, czwartek 2 maja 2024
Cieszyn: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o budżecie obywatelskim, a boicie się zapytać
Jak zapewnia urząd, nie ma takiego mieszkańca Cieszyna, który nie otrzymałby do swojej skrzynki pocztowej specjalnej ulotki promującej budżet obywatelski. fot: Dinksy



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o budżecie obywatelskim, a boicie się zapytać

MB
Cieszyn: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o budżecie obywatelskim, a boicie się zapytać

Pula budżetu obywatelskiego to 300 tys. zł, maksymalny koszt jednego projektu to 50 tys. zł, fot. Dinksy


Cieszyn: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o budżecie obywatelskim, a boicie się zapytać

Wolontariusze przy punkcie informacyjnym budżetu obywatelskiego na płycie rynku rozmawiają z przechodniami o idei budżetu obywatelskiego, fot. ARC SPOT


Cieszyn: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o budżecie obywatelskim, a boicie się zapytać

Punkt informacyjny działa od wczoraj i będzie otwarty przez najbliższe trzy tygodnie w godz. 15.00 - 18.00 na rynku w Cieszynie, fot. ARC SPOT

Mieszkańcom Cieszyna został już niecały miesiąc na zgłaszanie propozycji projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2016. Urząd Miasta wreszcie wystartował z promocją tej inicjatywy. Jak to się mówi, lepiej późno niż wcale...

Niedawno powołany przez burmistrza Ryszarda Macurę zespół do spraw budżetu obywatelskiego rzucił się w wir pracy. Od 22 czerwca mieszkańcy Cieszyna mogą zgłaszać swoje propozycje projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2016. Ostatecznym terminem dostarczania do urzędu pomysłów jest 24 sierpnia br. Na niecały miesiąc przed zakończeniem tej procedury miasto przygotowało kilka przedsięwzięć nagłaśniających ideę budżetu obywatelskiego.

Jak zapewnia urząd, nie ma takiego mieszkańca Cieszyna, który nie otrzymałby do swojej skrzynki pocztowej specjalnej ulotki promującej budżet obywatelski. Na broszurze zaprojektowanej przez cieszyńskie Dinksy w sposób łatwy i przejrzysty zostało wyłożone, czym jest budżet obywatelski i jakie są jego główne założenia w Cieszynie. - By twarde dane włożyć w miękką oprawę, trzeba stworzyć system ilustracji pokazujący jak najprościej przebieg konkretnego procesu. Ulotka budżetu obywatelskiego dla Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie łączy mnóstwo przydatnych informacji z obrazkami, dzięki czemu jest zrozumiała i przyjazna - czytamy na profilu Dinksy na portalu społecznościowym Facebook.com.

Drugim rozwiązaniem mającym na celu zainteresować mieszkańców budżetem obywatelskim jest punkt informacyjny na płycie rynku w Cieszynie (w razie niepogody w podcieniach ratusza lub w głównym holu urzędu). Punkt informacyjny budżetu obywatelskiego jest otwarty od wczoraj, 27 lipca i będzie działał przez najbliższe trzy tygodnie w godz. 15.00 - 18.00. Dyżury przy punkcie informacyjnym będą pełnić w formie wolontariatu przedstawiciele zespołu ds. budżetu obywatelskiego, w tym też cieszyńscy radni.

Wśród radnych, którzy zapisali się na pełnienie takiego dyżuru, znajdują się: Janina Cichomska, Remigiusz Jankowski, Iwona Kabiesz, Krzysztof Kasztura, Krystian Kukuczka, Irena Kwaśny, Krzysztof Pszczółka, Gabriela Staszkiewicz, Marek Szczypka, Adam Swakoń i Piotr Tomica. Pozostali radni również zadeklarowali poparcie dla tej inicjatywy, jednak ze względów zdrowotnych lub z powodu zaplanowanych urlopów będą nieobecni. Jest to więc kolejny argument, by tak ważne procedury nie odbywały się podczas wakacji, bo skutkuje to nie tylko nieobecnością części mieszkańców, ale i samorządowców.

W punkcie informacyjnym budżetu obywatelskiego na płycie rynku można zdobyć informacje na temat idei budżetu obywatelskiego: wolontariusze w prostych słowach wytłumaczą regulamin i harmonogram procedur tej inicjatywy; wyjaśnią, co może być wykonane z puli budżetu obywatelskiego; w razie zapotrzebowania poinstruują też mieszkańca, jak napisać własny wniosek z projektem do budżetu obywatelskiego. Przede wszystkim chodzi o zachęcenie mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz Cieszyna.

Dodatkowo w propagowanie idei budżetu obywatelskiego w Cieszynie włączyły się środowiska działkowców, sportowców i działaczy sportowych, a także szereg organizacji pozarządowych działających w mieście.

Zespół do spraw budżetu obywatelskiego myśli o dalszych rozwiązaniach promocyjnych, (np. zwiększenie liczby punktów informacyjnych). Jednak te pomysły zapewne uda się wcielić w życie dopiero od przyszłego roku. Członkowie cieszyńskiego zespołu podglądają te samorządy, którym udało się już z świetnym skutkiem wdrożyć budżet obywatelski, np. w Łodzi, Gdyni czy Wrocławiu. Z doświadczeń wynika, że pierwsze lata włączania tej społecznej inicjatywy są najczęściej krytyczne i na zdobycie zaufania mieszkańców trzeba zapracować. Powołana w roku ubiegłym Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Cieszynie jest tego świadoma - to dlatego wyznaczyła sobie dwa podstawowe cele na przyszłość: rozwijanie idei budżetu obywatelskiego oraz praca nad programem wzmocnienia współpracy miasta z cieszyńskimi organizacjami pozarządowymi.

Członkowie zespołu do spraw budżetu obywatelskiego obserwują tegoroczne procedury i już zbierają wszystkie uwagi i zastrzeżenia. Jak zapowiadają, na wrzesień jest planowane spotkanie robocze, podczas którego wszystkie pomysły zostaną przedyskutowane, a następnie przekazane burmistrzowi Ryszardowi Macurze. Wśród podstawowych założeń jest szybsze uruchomienie procedur budżetu obywatelskiego w roku 2016. Jak mówi naczelnik Arkadiusz Skowroński pełniący funkcję przewodniczącego zespołu ds. budżetu obywatelskiego w Cieszynie, nie ma przeszkód, by harmonogram budżetu obywatelskiego wystartował szybciej, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku - tak, aby wszystkie procedury zakończyć przed wakacjami. Jak jednak dodaje, wiele zależy od terminu wniesienia inicjatywy uchwałodawczej radnych, a także inicjatyw oddolnych mieszkańców wspierających takie rozwiązanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama