, środa 24 kwietnia 2024
Chybie: Ratunek dla starych dębów
Drzewa kilkakrotnie poddawane były zabiegom pielęgnacyjnym. Jednak dla tak starych drzew taki „lifting” nie jest wystarczający. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Chybie: Ratunek dla starych dębów

UM
W Polsce co czwarte stare drzewo, pomnik przyrody nadaje się do ścięcia. Ale nawet obumarłe drzewo to ciekawy eksponat i warto dołożyć wszelkich starań by zachować go jak najdłużej. Aleja Dębowa w Chybiu jako starodrzew przydrożny stanowi najcenniejszy pomnik przyrody ożywionej w województwie śląskim.

Sporo wokół tych starych dębów już było zamieszania i kłótni. Byli tacy co drzew chcieli za wszelką cenę pozbyć się, widząc w nich zagrożenie dla kierowców i pewnie po ich wycięciu można by drogę poszerzyć. Znaleźli się na szczęście i tacy, co starodrzewia bronią do dzisiaj, bacznie przyglądając się temu, co wokół drzew się dzieje. Na szczęście mogę żyć w czasach, kiedy ludzie mądrze się kłócą i wynika z tego coś konstruktywnego.

Drzewa kilkakrotnie poddawane były zabiegom pielęgnacyjnym. Jednak dla tak starych drzew taki „lifting” nie jest wystarczający. A jak wszyscy wiemy, za porządną „operacją plastyczną” zawsze stoją duże pieniądze. Samorząd gminny po raz pierwszy w 2015 roku wystąpił do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie zadania. - Decyzją Funduszu otrzymaliśmy dotację na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych 78 sztuk dębów, dla których obecnie posiadamy odpowiednie opinie dendrologiczne - mówi Janusz Żydek, wójt gminy Chybie. - Aleja ma formę obustronnego nasadzenia przydrożnego towarzyszącego przebiegającym przez Chybie drogom: ul. Bielskiej oraz ul. Cieszyńskiej. Drzewa rosną bezpośrednio przy drogach powiatowych o dużym natężeniu ruchu samochodowego i bez odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu samochodowym i pieszym - dodaje.

Jak twierdzi Agnieszka Kuczaty, inspektor w Urzędzie Gminy w Chybiu: - Wiele okazów tworzących Aleję Dębową jest w złym stanie zdrowotnym. O znacznym osłabieniu zdrowotnym drzew świadczą liczne uszkodzenia powstałe podczas zeszłorocznych burz i nawałnic: wyłamane pnie, konary i gałęzie odsłoniły liczne wypróchnienia i ubytki, które wcześniej nie zawsze mogły być zauważone z zewnątrz bez dokładnych oględzin drzewa. Stąd też nasz wniosek do Funduszu o dodatkowe środki finansowe.

Zabiegom pielęgnacyjnym będzie poddanych 78 drzew. Prace te będą miały na celu korekcję i prześwietlenie części koron drzew, co wpłynie na poprawę statyki drzew oraz zwiększy walory estetyczne i krajobrazowe starodrzewia. Wniosek złożony został na kwotę 79 720,00 zł, z czego przyznane dofinansowanie WFOŚiGW w Katowicach wynosi 61 776,00zł.

Jak twierdzi Paweł Grzybowski - członek zarządu Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturalnego Klubu Gaja: - Starodrzew chybski ma wyjątkowy urok i zajmuje ważne miejsce na mapie pomników przyrody na śląsku. Obowiązkiem samorządu gminnego jest dbanie o pełny stan drzew, unikając za wszelką cenę wycinki. Ważne, aby dołożono wszelkich starań, by planowane prace były wykonane z wyjątkową starannością.

Stare dęby mają więc szanse królować jeszcze długo przy chybskich drogach, stając się tym samym piękną i niepowtarzalną wizytówką gminy.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pan Gustaw oraz Ano to istne tępaki, z epoką kamienia łupanego to co najwyżej mają związek wasze poziomy IQ

Popieram bardzo komentarz Xymeny

sam się wytnij!

Wszystkie stare dęby rosnące przy ulicy bielskiej powinny być wycięte,bo to jest droga powiatowa,a nie muzeum.Droga ta do szerokich nie należy, a jeszcze ją zawężają dęby rosnące w poboczu.Wymijanie się na tym odcinku drogi z autem ciężarowym jest prawdziwym horrorem dla kierowcy osobówki.Nie może być tak,że ochronę tych drzew przedkłada się nad bezpieczeństwem kierowców ,a z historii pamiętamy,że na tym odcinku drogi podczas wypadku były ofiary śmiertelne !

ZGADZAM SIE Z MOIM POPRZEDNIKIEM,STARE DRZEWA SA TYLKO ZAGROZENIEM ,NIE TYLKO DLA KIEROWCÓW ALE I DLA ZWYKŁYCH ROWERZYSTÓW ,CZY LUDZI IDACYCH PIESZO,KIEROWCY JADACY OD JASIENICY BOJA SIE TEJ DROGI,A ZNAJDZIE SIE KTOS TAKI I KOMBINUJE JAK LECZYC TE DRZEWA,SZOK,21 WIEK ,A MYSLENIE JAK ZA CZASÓW KAMIENIA ŁUPANEGO.

Na szczęście nie masz racji i nie Ty o tym decydujesz. Na zachodzie chroni się takie aleje. Dąb przeżyje Ciebie o kilkaset lat i ma nieporównanie większą wartość biologiczną. Taki psikus.

Jakoś nie widać napisu tabliczek że to pomnik przyrody.Tylko puste spruchniałe dęby.Sadźcie w lasach parkach, a nie na drogach.Chcecie, to siatki metalowe rozciągnąć,gdy się złamie to nie spadnie na drogę czy samochód tylko na siatkę. NIECH GAJA to zafunduje.Wtedy wszyscy będą zadowoleni

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama