, czwartek 18 kwietnia 2024
Budżet obywatelski w Cieszynie? Tak, ale wiele musi się zmienić
Impuls do wznowienia prac nad kontynuacją budżetu obywatelskiego w Cieszynie wyszedł od radnych z klubu Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, którzy złożyli w tej sprawie wniosek do pozostałych radnych i kierownictwa miasta. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Cieszynie? Tak, ale wiele musi się zmienić

MAŁGORZATA BRYL
Mimo tego, że mamy już koniec kwietnia, w Radzie Miejskiej Cieszyna pojawił się impuls do kontynuacji budżetu obywatelskiego w 2016 roku i latach kolejnych. Kolejne procedury mają być udoskonalone i przebiegać w innym terminie niż pilotażowa edycja.

Radni z CIS są na "tak”

Impuls do wznowienia prac nad kontynuacją budżetu obywatelskiego w Cieszynie wyszedł od radnych z klubu Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, którzy złożyli w tej sprawie wniosek do pozostałych radnych i kierownictwa miasta. - Szanowni Państwo Radni jeżeli chcemy kontynuować budżet obywatelski w roku 2016, to musimy podjąć decyzję o przystąpieniu do jego realizacji, gdyż ubiegłoroczny budżet obywatelski był sprawą jednorazową - wnioskują radni z CIS. - Konieczne jest ponowne zaprojektowanie mechanizmu budżetu, wypracowanie metodologii i podjęcie uchwały inicjującej całą procedurę budżetową - dodają.

Radni z CIS zwrócili się do radnych i kierownictwa miasta o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie kontynuowania w roku 2016 budżetu obywatelskiego. Na złożony w połowie kwietnia wniosek burmistrz jeszcze nie odpowiedział, ale można przypuszczać, że oficjalnie odniesie się do niego podczas najbliższej sesji Rady Miasta w dniu jutrzejszym.

A co na to mieszkańcy?

W marcu i kwietniu zapytaliśmy mieszkańców Cieszyna o zdanie. Chcieliśmy sprawdzić, czy wiedzą, co to jest budżet obywatelski i że takie coś działa w mieście od zeszłego roku. Zadawaliśmy także pytanie, czy mają ochotę się w to zaangażować. Pytania wysyłaliśmy pocztą elektroniczną i zrobiliśmy parę sond ulicznych.

W grupie 30 przypadkowych mieszkańców spotkanych na różnych ulicach Cieszyna tylko dwóch mieszkańców wiedziało, co to jest budżet obywatelski i że działa on w Cieszynie. Jednocześnie te osoby stwierdziły też, iż nie mają ochoty się w to angażować. Najczęstszymi uwagami w tym kontekście było: "budżet i finanse to nie moja sprawa, tym rządzi burmistrz”.

Jednak po wytłumaczeniu, co to jest budżet obywatelski i jakie profity z tego wynikają, ci sami mieszkańcy reagują bardzo entuzjastycznie, "na gorąco” podsuwając różne rozwiązania. Jednak z rozmów też wynika, że sami wniosku nie złożą, chcieliby mieć reprezentanta, któremu przekażą pomysł, a ten zaniesie to do urzędu.

Mieszkańcy zgłaszają uwagi

W zeszłorocznym głosowaniu w ramach pilotażowego budżetu obywatelskiego w Cieszynie wzięło udział 1701 osób. Może nie jest to imponujący wynik w porównaniu z miastami, gdzie budżet obywatelski działa od lat. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy raz, nie jest to najgorsza frekwencja.

O podpowiedzi, jak można udoskonalić budżet obywatelski w Cieszynie, zapytaliśmy różne osoby z grona lokalnych działaczy w Cieszynie czy mieszkańców, którzy zaangażowali się w pilotażową edycję. Nasze pytania spotkały się ze sporym odzewem i zaangażowanym podejściem.

Większość osób z tego grona jest za kontynuacją budżetu obywatelskiego w Cieszynie, ale mają sporo zastrzeżeń co do pilotażowej edycji. Wśród najczęstszych uwag pojawia się brak wystarczającej promocji pilotażowej edycji budżetu obywatelskiego oraz nieodpowiedni termin głosowania (wakacje). Wśród uwag pojawia się też propozycja szerszego wejścia w partnerstwo z lokalnymi mediami.

Ciekawymi i wartymi rozważenia uwagami, które również pojawiają się często, jest przygotowanie strony poświęconej budżetowi obywatelskiemu i/lub profilu facebookowego, gdzie cały rok są wrzucane informacje, więc strona tętni życiem. Krótkofalowe działanie tuż przed wdrożeniem procedury budżetu obywatelskiego nie działa na mieszkańców.

Mieszkańcy często proponują także, by wyznaczyć przedstawicieli, którzy pomogliby mieszkańcom pisać wnioski czy wytłumaczyli, na czym ta akcja polega. W jednej z uwag pojawia się, by funkcję takiego pośrednika przejął jakiś urzędnik. W innej uwadze pojawia się propozycja, by funkcję animatorów podczas wdrażania budżetu obywatelskiego przejęli na siebie radni poprzez zwoływanie w swoim okręgu spotkań i innych akcji promocyjnych.

Wśród uwag pojawiają się też kwestie wyższej kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski, napisania jasnych kryteriów podziału kwoty takie budżetu, uporządkowania wszystkich informacji. Wszyscy są zgodni co to tego, że trzeba zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu np. na stronie internetowej i angażować mieszkańców do działania cały rok, a nie tylko w chwili głosowania.

Odpada termin wakacyjnego głosowania

Można już stwierdzić, że ratusz raczej nie popełni drugi raz błędu związanego z uruchamianiem budżetu obywatelskiego w sezonie ogórkowym. - Nie mamy wątpliwości, co do tego, że budżet obywatelski należy kontynuować tylko w zmienionej formule - komentuje radna Janina Cichomska. - Zdecydowanie odpada wakacyjny termin składania wniosków, z resztą termin ten biorąc pod uwagę, że już mamy prawie maj jest zupełnie nierealny - dodaje.

Radna sugeruje, by wdrożyć inne rozwiązanie, które nie przeszło w poprzedniej kadencji. - Uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie w budżecie na rok 2016, w formie rezerwy celowej, środków finansowych na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Wtedy zgłaszanie wniosków i głosowania mogą odbywać się na początku roku 2016 - mówi Cichomska.

Nadal zbieramy uwagi w sprawie budżetu obywatelskiego w Cieszynie. Co można zmienić? Jak udoskonalić? Czekamy na Państwa propozycje pod adresem mailowym m.bryl@gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jo Cię prosza... dobrze godosz

jo cie prosza....
Po to my wybierali radnych, aby byli oni tymi właśnie przedstawicielami wyborców - może to brzydko brzmi, ale ich psim obowiązkiem jest wysłuchać potencjalnych pomysłodawców elementów takiego budżetu obywatelskiego - tzn. wskazanie burmistrzowi przy pracach nad budżetem co się w nim ma znaleźć - bo urząd i burmistrz są dla ludzi - jak "Kowalski" przyjdzie do radnego i powie że chodnika i lamp na tej ulicy nie ma to radny ma to zgłosić w urzędzie - a urząd ma to zaplanować w jakiejś perspektywie czasowo-finansowej....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama