, wtorek 21 stycznia 2020
Jaworzynka będzie mieć centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia
Inwestycja obejmuje m.in.: budowę placów zabaw, bieżni, skoczni w dal, urządzeń fitness, zadaszenia, schodów terenowych, ściany oporowej, boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej, oświetlenia, odwodnienia, chodników, zieleni i ogrodzenia.  fot: UG IstebnaDodaj do Facebook

Jaworzynka będzie mieć centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Jaworzynka będzie mieć centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia

Zakończona budowa centrum sportowego w Istebnej. fot. UG Istebna


Jaworzynka będzie mieć centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia

Zakończona budowa centrum sportowego w Istebnej. fot. UG Istebna


Jaworzynka będzie mieć centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia

Istebna przed wykonaniem przebudowy. fot. mat. pras.

Najpierw zagospodarowano centrum Istebnej, przy SP nr 1 na Dzielcu, rok później Koniaków. W tym roku ruszyła inwestycja w Jaworzynce. Samorząd Województwa Śląskiego pozytywnie rozpatrzył wniosek i przyznał dofinansowanie w wysokości 440 tys. zł na zagospodarowanie centrum wsi przy Szkole Podstawowej nr 1, na cele sportowo-rekreacyjne.

- W centrach naszych wsi zawsze brakowało miejsc do spędzenia wolnego czasu. Albo nie było na to pieniędzy, ponieważ do realizacji przewidziano ważniejsze dla mieszkańców i turystów inwestycje, albo brakowało miejsca, gdzie takie strefy rekreacji i wypoczynku można zaprojektować - mówi Wiesław Legierski z Urzędu Gminy w Istebnej.

- Już w 2004 roku, kiedy powstawał pierwszy w historii gminy dokument strategiczny z elementami planu rozwoju lokalnego zaplanowano, aby w centrach każdej ze wsi: Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce, przy istniejących budynkach szkół podstawowych nr 1 powstały: place zabaw, nowoczesne boiska, zieleń, urządzenia małej architektury - tłumaczy Legierski.

Budynki szkół poddano remontom i kompleksowej termomodernizacji, a kiedy ruszył Program Rowoju Obszarów Wiejskich i działanie "Odnowa i rozwój wsi", gmina Istebna wykorzystała szanse i przygotowała dokumentacją projektową w celu pozyskania dotacji na zadania które idealnie wpisywały się w ten program.

Ruszyły prace w Jaworzynce. Wartość robót budowlanych wynosi ok.1 mln zł brutto i obejmuje m.in.: budowę placów zabaw, bieżni, skoczni w dal, urządzeń fitness, zadaszenia, schodów terenowych, ściany oporowej, boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej, oświetlenia, odwodnienia, chodników, zieleni i ogrodzenia. - Planowo inwestycja zakończy się w październiku, zatem w listopadzie miejsce zostanie oddane do użytkowania - przyznaje Legierski.

Strefy rekreacji i wypoczynku zlokalizowane przy szkołach, są dostępne dla każdego. Teren jest w większości ogrodzony w celu zachowania bezpieczeństwa bawiących się tam dzieci, a w pobliżu znajdują się zawsze miejsca parkingowe. Teren przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych. - Miejsca te służą przede wszystkim mieszkańcom danej wsi, którzy w kilka minut piechotą, rowerem lub samochodem mogą po pracy, lub po szkole spędzić aktywnie czas wolny z rodziną, znajomymi. W czasie godzin nauki szkolnej na boiskach odbywają się zajęcia sportowe, z których oczywiście korzystają przedszkolaki i dzieci z "podstawówek". Po zamknięciu szkoły teren odwiedzają częściej wycieczkowicze i turyści - mówi Wiesław Legierski i dodaje, że dzięki projektom nastąpiła wyraźna poprawa jakościowa i ilościowa infrastruktury rekreacji i wypoczynku na terenie całej gminy. - Wpływa to na rozwój turystyki, zwiększa atrakcyjność turystyczną gminy, a w konsekwencji poprawia jakość życia na obszarach wiejskich. Kompleksowe, systemowe rozwiązania tego typu, w połączeniu z rozbudową infrastruktury okołoturystycznej oraz podstawowej, zdecydowanie pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy gminy i całego regionu - zaznacza.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama