, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Cieszyńska Wenecja oraz tereny zielone pomiędzy mostami Wolności i Przyjaźni zmienią się nie do poznania
Projekt jest na tyle ciekawy, że został zaprezentowany w ramach spotkania wszystkich Euroregionów wzdłuż granicy polsko-czeskiej jako przykład dobrej praktyki. fot: Dorota Havlíková



Dodaj do Facebook

Cieszyńska Wenecja oraz tereny zielone pomiędzy mostami Wolności i Przyjaźni zmienią się nie do poznania

STEFAN MAŃKA
Cieszyn i Czeski Cieszyn przygotowują się właśnie do kolejnego etapu projektu Ogrodu Dwóch Brzegów, zapoczątkowanego przed pięcioma laty. Jego pomysłodawcom przyświecał jeden cel - przemiana terenów nad graniczną rzeką Olzą w miejsce przyjazne mieszkańcom w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Kolejny etap projektu skupi się na nabrzeżu między mostami Wolności i Przyjaźni. Spore zmiany szykują się m.in. na Cieszyńskiej Wenecji.

- Ideą pilotażowego projektu Ogród Dwóch Brzegów 2013-2015 jest połączenie zrewitalizowanych już przestrzeni w obydwu miastach trasami pieszo-rowerowymi wzdłuż Olzy, które będą przedłużeniem ścieżek rowerowych wybudowanych do tej pory na terenach rekreacyjno-sportowych. Tym samym powstanie duża pętla dla spacerów i przejażdżek na rowerach i rolkach. Ulepszeniu ulegnie również poziom i różnorodność infrastruktury turystycznej po obydwu stronach Olzy - mówi dyrektor Stowarzyszenia Regionalnej Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego Václav Laštůvka i przypomina, że do tej pory zrealizowano trzy projekty: Revitalpark 2010, SportPark - Park Sportowy i SportMost - Most Sportowy. Dzięki nim oraz dużemu wsparciu finansowemu z UE udało się zrewitalizować stare parki, wyremontować mosty graniczne i przywrócić nad Olzę kawiarnię NOIVA/AVION.

Obszarem realizacji projektu będzie miejsce spotkań, spacerów i aktywnego odpoczynku mieszkańców obydwu miast i turystów, dla których magnesem ma stać się Cieszyńska Wenecja oraz tereny zielone po stronie czeskiej. Nie ma co ukrywać, iż obecny stan infrastruktury i zaniedbanie ulicy Przykopa utrudnia wypromowanie jej jako atrakcji turystycznej.

- Postanowiliśmy wykorzystać dotacje unijne na rewitalizację publicznej przestrzeni Cieszyńskiej Wenecji, która obejmie: remont nawierzchni ulicy Przykopa i ul. Młyńska Brama, kamienne umocnienie brzegów Młynówki, przebudowę głównych mostków i schodów. Wenecja zostanie odpowiednio podświetlona - zarówno sama Młynówka jak i ulica, by stała się miejscem do ciekawych przechadzek nawet po zmroku. Planujemy też uzupełnienie Przykopy o kwiatowe rabaty bylinowe założone wzdłuż brzegu Młynówki oraz elementy małej architektury stylizowane na zabytkowe, z kolei część oryginalnego wyposażenia zostanie odnowiona - dodaje sekretarz UM w Cieszynie Stanisław Kawecki.

Dodatkowo częściowo przebudowany i wyremontowany zostanie chodnik Alei Łyska między dwoma mostami oraz wybudowana zostanie ścieżka rowerowa prowadząca od Parku pod Wałką pod Mostem Wolności aż w okolice dawnej Młyńskiej Bramy. W ul. Przykopa na jednym z zieleńców powstanie plac zabaw. - Interesujące jest samo miejsce jego lokalizacji, a także fakt, że na jego terenie powstanie ścianka wspinaczkową dla dzieci która od strony ulicy imitować będzie ścianę frontową typowego dla tego miejsca domu - dodaje Kawecki.

Poza nowymi chodnikami i ścieżkami dla rowerzystów i pieszych po stronie czeskiej Olzy zaplanowano remont chodników i parkingów, rekonstrukcję i budowę nowego placu zabaw da dzieci, miejsca widokowe oraz rewitalizację terenów zielonych. - Nowością będzie wytyczenie miejsc dla plenerów ogrodowych - dodaje Václav Laštůvka.

- Tereny nabrzeża po naszej stronie są unikatowym parkiem w samym śródmieściu. Cieszy mnie, że udało się pozyskać znaczące fundusze z Unii na kontynuację ich rewitalizacji i modernizacji. Dziś nie wystarczy samo miejsce z trawą i drzewami, aby utrzymać w mieście młodych i aktywnych ludzi zakładających rodziny. Trzeba im zaoferować dobre miejsce do życia, a o tym decyduje również dobra infrastruktura rekreacyjno-sportowa - mówi burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček.

Całkowity koszt projektu to nieco ponad 1,712 mln euro. Większą część tej kwoty bo ponad 1,455 mln euro pochodzi z unijnego dofinansowania. Miasto Cieszyn z własnego budżetu przeznaczy na projekt ponad 178 tys. euro. Z kolei Czeski Cieszyn wyda nieco ponad 78 tys. euro.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Należy wykonać co najmniej kładkę łączącą dwa rynki - tam gdzie była od czasów przed I wojną światową.
Prawie 2 mln. euro i nic w tym projekcie nie mówi się o tym.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama