, poniedziałek 1 marca 2021
Niepełnosprawni w labiryncie administracyjnym
Procedurę urzędniczą dodatkowo pokrzyżowały nieoczekiwane przeciwności.  fot: BŚDodaj do Facebook

Niepełnosprawni w labiryncie administracyjnym

MAŁGORZATA BRYL
Długotrwałe procedury administracyjne blokują prace remontowe w posiadłościach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie.

Od 2000 roku PSOUU Koło w Cieszynie starało się o nowe lokum dla swojej działalności. W 2009 roku stowarzyszenie weszło w posiadanie pustostanu w Bażanowicach, tzw. "zameczku". Jest to zabytek datowany na 1894 rok. Z kolei w 2011 roku stowarzyszenie weszło w posiadanie kolejnej nieruchomości położonej niedaleko „zameczku” - pola rolnego oraz działki wraz z kolejnym budynkiem zabytkowym tzw. "oborą". To w sumie duża powierzchnia pod inwestycję, bo w sumie 5,5 ha.

- Na tym terenie ma powstać Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń "Ekozofia Niepełnosprawnych" - tłumaczy Rafał Guzowski z PSOUU Koło w Cieszynie. - Plany te są ściśle powiązane ze zrównoważonym rozwojem. Po pierwsze: biobudownictwa (z surowców naturalnych, którymi są np. glina i słoma) i pasywne budynki, po drugie to ochrona środowiska (dbałość o czystość gleby, wód gruntowych i powietrza poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii oczyszczalni ścieków, ograniczenie emisji, fotowoltaika – alternatywne źródła energii). Trzecim równie istotnym elementem jest promowanie ekologicznego stylu życia (np. ekologiczna uprawa rolna i tradycyjne przetwórstwo). Czwartym elementem filozofii zrównoważonego rozwoju jest ochrona dóbr kultury regionu, pamiętajmy, że "zameczek" i tzw. "obora" wchodziły w skład dawnej Komory Cieszyńskiej. Piąty element to funkcja jaką Centrum będzie spełniać. Gospodarzami obiektów będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to miejsce edukacji, rehabilitacji, usamodzielniania się, miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób pełnosprawnych - wyjaśnia Guzowski.

Problem jednak w tym, że powstałe w 2011 roku Studium Uwarunkowania Przestrzennego w gminie Goleszów uniemożliwia stworzenie w zakupionej "oborze" działalności, jaką PSOUU chciałoby prowadzić. Jest to działka i nieruchomość o charakterze przemysłowym i według zapisu w Studium można prowadzić tam tylko działalność produkcyjną lub magazynową. PSOUU nie ma takich zamiarów. - Remont "obory" na magazyn czy halę produkcyjną nie wchodzi w grę. Naszym celem jest stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, którego działalność będzie związana z gastronomią. Mówiąc wprost chcemy stworzyć tam restaurację, w której będą pracować również osoby z niepełnosprawnością intelektualną - wyjaśnia Guzowski.

PSOUU już w 2011 roku zgłosiło w Urzędzie Miejskim w Goleszowie to zapotrzebowanie. Sprawa jednak wciąż się ciągnie, bo nieuniknioną długą procedurę urzędniczą dodatkowo pokrzyżowały nieoczekiwane przeciwności. Konieczne okazało się zmienienie zapisu w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Żeby to jednak zrobić konieczne jest zmienienie zapisu też w Studium Zagospodarowania Przestrzennego, a następnie konsultowanie go z wojewodą śląskim.

W kwietniu 2013 gmina Goleszów podpisała umowę na sporządzenie Studium. Wstępnie szacowano przy zlecaniu tych prac, że nowe Studium powstanie najdalej w końcu 2014 roku, co dałoby zielone światło dla PSOUU do rozpoczęcia tam prac przystosowawczych. Jednak wykonawca upoważniony przez gminę Goleszów do wykonania nowego Studium zdaniem gminy nie sprostał temu zadaniu i zerwała z nim umowę, a w styczniu tego roku zaczęła szukać nowego wykonawcy. - Mieliśmy perturbacje z tym wykonawcą, on po pierwszych dwóch etapach prac musiał zrezygnować - tłumaczy wójt Goleszowa Krzysztof Glajcar. W ten sposób stracono blisko rok, bo nowy wykonawca, spółka "Ład" z Katowic, rozpoczął od nowa prace nad Studium w lutym tego roku. Wójt Goleszowa ocenia, że być może w tej sytuacji dokument będzie gotowy dopiero w połowie 2015 roku.

Stowarzyszenie prowadzi równolegle prace przygotowawcze związane z rozpoczęciem remontu w drugiej nieruchomości, tzw. "zameczku". - W przypadku tej działki Plan Przestrzennego Zagospodarowania Gminy Goleszów i nasze plany są spójne. Status prawny tej parceli umożliwi nam przeprowadzenie inwestycji. W obecnej chwili projekty koncepcyjne dotyczące renowacji, adaptacji zabytku oraz jego rozbudowy złożone są u konserwatora zabytków i oczekujemy na jego opinię. Następnym krokiem będzie wykonanie projektu budowlanego wielobranżowego. Planujemy, że jeszcze w tym roku uda się rozpocząć tam remont - szacuje Guzowski.

Inwestycje remontowe PSOUU w Bażanowicach mają być finansowane z środków zewnętrznych. - Tak ogromna inwestycja, ze względu na swoja złożoność, musi być finansowana z kilku źródeł. Z nadzieją patrzymy na rozpoczęcie okresu programowania środków unijnych, również na fundusze norweskie 2014-2020. Ostrożne szacunki mówią o kwocie przekraczającej 30 mln zł. - mówi Guzowski. Jednak i to nie jest koniec wydatków Stowarzyszenia. - Złożoność tego projektu, nawet pod kątem finansowania polega na tym, iż na dwóch działkach stoją zabytki architektoniczne. Zobowiązuje nas do np. zabezpieczenia stropów w oborze przed zawaleniem dachu, czy naprawa dachu "zameczku" zerwanego w czasie wichury, utrzymaniu porządku wokół obejścia budynków, wycinka drzew, przycinanie suchych gałęzi - dodaje.

Uciekający czas jest więc nie na rękę tej organizacji, tymczasem nic nie wskazuje na to, że procedury urzędnicze będą mogły przyspieszyć. - Mam pełną świadomość, że zadanie jest wydłużone w czasie, ale pewnych procedur administracyjnych nie da się przeskoczyć. Natomiast absolutnie popieram działanie PSOUU i ich inicjatywę w Bażanowicach - zapewnia wójt.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ktoś ma chrapkę na areały po maska upośledzonych umysłowo ?

Jo żem zawsze myśloł co tam je ferma drobiu czy strusi abo bażantów a tu tako niespodzianka.

No cóż to jest gmina Goleszów największy organizacyjny bajzel w polsce,a to jest Polska największy organizacyjny bajzel w całej europie

Jano, nie obrażaj. Jak się pokoleniami kultywuje "tradycję" istnienia dwóch "polsk" to nie mówmy o bajzlu. Jak się określa nieposłuszeństwo publiczne jako cnotę, to nie mówmy o bajzlu. Jak "ważna osoba" godo głupoty, to nie nazywajmy tego perfumerią. Jak się latami tolerowało "koleżeńskie" układy w PFRON, to nie mówmy o szacunku dla niepełnosprawnych. Winni co z tych wątpliwych zachowań uczynili sposób na zarabianie. Winni co przechodzili obojętnie. Winni MY. Jak coś faktycznie chcemy czynić dobrego to siadamy do stołu i działamy. Można nawet przyspieszać "procedury". Skoro może kolejne lobby, umocowane na najwyższych szczeblach cywilno-kościelnych, to możemy i MY. Zresztą, co jo godom, z grónia widać lepii.

Coś trudno z tego coś sensownego zrozumieć. Niby wspólne plany a wynika że istnieje konflikt. Może Goleszów przesadził w planach. W rejonie pobudowała się jedna fabryczka ale dalszych chętnych do inwestowania nie ma. Trudno też wierzyć w perturbacje z firmą "Ład". Ktoś ją przecież wybrał. Na pewno nie krasnoludki tylko goleszowscy samorządowcy. Wniosek wydaje się oczywisty: są problemy z tzw. zrównoważonym rozwojem. Najpierw samorządowcy realizują jakieś niezrozumiałe interesy a potem podciągają swoje pomysły pod "zrównoważenie". Ale jest fajnie. Robota urzędnicza wre. Wypłaty budżetowe są regularne. I taki stan wydaje się wielu satysfakcjonować. Ciekawe czy satysfakcjonuje taki stan rzeczy Pana Buzka, który wokół chwali się swoimi zasługami samorządowymi. Wypada życzyć Panu Guzowskiemu i jego ferajnie mnóstwo zdrowia. Mała dygresja: wydaje się kłamstwem rozpowszechnianie tezy że to Pan Premier jest wyłącznym winowajcom losów osób niepełnosprawnych.

Tam już są dwie fabryki a jeszcze coś się buduje

właśnie czy ktoś wie, co tam będzie?

*ps
W goleszowie nie ma systemu informacji, więc pytam....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama