, poniedziałek 17 grudnia 2018
Redyk Karpacki: To nie jest zwykła wędrówka z owcami
Sebastian Słonina od pewnego czasu, z pasji, dokumentuje życie pasterzy. Na swojej drodze spotkał Piotra Kohuta i poznał ideę Redyku Karpackiego. fot: Sebastian Słonina/www.fotoslonina.plDodaj do Facebook

Redyk Karpacki: To nie jest zwykła wędrówka z owcami

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Redyk Karpacki: To nie jest zwykła wędrówka z owcami

Dzisiejsza wędrówka z owcami jest spotkaniem ludzi gór: pasterzy, rzemieślników, rolników, przewodników, artystów. fot. Sebastian Słonina

11 maja w Rumunii w Rotbav w regionie Braszów w Transylwanii rozpoczęli historyczną wędrówkę pasterską przez Karpaty. Śladami przodków podążają szlakiem, który dał początek dzisiejszemu życiu w górach. Nie jest to jednak zwykła wędrówka z owcami, o czym opowiada Sebastian Słonina ze Skoczowa, który dołączył do Redyku na trasie od Nowego Łupkowa poprzez Komańczę do Jaślisk.

Sebastian Słonina od pewnego czasu, z pasji, dokumentuje życie pasterzy. Na swojej drodze spotkał Piotra Kohuta i poznał ideę Redyku Karpackiego. Dołączył do wędrowców w Beskidzie Niskim, na wysokości Jaśliskego Parku Krajobrazowego. - Będąc zafascynowany Redykiem, poprosiłem o możliwość przyłączenia się do wędrowców, w celu próby dokumentacji choć części tego wydarzenia. W szczególności pracy pasterzy, życia w drodze. Chodziło mi o to, aby nic nie było inscenizowane - mówi Sebastian Słonina.

- Miałem okazję przekonać się, iż jeden z głównych celów Redyku jakim jest integracja ludzi gór, ludzi Karpat - dzieje się. Międzynarodowa ekipa pasterzy (Polska, Rumunia, Ukraina) wszędzie była przychylnie przyjmowana, wzbudzała sympatię no i oczywiście zaciekawienie - przyznaje Słonina i dodaje, że słyszał wiele rozmów dotyczących pochodzenia, celu wędrówki, wiele pytań dotyczących pasterstwa. Wiele razy spotkał się również z bezinteresowną pomocą dla pasterzy i ekipy Redyku.

- Rozmowy o tak poważnych tematach jak wolność w życiu, szczęście, oddanie swojej pracy i rodzinie, w tych jakże pięknych górskich plenerach, skłaniały do refleksji. Refleksji na pewno towarzyszącej pasterzom którzy już są kilka ładnych tygodni w drodze. Niejako żyją w drodze - przyznaje i widząc ich oddanie i zaangażowanie w to co robią, życzy im dalszej bezpiecznej drogi, zaś za okazaną mu życzliwość i cierpliwość serdecznie dziękuje.

Dzisiejsza wędrówka z owcami jest spotkaniem ludzi gór: pasterzy, rzemieślników, rolników, przewodników, artystów. - Tak jak dawniej, jest ona także mierzeniem się z przeciwnościami losu. Dzisiejsi pasterze - bacowie kultywują takie same obrzędy, zwyczaje jak ich dawni przodkowie, np. odganianie złych mocy, mieszanie owiec przed wyjściem z redykiem. Stają przed identycznymi wyzwaniami - choroba, strata owiec, samotność w górach, strach przed niedźwiedziem - pisze Adam Kitkowski na oficjalnej stronie Redyku. Dodaje, że nie jest to praca ani łatwa, ani przypadkowa. Dla jednych górali jest to powołanie, a dla innych zew natury. Ale każdy z nich podchodzi do pasterstwa z pasją.

- Jeśli chcemy, aby woda w potoku była czysta - musimy najpierw oczyścić jego źródło. I tak też w przypadku kultury góralskiej, regionalnej. Aby oczyścić ten "potok" kultury, jakże często w dzisiejszych czasach przedstawianej i rozumianej w sposób czysto komercyjny, biznesowy, musimy oczyścić jej "źródło", którym jest pasterstwo - przyznaje Adam Kohut, pomysłodawca Redyku, który wędrując ze stadem owiec, każdego dnia przypomina nam i pokazuje, że trzeba wracać do gazdowania na trudnej górskiej ziemi, aby nie stać się przebierańcem w stroju górala, lecz być prawdziwym mieszkańcem Karpat.

Jeszcze długa droga przed nimi, jednak jedno jest pewne. 24 sierpnia spotkamy ich w Koniakowie podczas Jarmarku Pasterskiego . Z niecierpliwością oczekujemy na Piotra Kohuta, jego opowieści, wspomnienia.

Portal Gazetacodzienna.pl objął patronatem medialnym Redyk Karpacki 2013. Szczegóły miejsc, imprez na trasie Redyku znajdziecie na stronie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

błą: "źródło", którym jest pasterstwo którym jest pasterstwo

W imieniu autora tekstu dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama