, piątek 17 maja 2024
Cieszyn przestaje być miastem handlu?
Ten targ rolno-spożywczy z uwagi na jego wygląd i promocję, a także promocję zdrowej żywności w telewizji ma ogromną popularność - mówi Wiesław Sosin fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Cieszyn przestaje być miastem handlu?

MB
Radni pytają, czy Cieszyn przestaje być miastem handlu targowego. - Tak, to dobra teza - odpowiada dyrektor MZD, podając powody tego stanu rzeczy. Jednak nie wszystkie targowiska w Cieszynie są w złej kondycji.

Gośćmi ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie byli przedstawiciele Zakłady Budynków Miejskich, Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Miejskiego Zarządu Dróg, którzy przedstawili strukturę organizacyjną tych instytucji i podzielili się z radnymi informacjami na temat zakresu ich działalności.

Dyrektor MZD, Wiesław Sosin w swojej wypowiedzi zawarł m.in. informacje na temat funkcjonowania targowisk w Cieszynie i ich stanu. - Utrzymujemy trzy miejskie targowiska. Najważniejsze jest to duże targowisko przemysłowe przy ul. Katowickiej. Na tym targowisku mamy ok. 700 miejsc i takich stałych klientów, którzy zawsze płacą opłatę rezerwacyjną, jest 220. Większość korzysta z lepszych dni targowych, czyli przede wszystkim soboty i przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą - poinformował Sosin.

- Drugim targowiskiem są Miejskie Hale Targowe. Tam bardzo szybko zmniejsza się handel targowiskowy. W tej chwili tam jest tylko 37 straganów i 17 klientów opłacających stałe opłaty. Reszta to lokale użytkowe, w tej chwili mamy 10 zajętych lokali użytkowych. Trzecim targowiskiem jest targowisko rolno-spożywcze, które cieszy się największą popularnością. Mamy tu 150 miejsc, które są w 100 procentach zawsze obłożone - dodał.

Do kwestii związanej z funkcjonowaniem targowisk na terenie Cieszyna odniósł się radny, Krzysztof Pszczółka. - Zauważyłem ośmioprocentowy spadek przychodów z opłaty targowej utrzymujący się od kilku lat. Czy dobra jest ta teza, którą teraz postawię, że miasto Cieszyn przestaje być miastem handlowym w postaci handlu targowego? - zapytał Pszczółka.

- Tak, to jest dobra teza. Ten targ rolno-spożywczy z uwagi na jego wygląd i promocję, a także promocję zdrowej żywności w telewizji ma ogromną popularność. Z kolei jeśli chodzi o przemysłówkę, to gdy rozmawiam z szefami, to odpowiadają, że mają dziesięć minut od Cieszyna sklep Auchan z tym samym towarem - odpowiedział Sosin. - Dlatego cały czas prowadzimy analizy, co z targowiskiem przemysłowym - dodał.

Do tematu targowiska spożywczego przed ostatnią sesją odniósł się także radny, Krzysztof Herok, składając wniosek do burmistrza Cieszyna. - Zwracam się z wnioskiem o przedstawienie na najbliższej sesji informacji o aktualnej sytuacji związanej z trwającym postępowaniem o odzyskanie terenu targowiska spożywczego na rzecz byłego właściciela oraz możliwych konsekwencjach wynikających z przeprowadzenia na tym terenie w 2013 roku remontu przez miasto Cieszyn z wykorzystaniem dotacji z Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, pomimo faktu prowadzenia postępowania o odzyskanie tego terenu - radny przedstawił swój wniosek. W odpowiedzi podczas sesji burmistrz poinformował, że przygotuje odpowiedź na sesję Rady Miejskiej w maju.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Młodzi,dobrze wykształceni ludzie wyjeżdżają za granicę,pozostało miasto emerytów ,rencistów i zawistnych cieszyniaków ,gdzie jeden drugiego w łyżce wody by utopił.

Smutne to ale jakże prawdziwe. Jak nic się nie zmieni to tak właśnie będzie.

Jasne,jeszcze zostało targowisko,dające zatrudnienie ludziom,którzy nie chcą zasilać kręgi bezrobotnych.Cieszyn od wieków znany był w całej Europie jako miasteczko handlowe,tam można się spotkać,poplotkować..jedyne miejsce tętniące życiem w tym mieście.Kiedyś taki targ odbywał się pod samym Ratuszem i nasi przodkowie byli z tego bardzo dumni.Zlikwidowano dobrze prosperujące zakłady pracy,dworce,najlepiej wybudować jeszcze jeden zachodni supermarket,a może czas zmienić jeszcze nurt rzeki Olzy..?

Cieszyn od wieków był znany w całej Europie jako miasteczko handlowe,targ odbywał się pod samym Ratuszem i nasi przodkowie byli bardzo z tego dumni.Wielkie zmiany zaszły w obecnym czasie zlikwidowano dobrze prosperujące zakłady pracy,dworce PKS,PKP może czas zmienić nurt rzeki Olzy,może wybudować kolejne zachodnie supermarkety ...

Ewidentnie, Cieszyn przestaje być miastem handlu, targowiska nie są tu wyłącznym wykładnikiem. Upadają firmy, zamykają swoje podwoje sklepy i lokale gastronomiczne.
A klika dalej ma się dobrze. Moim skromnym zdaniem skoro podmiotów ubywa, powinna kurczyć się również administracja.
Ale nie w naszym skorumpowanym mieście, gdzie nigdy nie ceniło się przedsiębiorczości tylko najważniejsze były układy.

Cieszyn w tej chwili to wielkie uśpione pustkowie. Co mają zrobić radni wg. mnie nic siedzieć i zbierać diety. Z pustego to nawet Salomon nie naleje. Zlikwidował bym wszystkie rady w kraju bo przejadają i tak puste budżety. Kiedyś nie było rad i świat się kręcił. Tu brakuje przemysłu pracy rynków zbytu i wtedy wszyscy będą mieli się dobrze. Chciano wejścia do UE to się ma to co się ma. Najwięcej chodziło UE o zniszczenie polskiego przemysłu żeby z naszego kraju zrobić sobie rynek zbytu a dla siebie tanią siłę roboczą. To jedno UE udało się najlepiej i jesteśmy trzecim światem i nie umiemy prawdzie spojrzeć w oczy a na końcu jeszcze głosujemy na tych co Uni w tym pomagają

Cała śęk leży w tym, że brak też i Salomona.

Więcej markietów trzeba wybudować!!

to nie dotyczy tylko handlu na tagowisku a dotyczy całego miasta wszystko w dół

Pan Sosin znany jest wszystkim z faktu, iż powie wszystko cokolwiek chce usłyszeć przełożony.

Panie Herok miasto Cieszyn umiera, tu potrzeba recepty jak ożywić miasto aby było centrem powiatu z prawdziwego zdarzenia. Z US (chyba Pan jest absolwentem) z kierunkami polonistycznymi i artystycznymi to jesteśmy skazani na przegraną. Powinno otworzyć się inne kierunki, przyciagnać młodzież, biznes (jak ich ZUS i US nie wykończy). Ruszcie się bo macie placone z naszych podatków!!!!!!!!!!

"Mamy tu 150 miejsc, które są w 100 procentach zawsze obłożone - dodał" - co to znaczy? Że są wykupione, ale nie zawsze ktoś handluje? Owszem, teraz jest mnóstwo sprzedających i kupujących, ale zimą często tylko kilku sprzedawców.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama