, poniedziałek 6 maja 2024
Klub Gaja zachęca: Kupuj jajka z symbolem 0
"Niech kura dumnie rozpościera skrzydła!" - społeczna akcja Klubu Gaja przeciwko próbie odroczenia przez polski rząd zakazu stosowania nieulepszonych klatek w chowie kur. fot: ARC Klubu Gaja



Dodaj do Facebook

Klub Gaja zachęca: Kupuj jajka z symbolem 0

JM
W Polsce istnieje kilka rodzajów hodowli kur niosek, mniej i bardziej humanitarnych, dlatego Klub Gaja zachęca konsumentów do poszanowania praw zwierząt i kupowania jaj z numerem 0. - To gwarancja, że dobrostan kur, które zniosły te jajka został maksymalnie uwzględniony w hodowli ekologicznej - mówią ekolodzy.

Ekolodzy przypominają, że jajko z numerem 0 oznacza, że pochodzi ono od kury trzymanej w warunkach naturalnych, ze swobodnym wyjściem na zewnątrz. Jej nośność nie jest stymulowana sztucznie, ma zróżnicowany pokarm, od zbożowego, po ten, który znajduje w naturze. W takiej hodowli na metr kwadratowy może znajdować się maksymalnie sześć kur. - Koszty środowiskowe tego typu chowu są o wiele mniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia na fermach przemysłowych (odpady, zanieczyszczenia, sztuczne środki podawane zwierzętom, martwe sztuki) - zauważają ekolodzy.

60 procent polskiego rynku jaj pochodzi od kur z chowu klatkowego (jaja oznaczone nr 3). Ekolodzy odradzają jednak kupno tych jaj. Mówią, że w takich warunkach ptaki nie mają dostępu do wolnego wybiegu, a na metr kwadratowy powierzchni przypada 20 kur, które karmione są mieszkankami sztucznego białka, a nawet hormonami, które powodują zwiększenie nieśności.

Przypomnijmy, że jaja oznaczone są cyframi: 0 - oznacza produkcję ekologiczną, 1 - chów wolno wybiegowy, 2 - chów ściółkowy, a 3 - chów klatkowy.

W Polsce hoduje się 55 milionów kur niosek. Od 2012 roku muszą być w klatkach bardziej przystosowanych do ich naturalnych potrzeb niż dotychczas. Klatki muszą być większe, wyposażone w poidło, grzędę i drapaki. Obecnie w UE na 290 mln sztuk kur, ponad 50 mln jest jednak w klatkach niedostosowanych do unijnych wymogów. W Polsce problem ten dotyczy 4 mln kur.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dla polskich wielkich kurzych ferm zajmujących się chowem klatkowym Wielkanoc oznacza masowe wytwarzanie ekologicznych tzw. "jaj od chłopa", produkowanych jak najbardziej przemysłowo. Fermy muszą swoje produkty znakować, a jajka bazarowe są bez pieczątek, ale to przeistoczenie się produktu chowu klatkowego w "jaja od chłopa" jest możliwe dzięki przepisowi pozwalającemu fermie nie pieczętować jajek, jeśli jeden odbiorca nie kupuje więcej niż 360 sztuk.
W Niemczech klienci także byli oszukiwani. Certyfikatami "bio" i wyższą ceną pieczętowano bowiem jajka klatkowe. Wszystko się wydało, gdy grupa konsumentów tychże jajek ciężko struła się dioksynami, których w produktach ekologicznych nie ma prawa być. Źródłem dioksyn okazała się pasza, którą wzbogacono "przepracowanym", czyli starym olejem, wcześniej używanym przez gastronomię.

cytat z w/w tekstu: "...są mieszkankami sztucznego białka...", a ja mam pytanie, jakie mieszkanki zamieszkują sztuczne białko? :-)

zaczerpnięte z tytułu: "Kupuj jajka od ekologicznych kur" Mam pytanie, jaka to odmiana ta "ekologiczna kura"? A może chodziło o ekologiczny chów kur? A swoją drogą, jeżeli już piszecie droga Redakcjo na ten temat to prosiłbym wyczerpująco opisać różnicę jak jest pomiędzy tymi chowami, a nie: "kupuj jaja od kur ekologicznych". Kiedyś mieliśmy tylko ekologiczny chów i nikt o tym nie mówił, a teraz co?

Wolę jajka bez oznaczeń - są tańsze, a tak samo smaczne.

Co ktorys z ekologow ma hodowle kurek niosek i jaja mu slabo ida ??

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama