, piątek 17 maja 2024
Szkody górnicze. Jak ubiegać się o odszkodowanie?
Podczas spotkania w Cierlicku przyjęta i uchwalona została nowa procedura ugodowego postępowania przy naprawianiu szkód górniczych spowodowanych w wyniku działalności czeskiej kopalni ČSM. fot: www.okd.cz



Dodaj do Facebook

Szkody górnicze. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

SM
W połowie czerwca w Cierlicku odbyło się 22. posiedzenie Dwustronnej Międzyrządowej Komisji ds. współpracy przy wybieraniu złóż węgla kamiennego w rejonie wspólnej polsko-czeskiej granicy państwowej. Podczas spotkania przyjęta i uchwalona została nowa procedura ugodowego postępowania przy naprawianiu szkód górniczych spowodowanych w wyniku działalności czeskiej kopalni ČSM. Istotne zmiany w tym temacie komentuje Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha.

Przyjęty dokument szczegółowo określa m.in. czym w rozumieniu przyjętych zasad jest szkoda spowodowana ruchem zakładu górniczego, kto ponosi za nią odpowiedzialność oraz na kim spoczywają koszty związane z jej naprawieniem. - Nowa procedura wprowadza istotne zmiany w stosunku do tego co było, m.in.: wszelka korespondencja między stronami odbywać się będzie w języku polskim (dotychczas był to język czeski), ponadto ustalono, że przedstawiciele przedsiębiorstwa górniczego będą pełnić dyżury w Urzędzie Gminy Hażlach i Zebrzydowice, podczas których mieszkańcy obu gmin będą mieli możliwość uzyskania informacji i złożenia wniosku bezpośrednio u przedstawiciela kopalni ČSM - komentuje Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha

- Rolą władz samorządowych jest pomoc swoim mieszkańcom. Dlatego bardzo się cieszę, że po wielu latach udało się wypracować wspólne stanowisko odnośnie zmiany dotychczasowej procedury ugodowego postępowania przy naprawianiu szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego w rejonie polsko-czeskiej granicy państwowej - wyjaśnia Grzegorz Sikorski. I dodaje: - Przyjęcie nowej procedury traktuję jako pierwszy krok do ochrony moich mieszkańców przed negatywnymi skutkami wydobycia węgla kamiennego. Kolejny krok to uchwalenie nowego studium oraz planu zagospodarowania przestrzennego, które musi w maksymalny sposób zabezpieczyć interesy naszych mieszkańców narażonych na tąpnięcia. Skala problemu jest ogromna, zważywszy na siłę wstrząsów oraz liczbę wniosków osób, które ubiegają się o odszkodowanie - dodaje wójt.

O tym, że problem szkód górniczych jest bardzo aktualny dowodzą dane na temat zjawisk sejsmicznych występujących na terenie, gdzie kopalnia ČSM prowadzi wydobycie. Od września 2014 roku do czerwca br. 204 razy zarejestrowane zostały zjawiska sejsmiczne o energii rzędu 103J, 50 razy o energii rzędu 104J oraz 4 razy a o energii rzędu 105J. Do najsilniejszego zjawiska sejsmicznego o energii 9,2*106J doszło 27 maja br. Z informacji przedstawionych podczas posiedzenia Dwustronnej Międzyrządowej Komisji wynika, iż łącznie w gminie Hażlach i Zebrzydowice złożono 62 wnioski o naprawienie szkody w wyniku zjawisk sejsmicznych.

Szczegółowe informacje na temat przyjętych procedur odszkodowawczych znajdują się tutaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nowa władza i wszystko rusza z kopyta. Wreszcie coś drgnęło jeśli chodzi o poszkodowanych przez kopalnię. Retoryczne pytanie - czy nie szło wcześniej tego zrobić, czy może nie było dobrej woli?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama