, sobota 16 stycznia 2021
Brenna stawia na odnawialne źródła energii
To nie pierwsza proekologiczna inicjatywa władz gminy. fot: UG BrennaDodaj do Facebook

Brenna stawia na odnawialne źródła energii

mat.pras.
Zakończył się nabór wniosków mieszkańców Gminy Brenna chcących uczestniczyć w projekcie budowy instalacji fotowoltaicznych na własnej posesji. Władze gminy planują uzyskać na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zainteresowani energią z odnawialnych źródeł mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych netto. Pozostałą część kwoty oraz podatek VAT od całości inwestycji pokryją sami.

- Fotowoltaika wpisuje się w realizowany w naszej gminie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Zanim rozpoczął się nabór wniosków, przeprowadzono konsultacje społeczne. Na każdym etapie staraliśmy się służyć informacjami i pomocą. Dlatego też w okresie składania wniosków uruchomiony został punkt konsultacyjny. Pracownicy odpowiadali na pytania i pomagali w wypełnianiu dokumentów. Działała także specjalna infolinia – wyjaśnia Jerzy Pilch, Wójt Gminy Brenna.

Przyszłość projektu zależy od wyniku konkursu, w którym gmina bierze udział. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec bieżącego roku.

Docelowo instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, którego stan prawny jest uregulowany.

- Osoby prowadzące działalność gospodarczą bądź rolniczą mogły przystąpić do projektu pod warunkiem, że energia uzyskana z instalacji odnawialnych źródeł będzie służyła wyłącznie prywatnym potrzebom – tłumaczy Jerzy Pilch.
I dodaje: - Nie ma też możliwości montażu instalacji na dachach pokrytych azbestem. Właściciele budynków z takimi dachami mogli wziąć udział w projekcie, pod warunkiem, deklaracji wymiany pokrycia przed planowanym montażem fotowoltaiki.

Aktualnie trwa weryfikacja złożonych wniosków. Do końca kwietnia odbędą się także wizje lokalne nieruchomości zgłoszonych do projektu i weryfikacja techniczna. Zainteresowani zobowiązali się do pokrycia kosztów przygotowawczych w wysokości 200 zł.

To nie pierwsza proekologiczna inicjatywa władz gminy. Brenna udziela dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.
- Tu nabór wniosków odbywa się na bieżąco. Kwota dofinansowania wynosi 50 proc. łącznej wysokości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 tys. zł. Dofinansowanie dotyczy wymiany kotłów na ekologiczne, niskoemisyjne i wysokosprawne źródła ciepła – wyjaśnia wójt.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Instalacji fotowoltaicznej nie można jednoznacznie nazwać opłacalną inwestycją. W Polsce, w kraju mającym tylko 4 miesiące słoneczne w roku, w większości przypadków ich instalacja mija się z celem.
Mimo, że większość producentów ogniw deklaruje 25 lat działania ogniw, to udziela na nie tylko 10 lat gwarancji. To daje do myślenia.

Jest kasa do wydania!
Brenna słynie z ilości słonecznych dni. Może z łatwością konkurować w temacie nasłonecznienia nawet z Arizoną!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama