, piątek 18 września 2020
Przyszłość komunikacji miejskiej w Cieszynie
Możliwość wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej w Cieszynie była już rozważana w 2014 roku, ale zrezygnowano z tego rozwiązania. fot: cieszyn.pl/ŁPDodaj do Facebook

Przyszłość komunikacji miejskiej w Cieszynie

MB
Burmistrz Ryszard Macura odpowiedział wczoraj na portalu społecznościowym Facebook.com na pytania o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Choć w kwestii połączeń autobusowych póki co większych rewolucji nie będzie, to ZGK właśnie uruchomił nową linię autobusową nr 23C do nowo powstałej Castoramy w Boguszowicach.

Możliwość wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej w Cieszynie była już rozważana w 2014 roku, ale zrezygnowano z wprowadzania tego rozwiązania. - Z zebranych danych i opinii wynika, że nieodpłatną komunikację miejską tworzy się w miastach, które dofinansowują ją z budżetu miejskiego w wielkości co najmniej 85 % kosztów jej funkcjonowania. W Cieszynie na razie dofinansowanie komunikacji miejskiej nie przekracza 50 %, co w porównaniu ze średnią krajową jest wynikiem bardzo dobrym - tłumaczy na Facebooku Ryszard Macura.

Gorzej ma się wynik finansowy prowadzonej działalności związanej z transportem publicznym w Cieszynie. Prowadzenie działu zajmującego się komunikacją miejską w Cieszynie przynosi straty. - Koszt utrzymania komunikacji miejskiej w 2014 r. wyniósł 4.687.251,25 zł, natomiast przychody ze sprzedaży biletów i pozostałe przychody związane z tą formą działalności spółki wyniosły 2.366.584,98 zł - informuje Macura. I wiele wskazuje na to, że sytuacja nie poprawi się. Burmistrz stwierdza, że obowiązkiem zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej, który prowadzi Dział Transportu, „jest poszukiwanie takich rozwiązań, które racjonalizowałyby relacje między kosztami a przychodami”. Ale jest i druga strona medalu. - Musimy jednak też pamiętać, że Spółka realizuje nie tylko cele gospodarcze, ale również społeczne i dlatego w cieszyńskiej komunikacji stosowanych jest cały szereg ulg i zwolnień z opłat za przejazdy - przyznaje burmistrz, wymieniając w tym miejscu długą listę grup społecznych, którym przysługują takie ulgi.

Jak przyznaje burmistrz, mieszkańcy mają prawo zgłaszać postulaty dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Cieszynie. Z takiego prawa skorzystała niedawno radna, Janina Cichomska, wnioskując o zmianę trasy linii autobusowej nr 40. Chodzi o to, by mieszkańcom Osiedla Piastowskiego umożliwić dojazd pod przychodnię lekarską na ulicy Bielskiej. Radna wnioskuje o zmianę trasy linii autobusowej nr 40 i skierowanie jej w taki sposób, aby mogli z niej bezpośrednio skorzystać mieszkańcy tego osiedla, szczególnie dla osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi. Wówczas także mieszkańcy Osiedla Piastowskiego mogliby dojechać pod samą przychodnię („40-tka” zatrzymuje się dokładnie naprzeciwko przychodni przy ul. Bielskiej).

Wniosek został złożony, ale prośba nie zostanie zrealizowana. Burmistrz powołuje się tu na szereg argumentów: m.in. zwiększenie kosztów obsługi tej linii, a także wydłużenie się czasu przejazdu, co skutkowałoby koniecznością zmiany całego rozkładu jazdy. Czy ten problem zostanie kiedykolwiek rozwiązany? Burmistrz przyznaje, że owszem tak, ale dopiero przy wprowadzaniu globalnych zmian w rozkład jazdy cieszyńskich autobusów, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Z kolei uruchomienie dodatkowego autobusu nr 23C nie musiało czekać do 2017 roku, ale tylko dlatego, że koszty związane z funkcjonowaniem tej linii finansuje Castorama, co potwierdza w rozmowie z nami doradca burmistrza Aleksander Cierniak. Po dzisiejszym telefonie do Działu Transportu ZGK potwierdziliśmy informację o nowej linii autobusowej nr 23C, która będzie kursować do niedawno wybudowanej Castoramy w Boguszowicach. Serwis Silesia Info Transport podaje, że „trasa linii 23C została skonstruowana tak, by objęła jak największa część miasta, nim autobus dojedzie do sklepu”. Jak potwierdziliśmy, autobus nr 23C będzie kursować do marketu przy ul. Granicznej cztery razy dziennie w dni robocze i soboty, a także trzy razy dziennie w niedziele.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Stary gadasz głupoty !!!
Autobus podjeżdża pod Castoramę i czeka w zależności od godziny kursu od 45 do 60 minut. Więc jak? Nie dasz rady zrobić zakupów w przeciągu tego czasu? To sklep budowlany, a nie Aquapark lub McDonalds.

No właśnie sklep budowlany to jest. Ja z mężem wybierałam kafelki, potem zaprawy, listwy wykończające itp około 1,5 godziny. Mąż dobierał drzwi i inne elementy w innym dniu ponad godzinę czasu. Jak chcę kupić jedną śrubkę to nie pojadę do Castoramy, ale większe zakupy to dłuższy czas. Ma rację przedmówca. ze autobusów mało i bez sensu takie godziny.

"... autobus nr 23C będzie kursować do marketu przy ul. Granicznej cztery razy dziennie w dni robocze i soboty, a także trzy razy dziennie w niedziele..." Taki rozkład jazdy jest bez sensu, bo jak będę chciał zajechać do castoramy to mam zamiar tam troszkę pochodzić i co? Wychodzę autobusu juz nie ma, a nastepny za kilka godzin. Przepisy o bagażu w autobusach ZGK zabrania przewozenia np listwy drewniannej o dugosci powyzej 60 cm!!!
§ 8
...za przewóz bagażu i zwierząt w pełnej wysokości jak za przewóz osób, za wyjątkiem przedmiotów nie przekraczających rozmiarów 60 x 40 x 20 cm, (wyciag z regulaminu ZGK)
To komu ten autobus? Chyba, ze castorama to zaplaci? Jak sie dowiem,. ze z moich podatkow bedzie dojazd do prywatnego sklepu wybudowanego na peryferiach to zapewne zloze oficjalny protest do odpowiednich organow.
Oj wiedzelismy,ze jak zostanie Szyguda wybrany ponownie, to dalej nic sie nie zmieni w tej firmie. Mieszkancy z osiedla Piastowskiego maja racje, chcac dojechac pod ubezpieczalnie. Pisali tutaj forumowicze, ze autobusy 40 i 21 jada "stadami" jeden za drugim, a potem jest godzina przerwy i co? I nic dalej Szyguda ma to w nosie.

Castorama płaci.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama