, wtorek 30 kwietnia 2024
Jajko - niezwykle wytrzymała konstrukcja
Największy ciężar, jaki wytrzymały w tym eksperymencie 3 surowe jajka, to 156 kg. fot. Stefan Mańka 



Dodaj do Facebook

Jajko - niezwykle wytrzymała konstrukcja

PAP - NAUKA W POLSCE
Zaledwie 3 surowe kurze jajka są w stanie utrzymać ciężar dorosłego człowieka. Ze względu na swój kształt i przeznaczenie, czyli ochronę zarodka, jajko to niezwykle wytrzymała konstrukcja – przypominają fizycy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
O wytrzymałości jajka świadczy prosty eksperyment, przygotowany przez dr Anetę Szczygielską z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Do plastikowego blatu przyklejono podstawki, wypełnione pianką do uszczelnień. Szczygielska ustawiła w nich na sztorc 3 surowe jajka, przykryła je identycznym blatem od góry i weszła na całą konstrukcję. Jajka pozostały całe, choć nacisk na każde z nich wyniósł ok. 20 kg. Jak ujawniła Szczygielska, największy ciężar, jaki wytrzymały w tym eksperymencie jajka, to 156 kg - tyle ważył kolega-naukowiec z uniwersytetu w Madrycie.

Według Szczygielskiej, zasługę można przypisać m.in. kształtowi jajka. Już starożytni wiedzieli, że konstrukcje oparte na łuku są niesamowicie wytrzymałe - Rzymianie wznieśli wiele olbrzymich gmachów wykorzystując właśnie łuk.

- Siły, jakie działają na łuk, rozkładają się równomiernie, z żadnej strony nie działa większa siła. Dzięki temu rozkładowi konstrukcja wytrzymuje duże obciążenie. Natura wytworzyła taki kształt, by ochraniać zarodek, który jest w jajku, przed ciężarem wysiadującej go matki. Powiedzenie, że obchodzimy się z czymś, jak z jajkiem, bo jest niezwykle kruche, nie jest więc do końca uzasadnione – podkreśliła Szczygielska.

Fizyka może się też przydać każdej gospodyni domowej w przygotowaniach świątecznych. Jeśli ktoś z domowników, np. psotne dziecko, pomieszał jej surowe i ugotowane już na twardo jaja, można łatwo sprawdzić, które są które. W tym celu trzeba każde wprawić w ruch obrotowy, czyli zakręcić je na kuchennym blacie. Jajo ugotowane łatwiej wprawić w ruch i swobodnie wiruje, stosunkowo łatwo je też zatrzymać. Jajo surowe trudniej rozkręcić i trudniej zatrzymać.

- Ugotowane wiruje łatwiej, bo wnętrze i skorupka tworzą jedną całość. W surowym jajku wnętrze jest płynne. Już Galileusz zauważył, że jeśli mamy ciało, które pozostaje w spoczynku, to ono chce ten spoczynek zachować. Ciężko więc wprawić je w ruch. Jeśli z kolei jest w ruchu, chce ruch kontynuować i ciężko je zatrzymać. Skoro wnętrze jest płynne, to nie chce się kręcić razem ze skorupką, ale skoro się już kręci, a my je zatrzymujemy, to wnętrze nadal wiruje i jajko chce dalej się kręcić. Trudno więc surowe jajko zatrzymać – tłumaczyła Szczygielska.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

może by tak ktoś zaktualizował rubrykę *Polecamy*, szanowni redaktorzy, co się zowią?

trzeba dodać do wody soli, wtedy jajka się lepiej obierają ;) ja daję nawet łyżeczkę.

jajka świeże obierają się źle, jajka kilkudniowe dobrze. I to cała tajemnica, czyli nic za darmo :)

Nie adoruj adoruj komputrra.

o różnicy w kręceniu to wie każdy kto choć trochę
ma pojęcie o fizyce.
Jednak niech ktoś naprawdę będący w temacie jaja
podpowie mi od czego zależy aby jajko ugotowane
na twardo dobrze obierało się ze skorupki, bo już
czasami diabli mnie biorą, a w święta nie wypada
kląć obierając np. 20 jaj i ta cholerna skorupa.

Jak ci przeszkadza, ze inni moga coś przeczytac to spiep... do swojego zajecia. I pamietaj - nie kazdy jest zajety procesjami i cala ta szopka - przeszkadzającą patrzacym na świat inaczej.

To są święta ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO a nie okres pogaduszek o jaju. Nie macie co pisać?
WSTYD PANIE KRAWCZYK - !
Jakie ma Pan przygotowanie merytoryczne do prowadzenia gazety? poza kasą którą Pan wyłożył na gazete?

Eksperyment z jajem! ;) Dobre.

a to kosztuje

Macie fantazje na tej codziennej. Takie ciekawostki ze świata nauki ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama