, sobota 7 grudnia 2019
Chybie: Wójt załatwił przejście pod torami
Jak ustala nasza redakcja, dziś jest już pewne, że do tej absurdalnej sytuacji nie dojdzie, wszystko dlatego, że samorządowcy z Chybia wzięli sprawy we własne ręce. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Chybie: Wójt załatwił przejście pod torami

MB
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach remontu linii kolejowej przebiegającej przez Chybie chciały zlikwidować główne przejście kolejowe w tej gminie, a z najruchliwszej ulicy uczynić ślepą uliczkę. Samorządowcy ostro zaprotestowali i to się opłaciło, bo budowa przejścia w tym samym miejscu zostanie jednak wpisana do planów inwestycyjnych PKP PLK.

O sprawie szeroko informowaliśmy w maju br. PKP PLK przygotowują się do dużej inwestycji związanej z modernizacją linii kolejowej od Katowic przez Czechowice-Dziedzice aż do Zebrzydowic w powiecie cieszyńskim. Inwestycja przebiegnie też po szlaku kolejowym przebiegającym przez gminę Chybie. PKP PLK planują szereg zmian, a najbardziej kontrowersyjne było zlikwidowanie przejazdu kolejowego w ciągu powiatowej drogi ulicy Bielskiej w Chybiu. Miejscowość miała być bowiem w tym miejscu przepołowiona na pół wysokimi ekranami akustycznymi, a przejście dla ruchu kołowego i dla pieszych w tym miejscu miało być skasowane. Najbliższe przejście według planów PKP stanęłoby ok. kilometr dalej, co wymagałoby od mieszkańców każdorazowo robienie duże koła w drodze do urzędu, szkoły, kościoła czy pracy. Ulica Bielska to główna ulica Chybia, według planów PKP nagle miałaby się stać ślepą uliczką.

Jak ustala nasza redakcja, dziś jest już pewne, że do tej absurdalnej sytuacji nie dojdzie, wszystko dlatego, że samorządowcy z Chybia wzięli sprawy we własne ręce. Przy wsparciu przedstawicieli stowarzyszenia Kolej na Śląsk udało im się wynegocjować rozwiązanie, które nie celuje w interes społeczności Chybia. - Jestem przekonany, że uda nam się doprowadzić do wpisania budowy przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów do planów inwestycyjnych PKP PLK S.A., natomiast jego realizacja, tak, jak realizacja całej inwestycji dotyczącej modernizacji linii kolejowej, zależy od pozyskania przez inwestora środków z funduszy UE na ten cel. Jeśli do tego nie dojdzie, najprawdopodobniej nie dojdzie również do wykonania zadania inwestycyjnego, a wówczas stan obecny nie ulegnie zmianie - odpowiada w rozmowie z naszą redakcją wójt Chybia, Janusz Żydek.

Co do szczegółów, samorządowcy z Chybia skorzystali z trybu konsultacji w sprawie planowanej inwestycji PKP PLK, jakie ogłosił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Między sierpniem a wrześniem br. wszelkie zainteresowane podmioty mogły w sprawie planowanego remontu linii kolejowej zgłaszać swoje uwagi i wnioski. Chybie też złożyło swój wniosek.

- Korzystając z tej możliwości w piśmie z dnia 19 sierpnia br. wniosłem o nałożenie na wnioskodawcę (PKP PLK S.A. ) obowiązku uwzględnienia w dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej wykonania przejścia podziemnego dla pieszych wraz ze ścieżką rowerową w zamian za przeznaczony do likwidacji przejazd kolejowy na ul. Bielskiej - mówi nam Janusz Żydek. - W uzasadnieniu podniosłem, iż z punktu widzenia mieszkańców i reprezentujących ich władz gminy Chybie wykonanie przejścia podziemnego dla pieszych wraz ze ścieżką rowerową w ciągu ul. Bielskiej jest sprawą priorytetową przede wszystkim ze względów społecznych - dodaje. - Aktualnie oczekujemy na wydanie przez RDOŚ w Katowicach decyzji środowiskowej, w której nasz wniosek powinien zostać uwzględniony - zaznacza wójt.

Ulica Bielska w Chybiu, w której ciągu miało być skasowane przejście kolejowe, to bardzo ruchliwa droga. Zgodnie z wykonanymi pomiarami ruchu w dniach 31 maja i 1 czerwca 2016 r. przez obecnie istniejące skrzyżowanie drogi (ul. Bielska) z linią kolejową Trzebinia - Zebrzydowice odpowiednio w dniu 31 maja przejazd przeszło 536 pieszych i przejechało 889 rowerzystów, w dniu 1 czerwca pieszych było 554, rowerzystów było 1127. Dane o liczbie rowerzystów przejeżdżających przez ten przejazd są zbieżne z danymi uzyskanymi w dniach 13 kwietnia 2016 r. - 1068 rowerzystów i dnia 12 kwietnia 2016 r. - 920 rowerzystów.

Wójta Chybia w działaniach o wywalczenie przejścia w ciągu ulicy Bielskiej wsparła cała Rada Gminy Chybie (por. uchwała z 14 czerwca 2016), a także starosta powiatowy, Janusz Król jako zarządca drogi powiatowej ulicy Bielskiej.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak na razie to nic jest załatwione. Ze słów wójta wynika że na razie to składa jakieś wnioski i czeka na decyzje. A do tego można myśleć że nie ma dla niego żadnej różnicy czy ta linia będzie wyremontowana czy nie. Jak nie będzie to problemu dla Chybia nie ma. A o wiecznie zamkniętym przejeździe to już sie zapomina.
Same obiecanki cacanki w tym Chybiu...przeczytałem ostatnio w Głosie że będzie robiony chodnik na Bielskiej i cisza, nic sie nie dzieje. Wójt i radni tylko dużo obiecują!

Pieniądze przeznaczone na ten cel przez PLK juz dawno zostały rozwalone. Dobrze jak za 10 lat ruszy budowa ;)

Zrobić przejście dla ludzi i rowerów. Ruch kołowy wyprowadzić bokiem. Na przejeździe i tak więcej się stoi niż jedzie. Wszystko.

Coś tu nie gra Redakcjo!?!?

Tytuł artykułu mówi, że "Wójt załatwił przejście pod torami".
Wójt mówi: "Jestem przekonany, że uda nam się doprowadzić do wpisania budowy przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów do planów inwestycyjnych PKP PLK S.A." i "wniosłem o nałożenie na wnioskodawcę (PKP PLK S.A.) obowiązku uwzględnienia w dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej wykonania przejścia podziemnego dla pieszych wraz ze ścieżką rowerową" oraz "Aktualnie oczekujemy na wydanie przez RDOŚ w Katowicach decyzji środowiskowej, w której nasz wniosek powinien zostać uwzględniony".
Zatem mam pytanie: czy to jest już załatwione, czyli wydano decyzję, czy też jak na razie nadal gmina pisze i wnioskuje, a tytuł nie odpowiada rzeczywistości.
Ktoś coś wyjaśni?

Jeśli inwestycja dostanie dofinansowanie i wystartuje, to będzie wykonane przejście pod torami. Proszę wykorzystać pełny cytat wójta z powyższego artykułu, czyli: " - Jestem przekonany, że uda nam się doprowadzić do wpisania budowy przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów do planów inwestycyjnych PKP PLK S.A., natomiast jego realizacja, tak, jak realizacja całej inwestycji dotyczącej modernizacji linii kolejowej, zależy od pozyskania przez inwestora środków z funduszy UE na ten cel. Jeśli do tego nie dojdzie, najprawdopodobniej nie dojdzie również do wykonania zadania inwestycyjnego, a wówczas stan obecny nie ulegnie zmianie - odpowiada w rozmowie z naszą redakcją wójt Chybia, Janusz Żydek."

Biorąc pod uwagę całą nawet całą wypowiedź Pana Wójta, to tytuł jest nie właściwy i niezgodny z treścią w takim razie. Do dzisiaj RDOŚ nie wydał decyzji środowiskowej, a co za tym idzie kwestia przejścia dla pieszych nie jest rozwiązana. Chyba, że PKP PLK zmieniło zdanie i wyraziło zgodę na zmianę dokumentacji. Tego z artykułu nie można także wywnioskować. PKP cały czas mówi, że inwestycja musi być wykonana bo jest zabezpieczone dofinansowanie, dlatego nie można zmienić studium wykonalności i dokumentacji, a co za tym idzie, wykonać tunel w ciągu ul. Bielskiej. Jako mieszkaniec chciałbym mieć rzetelne informacje ze strony władz gminy.

Uważam ten pomysł za szkodliwy dla Chybia. Wg mojej wiedzy PKP chciało wykonać taki sam przejazd podziemny jak w Pszczynie czy Katowicach. Taki przejazd zająłby 330m tj po 165 z każdej strony. Byłoby to dla ruchu lokalnego a władze Chybia już dawno powinny się starać o obwodnicę Chybia. biorąc pod uwagę perspektywiczne plany rozwoju komunikacji i transportu. Należy dodać że droga przez Chybie stanowi jedyne połączenie z Bielska Białej w czasie dużych powodzi. Droga ewakuacyjna.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama