czesława Gluzy.

Analizę na temat pracy posłów Sejmu RP i poruszanych przez nich tematów przygotował serwis internetowy PracujaDlaCiebie.pl. Jeśli posłowie dyskutują o sprawach regionalnych, to najczęściej tych dotyczących województwa wielkopolskiego. Frazy powiązane z tym terenem pojawiały się w ponad 40 dyskusjach toczonych na mównicy sejmowej. W sejmie często pojawiają się też tematy związane z województwami: warmińsko-mazurskim, śląskim, podkarpackim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim. O każdym z nich posłowie dyskutowali ok. 30 razy. - Politycy na forum Sejmu rzadziej poruszają zagadnienia dotyczące mieszkańców świętokrzyskiego, małopolskiego i opolskiego. Każdego z tych regionów dotyczyło ok. 20 dyskusji - mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy PracujaDlaCiebie.pl. - W tej kadencji najrzadziej dyskutuje się o sprawach Pomorza Zachodniego, które poruszane były jedynie 2 razy, kujawsko-pomorskiego (8) i Dolnego Śląska (9) - dodaje. Częściej, bo ok. 12 razy, posłowie zajmowali się sprawami mieszkańców województw pomorskiego i lubuskiego oraz Podlasia (15 dyskusji).

Kto i o czym mówi?

Sprawy dotyczące regionów były w tej kadencji Sejmu poruszane najczęściej w kontekście edukacji i zdrowia. Sprawę Śląska poruszał często poseł z Rybnika - Piotr Chmielowski z Ruchu Palikota. Poseł pytał m.in. o niesprawiedliwy podział środków pomiędzy regionalne oddziały NFZ, przy czym poszkodowany miał zostać szczególnie oddział śląski. Ten problem wskazywała również, druga pod względem aktywności w sprawach śląskich, posłanka z Katowic Maria Nowak należąca do klubu parlamentarnego PIS. Posłanka Nowak występowała m.in. w obronie kontraktu dla Oddziału Okulistycznego Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Poseł SLD Zbyszek Zaborowski wybrany z Katowic, przy okazji debaty nad budżetem, domagał się budowy zbiornika Dolny Racibórz oraz występował w obronie szkół likwidowanych w regionie. W Sejmie sprawy dotyczące Śląska poruszane są jednak najczęściej przez posłów klubu parlamentarnego PO, którzy wygłosili ok. 45 proc. wszystkich wypowiedzi zawiązanych ze sprawami regionu. Na drugim miejscu znajduje się klub PIS (23 proc.). Dalej są: Ruch Palikota (16 proc.), SLD (13 proc.) i PSL (3 proc.).

Sejmowa aktywność Trybuś i Gluzy

Według informacji opublikowanych na stronie sejm.gov.pl Aleksandra Trybuś, posłanka Platformy Obywatelskiej, do tej pory dwukrotnie zabierała głos przed Izbą Poselską. Za pierwszym razem wygłosiła oświadczenie na temat problemów społeczności mniejszościowych w Polsce (wspomniała wówczas o Śląsku Cieszyńskim w kontekście Kościoła ewangelicko-augsburskiego), za drugim, wypowiedziała się podczas prac nad zmianą ustawy o systemie oświaty na temat obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich. Poza tym zgłosiła również 8 interpelacji i 3 poselskie zapytania. Jej interpelacje dotyczyły przede wszystkim spraw związanych z powiatem cieszyńskim (m.in. poprawy bezpieczeństwa na drodze pomiędzy Pawłowicami a Cieszynem, przeciągającego się zamknięcia węzła Krasna, ewentualnego całkowitego zamknięcia drogi DK 81 w Wiślicy) i województwem śląskim (m.in. kontraktowania świadczeń medycznych przez śląski NFZ).

Według informacji opublikowanych na stronie sejm.gov.pl Czesław Gluza, poseł Platformy Obywatelskiej, do tej pory tylko raz zabrał głos na mównicy sejmowej. Dotyczył on nowych zasad refundowania leków. Sejmowa strona nie zwiera żadnych informacji dotyczących ewentualnych interpelacji, oświadczeń, czy zapytań byłego starosty cieszyńskiego.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do licha aż kapie wazelina od tego samorządowca.

uzup.: ...a mąż stanu,to zagrożony wyginięciem gatunek endemiczny, jak wspomniana - śnieżna pantera....

nie oceniajcie ludzi w ten sposób - polityczne gadulstwo, to często pozory, są posłowie, którzy latami nie przemawiali w trybuny sejmowej - po pierwsze, to nie jest obowiązek, po drugie, ilość wypowiedzi, to nie jest miernik aktywności...polityka, to często techniki tzw "spychologi", strategia umizgów, uników, pustych obietnic - Peter Mattiesen, autor "Śnieżnej pantery", napisał przed laty w wywiadzie dla "Dzikiego Życia", że do polityki idą ludzie trzeciej kategorii, oczywiście miał na myśli politykę amerykańską ale wszyscy politycy mają cechy wspólne...odważnego, mądrego polityka to można szukać ze świecą - należeli do tego unikalnego grona: śp B.Geremek, J.Kuroń, należą J,Buzek, J.Olbrycht, L.Wałęsa, D.Tusk, J.Gowin, M.Boni, niesłusznie deprecjonowana J.Mucha, J.Palikot -ale niestety, większość polityków, to miernoty i paradoksem jest, że mają największy wpływ na instytucjonalny kształt naszego życia - smutny to paradoks, którego owocem są także krwawe konflikty, wojny, kryzysy ekonomiczne, cynizm, nadużycia, zaniedbania ale także zbrodnie,polityczne prześladowania, mordy polityczne (Korea Płn, Białoruś, Rosja, Syria, itp) - niestety, polityk, to nie brzmi dumnie...

Czesław!! I co nam zrobią ??? No to chlup, w ten ... poselski dziób :D:D:D

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 6 (2 dzień, 26-01-2012)

7 punkt porządku dziennego:

Informacja prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji w polskiej służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków.

Poseł Czesław Gluza:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Wprowadzenie zmian systemowych w tak delikatnej materii społecznej, dotyczącej każdego z nas, wymaga odpowiedniego przygotowania. To jest proces zarządzania zmianą społeczną, zmianą systemową. Myślę, że w takim procesie całemu społeczeństwu powinni towarzyszyć ci, którzy w tym systemie pracują, którzy pacjenta przez te zmiany powinni przeprowadzić. A że było różnie, to widzieliśmy. Ja dziękuję tym lekarzom i aptekarzom, którzy umieli tego dokonać, bo akurat na moim terenie, w powiecie cieszyńskim nie było żadnych problemów.

Panie ministrze, w związku z tym mam do pana pytanie. Czy w kolejnych krokach w reformie systemu ochrony zdrowia będzie pan przewidywał odpowiednie przeprowadzenie zmian, z odpowiednim informowaniem? Myślę, że to jest podstawa. (Dzwonek) Panie ministrze, jestem przekonany, że w myśl przysłowia: Boże, chroń mnie od takich przyjaciół, jak tu ujawnili się po lewej i prawej stronie sceny politycznej, ludzie powiedzą: Boże, chroń mnie od takich przyjaciół, zaś przyjacielem stanie się pan, bo pan i ta ekipa rzeczywiście dbacie o interesy polskich pacjentów. Przy okazji wprowadzania każdej reformy zawsze na początku przeciwnikom są ci, których interesy ta reforma narusza. W środku stoją ci...
...którzy się temu przyglądają. Ja sobie przypominam, byłem wtedy samorządowcem, sytuację ze szczepionkami przeciw tzw. świńskiej grypie. Gratuluję pani marszałek determinacji, a że byłem obserwatorem z zewnątrz, pracownikiem samorządu...

(Poseł Czesław Hoc: Bóg cię ochronił przed świńską grypą.)
...to muszę powiedzieć, że ta sytuacja przypomina mi tamtą.

Kiedyś dawno temu poseł Waniołka też raz zabrał głos z zapytaniem czy można otworzyć okno.."Nasi" na wiejskiej nie odstają od normy?

Nic dodać , nic ująć .Starostą zostało się fuksem, potem trochę mobilizacji, ale chyba słabości wzięły górę.

Interpelacje mają skuteczność mniej więcej taką jak leczenie wodą z cukrem. Można wypisywać ich setki a nic z tego nie wynika. To pozorne działania funta kłaków nie warte. Ja wolę Gluzę, który jako stary wyjadacz wie jak się zakręcić koło tematu żeby rozwiązać problem. Dał przykład nie raz w powiecie. Lepszy Gluza niż ci niby aktywni !

Rozumiem, że na Śląsku Cieszyńskim wróciliśmy do czasów PRL-u. Istnieje tylko jedna partia, Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska... A ja np. chciałbym się z "GC" dowiedzieć co porabiają posłowie np. Pięta i Szweda. Dowiem się?

Poseł Pięta i Szweda należą do partii niszowo-schyłkowych i szkoda się czymś takim w ogóle zajmować.

Cóż, ludzie dali się nabrać na kolejne obietnice. Gdzie ta "stelość" Panie Gluza? Z pozdrowieniami piosenka zespołu Akurat - Wiejska. http://www.youtube.com/watch?v=JNrGcPUkJrs

Wyborcy z cieszyńskiego: macie dokładnie to, na co zasługujecie. Buhahahaha! Głosujcie tak dalej!

mam pytanie do autora tekstu. Czemu pisze Pan tylko i wyłącznie o posłach z PO z naszego okręgu wyborczego ? Pana tekst jest przez to nierzetelny i stronniczy.

To ja może odpowiem za autora tekstu, bo zagadka nie jest trudna: bo to jedyni posłowie z naszego okręgu, którzy są z powiatu cieszyńskiego, a nie z bielskiego czy żywieckiego.

A co niby miał by do powiedzenia ob.Gluza,chyba tylko to aby się zapytać jak stać się właścicielem szpitala

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama