, czwartek 2 maja 2024
Innowacyjna operacja w Ustroniu
Zabieg odbył się podczas konferencji naukowej organizowanej przez Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Interwencyjnych i PAKS w Ustroniu. fot: www.klinikiserca.pl



Dodaj do Facebook

Innowacyjna operacja w Ustroniu

MB
Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), we współpracy z firmą BALTON z sukcesem dokonali oficjalnego wszczepienia pierwszego polskiego hybrydowego stentu szyjnego "MER" u pacjenta z zaawansowaną chorobą serca i naczyń.

Zabieg odbył się podczas kolejnej konferencji naukowej organizowanej przez Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Interwencyjnych i PAKS w Ustroniu. Przeprowadził go zespół specjalistów z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca pod kierownictwem prof. Pawła Buszmana.

- Pierwsze polskie stenty szyjne "MER" zostały wykonane ze specjalnego materiału, który ma właściwości "zapamiętujące" swój pierwotny kształt. Ich implantacji dokonano w technologii hybrydowej tj. zamknięto- i otwartokomórkowej, co powoduje, że stent skuteczniej stabilizuje blaszkę miażdżycową w miejscu wszczepienia stentu - tłumaczy prof. Paweł Buszman.

Pacjentem, u którego dokonano oficjalnego wszczepienia pierwszego polskiego stentu szyjnego jest 67-letni mężczyzna z obustronnym zwężeniem tętnic szyjnych, obciążony współistniejącymi schorzeniami sercowymi, zakwalifikowany do leczenia kardiochirurgicznego w postaci wymiany zastawki aortalnej i bypassów wieńcowych. Próba złożonego leczenia kardiochirurgicznego u takiego chorego, bez wcześniejszego poszerzenia tętnicy szyjnej wiązałaby się z bardzo wysokim ryzykiem śródoperacyjnego udaru mózgu. Tymczasem zabieg stentowania tętnicy szyjnej pozwoli w niedalekiej przyszłości, prawdopodobnie w perspektywie około 6 tygodni, bezpieczniej przeprowadzić leczenie kardiochirurgiczne u tego chorego.

Stent "MER" uzyskał już europejską rejestrację (CE Mark) i został oficjalnie wprowadzony do obrotu w naszym kraju. Podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych rozwiązań wprowadzanych na polski rynek jego cena będzie konkurencyjna w porównaniu do ceny stentów zagranicznych, dzięki czemu możliwe będzie ich szersze zastosowanie u polskich pacjentów.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca od wielu lat zajmują się działalnością badawczą, polegającą przede wszystkim na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych w Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Jak wynika z opublikowanych niedawno przez Ministerstwo Zdrowia informacji na temat "Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013 - 2016” choroby układu krążenia od ponad 50 lat pozostają niezmiennie najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. Ogromnym problemem nadal pozostają inne choroby krążenia m.in. choroby naczyniowe, takie jak udar mózgu czy choroba tętnic kończyn dolnych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama